Skip to main content

Nieprawidłowe działanie mapy, niewygaszony ekran w trakcie rozmowy telefonicznej, różnice w pomiarach elektronicznej poziomicy – to tylko niektóre objawy, które mogą wskazać na problemy z czujnikami w modelach iPhone 5s od Apple. Czy można coś zrobić z niedziałającymi sensorami w urządzeniach giganta z Cupertino?

Legendarny następca piątki – iPhone 5s


Wizualnie podobny do poprzednika iPhone 5s skrywał w środku szereg nowości. Światowa premiera iPhone 5s odbyła się we wrześniu 2013. Apple zastosował wówczas procesor A7 o 64-bitowej architekturze, który został dodatkowo wsparty przez chip M7. Ten koprocesor miał odciążyć główne rdzenie, usprawnić podzespoły i odpowiadać za obsługę czujników, takich jak akcelerometr, cyfrowy kompas i żyroskop. Koprocesor M7 miał pomagać deweloperom w stworzeniu jeszcze lepszych aplikacji zdrowotnych czy treningowych, w których czujniki te odpowiadałyby między innymi za mierzenie kroków czy funkcję lokalizacji.

Użyty w tym modelu iPhone’a chip M7 zarządza czujnikami ruchu. Służy do przetwarzania danych z żyroskopu, akcelerometru i kompasu, odciążając tym samym procesor A7 z ich obsługi. Dzięki temu w następcy piątki zmalało wykorzystywanie energii. Model 5s zadebiutował na rynku z systemem iOS 7. Obecnie najwyższa dla tego modelu aktualizacja oprogramowania to iOS 12.4.8. Tym samym model 5s miał najdłuższe w historii wsparcie ze strony producenta.

Szybko stwierdzono, że Apple wypuścił wtedy najlepszy smartfon na rynku. Nowy iPhone miał Touch ID i lepsze podzespoły niż swój poprzednik. Był również dostępny w wersji ze złotą obudową. Równie szybko niestety pojawiały się pierwsze wzmianki o nieprawidłowym funkcjonowaniu niektórych podzespołów i wcześniej wspomnianych czujników.

Czujnik zbliżeniowy iPhone 5s nie działa


Częstym zarzutem w stronę Apple było nieprawidłowe funkcjonowanie czujnika zbliżeniowe w modelu 5s. W praktyce oznaczało to, że użytkownicy smartfonów podczas rozmowy telefonicznej i przykładaniu aparatu do ucha zauważyli, że ekran iPhone’a się nie wygasza. Czasem rozmowa jest przez to zawieszana. Zdarzają się też przypadki, że nie można zakończyć połączenia. Objawem niedziałającego czujnika zbliżeniowego w iPhone 5s jest również nadmierna wrażliwość i aktywacja bez przyczyny. Powodem takiego stanu może być między innymi:

  • dostający się pod obudowę kurz i brud,
  • upadek smartfona,
  • uszkodzenie płyty głównej,
  • problem z oprogramowaniem.

W dokładnej diagnostyce pomogą eksperci.

Warto dodać, że prawidłowo działający czujnik zbliżeniowy ma za zadanie oszczędzać energię w telefonie. Usterka czujnika zbliżeniowego może być zatem często mylona ze zbyt szybkim zużyciem się baterii w smartfonie, co wymagałoby wymiany baterii.

Błędnie skalibrowane czujniki związane z ruchem w iPhone 5s


Rewolucyjny sprzęt od Apple już w pierwszym miesiącu po premierze spotkał się z falą krytyki ze strony niektórych użytkowników. Wszystko przez trzy czujniki: akcelerometr, żyroskop i kompas.

Akcelerometr jest czujnikiem do pomiaru przyspieszenia liniowego lub kątowego. Przyrząd nazywany jest również przyspieszeniomierzem. Odpowiada za optyczną stabilizację obrazu, pozwala wykryć położenie smartfona i jest wykorzystywany przy automatycznym obracaniu obrazu podczas przekręcania smartfona z pozycji pionowej na poziomą i odwrotnie. Jego działanie jest widoczne także w grach, kiedy mamy do czynienia ze sterowaniem poprzez przechylanie telefonu. Akcelerometr jest również wykorzystywany w aplikacjach mierzących kroki. W iPhone 5s wykorzystany został akcelerometr Bosch Sensortech BMA220.

Żyroskop to czujnik wspierający wyżej opisany akcelerometr. Między innymi mierzy położenie smartfona w przestrzeni czy pozwala oglądać zdjęcia i filmy 360°. W modelu 5s żyroskop pochodzi od STMicroelectronics.

