Skip to main content

Długotrwałe używanie nawigacji w smartfonie, wciągająca gra, ładowanie telefonu, oglądanie filmów na YT, przeglądanie mediów społecznościowych – czasami w takich sytuacjach czujemy, że iPhone 5s mocno się grzeje. Kiedy to standard, a kiedy pierwsze oznaki tego, że z telefonem naprawdę jest coś nie tak?

Dlaczego iPhone się grzeje?


Mówi się, że obecnie smartfony są jak małe komputery. W niektórych sytuacjach w pełni zastępują nam komputer stacjonarny lub przenośny. Prawie każdy aktywny użytkownik smartfona to potwierdzi. Smartfon porównywany jest do komputera zarówno pod względem jego komponentów, jak i funkcjonalności – oczywiście z tą różnicą, że telefon jest mniejszy, towarzyszy Ci praktycznie cały dzień, jest zawsze pod ręką, mieści się do torebki, plecaka, a nawet kieszeni. Warto zauważyć, że w przeciwieństwie do komputera, smartfon nie ma wentylatora, ruchomych części czy obudowy, którą można sobie swobodnie zdejmować i zakładać.

Gdy iPhone 5s zadebiutował na rynku, jego twórcy wielokrotnie podkreślali, że zastosowano w nim 64-bitowy procesor – w tamtych czasach (był to rok 2013) takie procesory były wykorzystywane w komputerach stacjonarnych. Już wtedy iPhone 5s był okrzyknięty najlepszym smartfonem na rynku. I, choć Apple pokazało światu, że komputery i telefony mogą być ładne, to trzeba przyznać, że nie zaniedbało przy tym technologicznej strony swoich produktów.

Częścią, która najszybciej nagrzewa się w komputerze, jest wyżej wspomniany procesor. Sprawa wygląda podobnie w smartfonie. Niektóre aplikacje uruchamiane w iPhone 5s wymagają większej pracy czy zaangażowania wielu podzespołów i sterowników. Dlatego właśnie częścią odpowiedzialną za zwiększenie temperatury urządzenia nie zawsze jest bateria, a procesor. Ciepło wytwarzane z procesora przez intensywną eksploatację telefonu jest jednak dość często mylone ze zużytą baterią. Użytkownicy decydują się na wymianę baterii w telefonie, a później okazuje się, że problem pozostaje ten sam. Dlatego tak ważna jest odpowiednia diagnostyka problemu grzejącego się smartfona.

Przyczyny szybko nagrzewającego się telefonu


  • Duża ilość danych, którą musi przetworzyć procesor – do tych czynności zalicza się między innymi oglądanie filmów w dużej rozdzielczości, gry 3D, korzystanie z wielu aplikacji w tym samym czasie.
  • Intensywne użytkowanie – przeglądanie mediów społecznościowych, wielogodzinne rozmowy na komunikatorach, granie w gry może być naprawdę przyjemne, ale dla procesora to nieustanne przetwarzanie kolejnych danych.
  • Brak aktualizacji aplikacji oraz oprogramowania – regularne aktualizacje programów i systemu to podstawa w tym, żeby urządzenie działało poprawnie. W sytuacji, gdy aplikacje nie są dostosowane do wersji oprogramowania (lub na odwrót), praca telefonu jest wzmożona i prowadzi do przegrzewania się.
  • Ładowanie telefonu – delikatnie zwiększona temperatura urządzenia podłączonego do energii elektrycznej jest naturalnym zjawiskiem. Opiszemy to szerzej w dalszej części artykułu.

Czy to, że iPhone 5s się nagrzewa, jest niebezpieczne?


W niektórych sytuacjach tak! Jeśli przyczyną jest bateria, która nie tylko się nagrzewa, ale także puchnie i wypycha ekran, to konsekwencje mogą być naprawdę poważne: od zniszczenia ekranu, po uszkodzenie podzespołów i płyty głównej.

Z kolei jeśli iPhone 5s nagrzewa się delikatnie podczas ładowania, nie ma powodu do paniki. Powszechnie wiadomo, że ciepła bateria w iPhone 5s podczas ładowania jest naturalnym następstwem pobierania prądu. Telefon wykonuje w tym czasie dodatkową pracę, a jego temperatura rośnie – zwłaszcza wtedy, gdy dodatkowo z niego korzystamy.

iPhone 5s nagrzewa sięZalecenia Apple dotyczące eksploatacji baterii w iPhone’ach


Prawie każdy użytkownik smartfona potrafi „wyczuć” swój telefon i korzystać z niego tak, żeby wszystkie procesy działały prawidłowo. Niektórzy zdają sobie sprawę z tego, że nie powinni narażać telefonu na wysokie temperatury, inni z kolei nie używają ze smartfona wtedy, gdy jest podłączony do ładowania. Warto wiedzieć, że producent sam udostępnia wskazówki, które pomagają w maksymalizacji wydajności oraz żywotności sprzętu Apple.

