Skip to main content

Koszyk

Ładowanie bezprzewodowe zdobywa coraz większą liczbę zwolenników. Nic w tym dziwnego — okazuje się wygodnym rozwiązaniem, szczególnie dla osób, które prowadzą wiele długich rozmów telefonicznych czy często korzystają z internetu w smartfonie. Kiedy konieczne jest częstsze zasilanie iPhone’a, ładowanie indukcyjne może być szczególnie przydatne. Kto i jak powinien z niego korzystać?

iPhone — ładowanie indukcyjne jako alternatywa dla klasycznego zasilania baterii


Ładowanie bezprzewodowe to nic innego jak ładowanie telefonu bez użycia klasycznej ładowarki z kablem. Wystarczy, że smartfon zostanie położony na specjalnej podstawce, aby bateria mogła się „napełnić”. Wiele osób stawia na to rozwiązanie ze względu na wygodę, jaką zapewnia. Przede wszystkim, za pomocą jednego urządzenia można naładować nie tylko sam telefon, lecz także inne urządzenia, dzięki czemu nie trzeba poświęcać czasu na rozplątywanie kabli czy też szukać dla nich miejsca tak, aby nie wpływały na estetykę pomieszczenia, w którym chce się ładować smartfona.

Korzystanie z ładowania bezprzewodowego jest związane z wykorzystaniem tylko jednego kabla — tego odpowiadającego za działanie płyty ładującej. Ponadto do ładowania większej liczby urządzeń jednocześnie wystarczy tylko jedno gniazdko. Nie trzeba więc zastanawiać się nad kupnem większej listwy czy wybierać, jaki sprzęt jest w danym momencie najbardziej potrzebny — ładowarka bezprzewodowa może rozwiązać te problemy.

Wykorzystanie indukcji magnetycznej podczas ładowania to również dobry wybór dla osób, które często borykały się ze zniszczonym gniazdem USB. Korzystanie z bezprzewodowego ładowania sprawia, że nie trzeba szukać odpowiedniego kabla, ani podłączać go do telefonu, co zmniejsza ryzyko uszkodzenia wcześniej często eksploatowanego wejścia. Co więcej, obecnie na rynku pojawia się wiele coraz ładniejszych ładowarek indukcyjnych, co też sprawia, że znaczna liczba osób inwestuje właśnie w to rozwiązanie.

Z tematem zasilania telefonu płytą ładującą warto zapoznać się również ze względu na to, że staje się ono coraz częściej dostępne w kawiarniach czy hotelach, gdzie też nierzadko istnieje potrzeba naładowania telefonu. Wiedząc, czym jest i jak korzystać z tego rodzaju ładowarki, łatwo i szybko można zasilić baterię swojego iPhone’a.

Ładowanie bezprzewodowe — czy jest możliwe dla wszystkich posiadaczy iPhone’ów?


Mówiąc o ładowaniu bezprzewodowym, należy podkreślić, że nie wszyscy posiadacze sprzętu z logo nadgryzionego jabłka mogą korzystać z tego rozwiązania. Pierwszym smartfonem Apple, którego bateria może być zasilana w opisywany sposób, jest wydany w 2017 roku iPhone 8. Obudowa telefonu została wykonana ze szkła, co pozwoliło na to, aby klasyczny kabel wymienić na płytę ładującą. Wszystkie smartfony Apple wydane później również dają możliwość korzystania z tego rozwiązania. Są to:

  • iPhone 8 Plus,
  • iPhone X,
  • iPhone XR,
  • iPhone XS,
  • iPhone XS Max,
  • iPhone 11 zarówno w wersji standardowej, jak i Pro oraz Pro Max,
  • iPhone 12 również we wszystkich dostępnych wersjach,
  • najnowsze modele — iPhone 13 i iPhone 13 Pro, a także warianty Pro Max i Mini.

Posiadacze wcześniejszych modeli telefonów Apple mogą natomiast skorzystać z ładowania indukcyjnego tylko pod warunkiem, że zainwestują w specjalne etui, łączące się z portem Lightning, który ma iPhone. Ładowanie indykcyjne w tym przypadku traci jednak część swoich zalet — przede wszystkim, użytkownik rezygnuje z wykorzystania wejścia w smartfonie, a tego rodzaju etui może wpływać na estetykę telefonu oraz na komfort korzystania z niego.