Wszelkie nieprawidłowości w tej kwestii wynikają z błędnie skalibrowanych czujników. Problemy z funkcjonowaniem kompasu, żyroskopu czy akcelerometru w iPhone’ach 5s wpływają niestety na nieprawidłowe działanie wielu aplikacji, przede wszystkim map oraz gier. W większości przypadków zauważalne błędy z sensorami mogły być rozwiązane aktualizacją oprogramowania. W niektórych sytuacjach wymagana była dodatkowa kalibracja czujników.

iPhone 5s - nie działają akcelerometr, żyroskop i kompasiPhone 5s – problem z ładowaniem


Kiedy w niektórych sytuacjach czujniki są przyczyną problemów z działaniem smartfona, w innych mogą być pomocne w diagnostyce pozostałych błędów z funkcjonowaniem smartfona – na przykład w określeniu nieprawidłowości z ładowaniem. Choć najczęstszą przyczyną problemów z ładowaniem iPhone’ów są uszkodzenia samej ładowarki lub gniazda w telefonie, to czasami warto zajrzeć głębiej. Błędy mogą wynikać z uszkodzenia układu zasilania U2 lub całej płyty głównej, która może objawiać się także nieprawidłowym działaniem czujników.

Problem z ładowaniem iPhone’a 5s może objawiać się w następujący sposób:

  • brak reakcji i ładowania po podłączeniu do ładowarki,
  • „fałszywe” ładowanie – na telefonie wyświetla się informacja, że telefon jest ładowany, ale procent energii baterii się nie zmienia;
  • procent baterii zmniejsza się natychmiast z wysokiego na niski;
  • bateria ładuje się do konkretnego procentu, a następnie się zatrzymuje,
  • bateria wyczerpuje się do określonego procentu (np. 10%), a telefon natychmiast się wyłącza.

Najczęstsze awarie iPhone 5s


Chociaż iPhone 5s był rewolucją i ówcześnie najlepszym smartfonem na rynku, to niestety nie był to produkt idealny. Sumując doświadczenia użytkowników tego modelu urządzenia, do występujących uszkodzeń można zaliczyć:

  • restartowanie się telefonu (poprzedzone zamrożeniem ekranu lub wystąpieniem niebieskiego tła);
  • brak reakcji na przyciski Home, Sleep/Wake oraz klawisze od głośności;
  • zawieszanie się lub wyłączanie aplikacji;
  • niedziałający Touch ID;
  • źle skalibrowane czujniki;
  • nieprawidłowa lokalizacja;
  • problemy z mikrofonem;
  • przegrzewanie się telefonu.

Z każdym z tych problemów możesz zgłosić się do nas. Tysiące napraw, znajomość każdego modelu iPhone’a, szybka diagnostyka i profesjonalna naprawa to tylko niektóre cechy, które charakteryzują nasz serwis. Przyjdź do nas, a przekonasz się, że Twój iPhone może jeszcze długo Ci posłużyć!

FAQ


1. W iPhone 5s nie działa aparat, co robić?

Na początek spróbuj uruchomić ponownie aplikację aparatu. Sprawdź, czy nie działa zarówno tylni, jak i przedni aparat. Spróbuj również wyłączyć i włączyć telefon. Czarny ekran w aplikacji aparatu może oznaczać również problem z oprogramowaniem lub uszkodzenia mechaniczne samego urządzenia – w takim przypadku należy udać się do serwisu.

2. Co, gdy nie działa Touch ID w iPhone 5s?

W sytuacji, kiedy w Twoim smartfonie nie działa Touch ID, producent zaleca sprawdzić ustawienia oraz upewnić się, że używa się najnowszej wersji systemu iOS. Czasem przyczyną niedziałającego Touch ID jest wilgotny palec, zanieczyszczony skaner, nieprawidłowe ułożenie palca – jednak są to sytuacje, które można „załatwić od ręki”. Gdy żadne rozwiązanie nie działa, warto zgłosić się do serwisu. Przyczyną niedziałającego Touch ID może być uszkodzenie czujnika linii papilarnych, który należy naprawić lub wymienić. Problemy z Touch ID mogą objawiać się także odczuwalnym przegrzewaniem skanera czy nieudaną kalibracją czytnika.

3. Mam problemy z ładowaniem iPhone 5s, jak mogę to naprawić?

Naprawa smartfona zależy od diagnostyki danego problemu. Gdy nie możesz naładować iPhone’a 5s, trzeba sprawdzić, czy nie zostało uszkodzone gniazdo ładowania, układ U2 lub płyta główna. Czasem problem leży nie w samym urządzeniu, ale w ładowarce. Właściwa diagnostyka pozwoli podjąć odpowiednie kroki do naprawy telefonu.

Leave a Reply

manage cookies
Hit enter to search or ESC to close