Temperatura

Skoro mowa o nagrzewaniu się iPhone’a 5s, wśród oficjalnych zaleceń od Apple wyróżnia się między innymi zagwarantowanie urządzeniu odpowiedniej temperatury pracy. Optymalnym zakresem temperatury otoczenia jest 16°C do 22°C. Należy unikać silnego nagrzewania się urządzenia (powyżej 35°C). Sam producent wskazuje na to, że narażanie smartfona na wysokie temperatury może obniżyć pojemność i wydajność baterii. Co więcej, zarówno przechowywanie, jak i ładowanie iPhone’a 5s w bardzo wysokiej temperaturze może wyrządzić jeszcze większe szkody!

Ładowanie telefonu

Oprócz optymalnej temperatury ładowania telefonu warto również zwrócić uwagę na sposób jego podłączenia do energii elektrycznej. Gdy iPhone 5s grzeje się podczas ładowania, wyciągnij go z etui i zadbaj, żeby nie był niczym przykryty. Naturalne ciepło generowane podczas ładowania powinno mieć ujście, dlatego najlepiej trzymać ładowany telefon na stole, półce lub podłodze.

Oprogramowanie

Aktualizacja systemu iOS to podstawa. W prosty sposób można sprawdzić, czy potrzebne jest nowe uaktualnienie urządzenia (Ustawienia > Ogólne > Uaktualnienia).

Tryb niskiego zużycia energii

Kolejnym zaleceniem prosto od Apple jest używanie trybu niskiego zużycia energii, co wydłuża czas pracy urządzenia przy niskim stanie baterii. W ramach trybu oszczędzania zostaje zredukowana jasność wyświetlacza, a także ograniczenie efektów animacji i pobierania danych w tle.

Co, gdy iPhone włącza się i wyłącza?


Kiedy iPhone samoczynnie się wyłącza, może to oznaczać zawieszenie systemu, rozładowanie baterii lub uszkodzenie poszczególnych podzespołów. Najlepiej najpierw zresetować urządzenie. Ważna jest aktualizacja oprogramowania, która w wielu przypadkach naprawdę pomaga. Można podłączyć również telefon do ładowarki – jeśli wtedy telefon się włączy, wina leży po stronie baterii. W sytuacji, gdy żadna opcja nie rozwiązuje problemu z iPhone 5s, należy zwrócić się do serwisu po pomoc.

FAQ


1. Przez co iPhone 5s szybko się nagrzewa?

Przyczyną nagrzewania się modelu 5s może być zarówno nieaktualne oprogramowanie, jak i uszkodzenie mechaniczne telefonu. W niektórych sytuacjach czynnikiem odpowiedzialnym za podwyższoną temperaturę sprzętu jest długotrwałe używanie smartfona, praca wielu programów i aplikacji w tle czy duża ilość danych do przetworzenia przez procesor.

2. Czy można jakoś ochłodzić nagrzanego iPhone’a 5s?

Można, a niekiedy nawet trzeba. Na początku należy zapewnić urządzeniu odpowiednią temperaturę otoczenia (16 do 22ºC). W niektórych sytuacjach, takich jak konfiguracja pracy iPhone’a 5s, odtwarzanie backupu, korzystanie z aplikacji z zaawansowaną grafiką – cieplejsze urządzenie to norma i nie ma się czym przejmować. Urządzenie powróci do standardowej temperatury po zakończeniu operacji. Gdy na telefonie wyświetli się jednak komunikat, że temperatura jest zbyt wysoka, należy go wyłączyć, przenieść w chłodniejsze miejsce i pozwolić mu ostygnąć.

3. Ile kosztuje naprawa grzejącego się iPhone’a 5s?

Cena naprawy iPhone’a 5s zależy od rodzaju uszkodzenia. W wybranych sytuacjach naprawy można dokonać samodzielnie, w innych konieczna będzie pomoc ekspertów.

Leave a Reply

manage cookies
Hit enter to search or ESC to close