Jak włączyć ładowanie indukcyjne telefonu?


Zastanawiasz się, jak prawidłowo ładować iPhone indukcyjnie? To bardzo proste! Najpierw podłącz swoją ładowarkę bezprzewodową do źródła zasilania. Warto również pamiętać, aby znaleźć dla płyty miejsce na płaskiej powierzchni, ponieważ w innym przypadku położony na niej telefon może się łatwo zsunąć. Aby ładowanie było wydajne, telefon potrzebuje fizycznego kontaktu z posiadaną ładowarką. Najlepiej położyć go na jej środku, chyba że producent zalecił inaczej. W momencie, gdy iPhone dotyka płyty, błyskawicznie zaczyna się ładować, a na pasku na górze ekranu można zobaczyć charakterystyczny znak błyskawicy.

Warto także zaznaczyć, że w zależności od wykorzystywanej ładowarki, podczas całego procesu mogą być słyszalne ciche odgłosy. Co więcej, szukając odpowiedniego miejsca na położenie płyty, warto zwrócić uwagę, aby nie było tam gorąco. Ładowanie bezprzewodowe sprawia również, że mocniej iPhone’y nagrzewają swoje baterie, dlatego system, w celu ochrony danego smartfona może ograniczyć ładowanie powyżej 80%, wznawiając je dopiero wtedy, gdy ten się ochłodzi.

Ładowarki bezprzewodowe — jaką wybrać?


Myśląc o ładowaniu indukcyjnym, wiele osób na pewno zastanawia się, jaką ładowarkę wybrać. Należy pamiętać o tym, aby zainwestować w sprzęt, który ma standard Qi. Nie został jednak zastrzeżony przez Apple, dlatego obecnie na rynku można znaleźć wiele tego rodzaju urządzeń. Należy zaznaczyć, że producent smartfonów sugeruje, aby stawiać wyłącznie na sprzęt certyfikowany, ponieważ wtedy użytkownik ma gwarancję, że płyta, na której kładziemy iPhone’a nie spowoduje uszkodzenia baterii.

Na rynku dostępne są jednak zamienniki baterii do iPhone, zapewniające również zadowalającą szybkość ładowania, przy niższych kosztach zakupu. Przed takim zakupem warto natomiast zasięgnąć opinii specjalisty.

Ładowanie indukcyjne nie działa — co robić?


Zdarza się, że zasilanie baterii opisywanym sposobem nie działa. Czy winny w takim przypadku zawsze pozostaje iPhone? Ładowanie bezprzewodowe możliwe jest tylko, jeśli telefon dotyka płyty tylną częścią obudowy. W związku z tym, jeśli smartfon zostanie włożony do grubego etui, prawdopodobnie nie będzie się ładować. Trzeba też pamiętać o tym, aby nie wkładać nic między telefon, a podkładkę, ponieważ w takim przypadku może to nie tylko wpłynąć na efektywność ładowania, lecz także doprowadzić do uszkodzenia układów RFID lub pasków magnetycznych.

Należy mieć na uwadze, że telefon nie zacznie się ładować bezprzewodowo po jego jednoczesnym podłączeniu do portu USB, np. komputera, ponieważ w takim wypadku smartfon będzie zasilany za pomocą kabla.

 

FAQ:


1. Jakie modele iPhone’ów mogą być ładowane bezprzewodowo?

Z bezprzewodowego ładowania mogą skorzystać posiadacze iPhone’ów 8 oraz wszystkich nowszych od nich modeli. Z kolei właściciele starszych smartfonów w celu zasilenia baterii smartfona w ten sposób muszą kupić specjalne etui.

2. Jaką ładowarkę bezprzewodową kupić?

Ładowarki bezprzewodowe do iPhone’ów muszą być wyposażone w standard Qi.

3. Czy warto postawić na iPhone ładowany indukcyjnie?

Tak, ładując telefon bezprzewodowo, wybieramy wygodę — za pomocą jednej ładowarki można bowiem zasilić baterie kilku urządzeń jednocześnie, bez konieczności zajmowania wielu gniazdek elektrycznych czy też szukania i rozplątywania kabli.

Leave a Reply