Skip to main content

Kondycja baterii iPhone to niezwykle istotny czynnik, wpływający na wygodę użytkowania smartfona. Jeżeli zwykłe użytkowanie powoduje stosunkowo szybkie spadki poziomu naładowania, to znak, że być może w grę wchodzi konieczność wymiany baterii. Zdarza się jednak, że utrata mocy, zwłaszcza jeżeli jest nagła i nienaturalna, może być spowodowana przez zupełnie inne czynniki. W określeniu sytuacji z pomocą może przyjść funkcja sprawdzenia liczby cykli ładowania, które wykonane zostały od samego początku, ponieważ pozwala orientacyjnie sprawdzić stan baterii i podjąć decyzję co do dalszych działań naprawczych.

Informacja o cyklach baterii – czym są, jak to wygląda w iphone


Cykl baterii to nic innego jak droga od pełnego rozładowania do naładowania baterii. Jego obliczanie nie jest jednak takie proste, ponieważ często zdarza się, że podłączamy do ładowania sprzęt, który ma jeszcze kilkanaście lub kilkadziesiąt procent. System zlicza jednak wszystkie dane i dzieli na równą liczbę. Przykładowo, jeżeli jednego dnia podłączymy baterię naładowaną w 50% i kolejnego dnia powtórzymy to działanie, całość zostanie policzona jako jeden cykl. Wszystko dlatego, że w dwa dni bateria rozładowała się i naładowała w sumie do 100%. Jakie to ma znaczenie? Liczba cykli wpływa bezpośrednio na żywotność baterii.

Określenie poziomu, w którym bateria iPhone zaczyna już tracić moc, nie jest takie łatwe, ponieważ w przypadku smartfonów dokładne dane nie są przez Apple ujawnianie. Inaczej jest np. w MacBookach – firma z Cupertino podaje orientacyjną liczbę cykli, która określa żywotność baterii. Choć jednak informacje nie są podane oficjalnie, przyjmuje się często, że dla telefonów iPhone bateria może wytrzymać w dobrej kondycji ok. 500 cykli ładowania.

Jak sprawdzić liczbę cykli?


Jak zostało wspomniane powyżej, Apple nie ujawnia danych dotyczących cykli baterii w iPhone, jak również nie pozwala aplikacjom na ich śledzenie. Istnieją jednak sposoby, które umożliwiają poznanie tych informacji. Najłatwiejsze jest podłączenie smartfona do komputera i wykorzystanie odpowiedniego oprogramowania.

 • W przypadku MacOS może to być np. popularna aplikacja coconutBattery. Ogólnie rzecz biorąc, podaje ona dane dotyczące baterii komputera, jednak po podłączeniu innego urządzenia – w tym wypadku iPhone – można uzyskać wgląd do informacji dotyczących stanu baterii, jej pojemności, a także dostępnej pamięci, zainstalowanych aplikacji itp.
 • Na komputery z Windowsem dostępnych jest kilka programów, które umożliwiają wgląd w dane dotyczące pojemności i stanu baterii w iPhone. Przykładem może być iBackupBot czy 3uTools. Warto poszukać i wybrać odpowiednią aplikację dla siebie.

3uTools to zresztą dość popularne narzędzie. Co ważniejsze, jest ono całkowicie bezpłatne. Wystarczy zainstalować program, a następnie podłączyć iPhone do komputera. Konieczne jest zaznaczenie opcji zaufania (Trust This Computer) na ekranie telefonu. Kiedy połączenie z iPhonem zostanie nawiązane, na ekranie ukażą się informacje na temat urządzenia. Znajdź pole Battery Life (powinno znajdować się w prawym, dolnym rogu okienka informacji o sprzęcie), kliknij opcję Details i… gotowe! Pojawią się informacje odnośnie kondycji baterii, jej pojemności oraz liczby wykonanych cykli ładowania.

kondycja baterii iPhone

Pytanie brzmi, jak sprawdzić, czy bateria jest dobra oraz ile cykli zostało do jej zużycia bezpośrednio na telefonie? Po podjęciu pewnych działań da się bowiem tego dokonać. Wiąże się to jednak z ingerencją w ograniczenia Apple, czyli dokonania tzw. Jailbreak. Aplikacje przekazujące dane o stanie baterii dostępne są na platformę Cydia Store, czyli nieoficjalnego dostawcę aplikacji dla urządzeń z oprogramowaniem iOS. Taką aplikacją jest np. popularna Battery Life. Należy pamiętać, że zainstalowanie Cydii oraz nabywanie za jej pomocą aplikacji jest utrudnione, w stosunku do Apple Store. Instrukcje są jednak łatwo dostępne w Internecie.

Dlaczego sprawdzenie kondycji / cyklu baterii jest ważne?


Warto wiedzieć, jak sprawdzić stan baterii w swoim smartfonie. W przypadku jakichkolwiek problemów można szybko zweryfikować, po której stronie leży wina za nieprawidłowe działanie urządzenia. Jeżeli okaże się, że rzeczywiście pojemność baterii jest zmniejszona, a liczba cykli ładowania przekracza wskazaną powyżej wartość, należy pomyśleć o wymianie akumulatora na nowy. Jeżeli jednak program wskaże poprawne parametry baterii, można szukać usterki gdzie indziej i szybciej rozwiązać problem. To bardzo ważne, z punktu widzenia wygody korzystania z urządzenia, ale także jego sprawności.

Wymiana baterii – jak to zrobić?


Co zrobić, jeżeli okaże się, że liczba cykli została przekroczona, a pojemność baterii drastycznie spada? Jedynym rozsądnym rozwiązaniem, jeżeli nie chcesz kupować nowego urządzenia, jest jej wymiana. Można to uczynić na kilka różnych sposobów, zaczynając od oficjalnego serwisu Apple (jest to jednak opcja najdroższa), poprzez wymianę w punktach naprawy, na własnoręcznym załatwieniu sprawy kończąc. Szczegółowe informacje dotyczące wad i zalet wymienionych opcji poruszamy w artykule o kosztach związanych z wymianą baterii w iPhone 6, jednak warto wspomnieć, że tak naprawdę optymalne są dwa rozwiązania:

 • Jeżeli nie przeszkadza Ci rozkręcanie własnego smartfona, najbardziej atrakcyjną cenowo opcją jest wybór zestawu naprawczego z nową baterią i niezbędnymi narzędziami. Musisz jednak upewnić się, że bateria pochodzi ze sprawdzonego źródła oraz jest odpowiednio przetestowana.
 • W przypadku, gdy nie chcesz samodzielnie wykonywać naprawy, możesz wybrać serwis. Nie musi to być punkt autoryzowany, ale znów musisz mieć pewność, że montowany akumulator posiada najlepsze właściwości.
stan baterii iPhone - cykle ładowania

Nasza oferta


Nie będziemy ukrywać, że w powyższym zakresie polecamy swoje usługi. W naszym sklepie znajdziesz profesjonalne zestawy naprawcze iPhone z baterią oraz wszystkimi akcesoriami, które okazują się potrzebne podczas wymiany. Na stronie internetowej dostępne są szczegółowe instrukcje, które krok po kroku wyjaśniają, jak dokonać naprawy. Jeżeli jednak potrzebujesz usług serwisowych, możesz skorzystać z prowadzonej przez nas firmy QuickFix, w której z chęcią zajmiemy się Twoim smartfonem.

Zobacz nasze produkty

 

Zadbaj o stan baterii iPhone i ciesz się sprawnym działaniem


Wskazaliśmy powyżej, jak sprawdzić ilość cykli ładowania baterii iPhone i jakie ma to znaczenie dla jej żywotności. Warto dbać o sprawność baterii, ponieważ to od niej w dużej mierze zależy komfort użytkowania smartfona. Jeżeli dostrzegasz niepokojące sygnały, objawiające się w znacznym spadku poziomu naładowania w krótkim czasie, sprawdzenie baterii powinno być pierwszą czynnością. Jeżeli okaże się, że wszystko z nią w porządku, trzeba podjąć inne kroki lub skorzystać z usługi serwisu. Jeżeli jednak akumulator zwyczajnie znajduje się na granicy swojej żywotności, naturalne jest podjęcie decyzji o jego wymianie – w punkcie usługowym lub na własną rękę, przy wykorzystaniu zestawów naprawczych z baterią.

2 komentarze

 • Wakabajaszi pisze:

  Naciągacze jestescie i tyle. Nie wiem od ktorej wersji iphone’a wstecz (chyba szóstki sprzed 6 lat ale na 100% nie jestem pewny) sprawdzenie stanu baterii jest mozliwe w ustawieniach —> bateria —> kondycja baterii. Jako laik podjalem sie wymiany baterii, ktora kupilem z chin (niby orginalna ale Apple nie sprzedaje orginalnych czesci nikomu na swiecie chyba, ze ktos wyciagnie orginal z juz istniejacego tel. ale rzadko bedzie to nieuzywana bateria) w moim 5s i szybko mi sie odechcialo po wylamaniu gniazda w tel. Jezeli komus sie wydaje, ze to zrobi w jakimkolwiek innym nastepnym modelu bez jakiegokolwiek doswiadczenia z iphone’ami to zycze duzo szczescia a nawet jesli sie uda to bateria nigdy nie bedzie orginalna i fabrycznie nowa. TYLKO AUTORYZOWANY SERWIS APPLE jest w stanie zrabic wszystko jak trzeba. Biorac pod uwage koszt samego telefonu wymiana baterii na nowke sztuke i zaseal’owanie go zeby dalej byl wodoszczelny to raptem 300 zl. Sprobujcie dokonac tego we wlasnym zakresie albo lepiej nie 😉

  • Andriej Gajewski pisze:

   Dobry początek Twojej wypowiedzi, ale przymkniemy oko na ten zwrot, każdego mogą ponieść emocje 😉. W ustawieniach iOS możesz sprawdzić kondycję baterii, ale nie ilość cykli. Kondycja baterii ≠ ilość cykli. Wymiana baterii w iPhone nie jest na tyle skomplikowanym procesem, by tylko Apple mógł to zrobić. Niestety, Apple sztucznie ogranicza możliwości samodzielnych napraw lub napraw w nieautoryzowanych serwisach. Wynika to z chęci kontrolowania rynku części i usług. Przykro nam jest, że uszkodziłeś swój iPhone przy samodzielnej naprawie, ale to nie znaczy, że każdy tak będzie miał ☺ Co do wodoszczelności, to zadam tylko jedno pytanie – czy próbowałeś kiedyś oddać na gwarancję iPhone po zalaniu?

Leave a Reply

Hit enter to search or ESC to close