Skip to main content

Koszyk

Problemy z prawidłowym działaniem telefonu mogą spotkać każdego. Część z nich na szczęście można łatwo rozwiązać, natomiast inne — wymagają poważniejszych napraw. Jednym z częstych problemów jest to, że iPhone pokazuje, że się ładuje, a nie ładuje lub zupełnie nie reaguje na podłączoną do niego ładowarkę. Co zrobić w takiej sytuacji? Czy można samodzielnie rozwiązać ten problem?

W jaki sposób można naładować iPhone’a?


Przed wytłumaczeniem, co robić, gdy iPhone się nie ładuje, warto przedstawić sposoby zasilania tego rodzaju telefonów. Klasycznym jest oczywiście podłączenie go do ściennego gniazdka elektrycznego za pomocą dołączonego do zestawu kabla lightning oraz zasilacza USB. W tym momencie proces ładowania powinien się od razu zacząć. Istnieją jednak również inne sposoby na zasilenie swojego smartfona. Jeśli posiadasz wyłącznie przewód USB, za jego pomocą podłączysz telefon do komputera, co także pozwoli na bezpieczne ładowanie.

Można również użyć stacji dokującej. Oprócz tego iPhone’y 8 oraz wszystkie nowsze mogą być ładowane bezprzewodowo za pomocą specjalnej ładowarki. W tym przypadku należy położyć telefon na środku płyty lub zgodnie z zaleceniami producenta, aby napełnić baterię smartfona. Warto przy tym pamiętać, że tego rodzaju ładowarka musi być podłączona do prądu.

iPhone się nie ładuje? Sprawdź kabel lightning


Podłączyłeś telefon do kabla, a ten do ładowarki, która jest w gniazdku, ale… iPhone się nie ładuje. Co zrobić w takiej sytuacji? Sprawdź, czy wykorzystywany przewód USB nie został uszkodzony. Widoczne pęknięcia czy też wygięty bolec są sygnałem, że akcesorium nie powinno być już używane i to prawdopodobnie ono jest powodem problemów ze smartfonem.

W takim przypadku należy od razu pozbyć się uszkodzonego kabla i wymienić go na nowy. Przewód wygląda w porządku? Dobrze również sprawdzić, czy śladów mogących sugerować zniszczenie nie ma również ładowarka USB. Wtedy to akcesorium również trzeba wymienić na nowe, a do momentu jego zakupu zasilać baterię telefonu, np. przy wykorzystaniu komputera.

Zanieczyszczone gniazdo ładowania jako przyczyna problemów z ładowaniem iPhone’a


Jeśli do ładowania wykorzystujesz kabel USB, a iPhone nie chce się ładować, przyczyna nie musi leżeć po stronie przewodu. W takim przypadku należy dokładnie sprawdzić port ładowania, ponieważ jego zanieczyszczenie również prowadzi do tego, że bateria smartfona nie może być prawidłowo zasilana. Nosząc telefon w torebce czy kieszeni narażamy go na zanieczyszczenia — w niewielkich otworach nierzadko zaczyna gromadzić się kurz i pył, co ostatecznie często prowadzi do problemów z ładowaniem telefonu.

W takim wypadku warto ostrożnie wyczyścić port ładowania. Należy jednak pamiętać, aby nie korzystać z metalowych ani ostrych przedmiotów. Na rynku można znaleźć specjalne pędzelki ułatwiające pozbycie się tego rodzaju zanieczyszczeń. Co więcej, jeśli podejrzewasz, że problemem jest gniazdo ładowania, a pomimo jego oczyszczenia kabel dalej nie ładuje baterii, należy sprawdzić, czy nie zostało ono uszkodzone. W takim przypadku konieczna może okazać się wymiana gniazda ładowania. W naszej ofercie znajdziesz m.in. sprzęt do zrobienia tego samemu w modelach iPhone 6, 6S, 7 czy też 8.

Sprawdzenie gniazdka elektrycznego — o tym warto pamiętać!


Jeśli iPhone podłączony nie ładuje się, przyczyną może być również uszkodzenie gniazda elektrycznego. Jak to sprawdzić? Wystarczy, że podłączysz ładowarkę w innym miejscu. Jeśli wtedy telefon zacznie napełniać swoją baterię — odpowiedź będzie prosta. Warto o tym pamiętać i zanim zainwestuje się w nowy sprzęt do ładowania iPhone’a sprawdzić, czy źródłem kłopotów nie jest coś zupełnie innego. W takim przypadku należy telefon zasilać w innym miejscu lub za pomocą np. komputera, a gniazdko naprawić.

iPhone nie chce się ładować — co jeszcze można zrobić?


Jeśli iPhone nie wykrywa ładowarki lub zasilanie trwa bardzo długo, można również skorzystać z rad producenta, który sugeruje, że warto w takim przypadku po ewentualnym usunięciu zanieczyszczeń z portu ładowania oraz sprawdzeniu, czy na akcesoriach wykorzystywanych do zasilania telefonu nie ma żadnych oznak zniszczenia, pozostawić smartfona podłączonego do ładowania na około 30 minut. Telefon dalej nie zaczyna się ładować? Pomóc może jego zresetowanie, które powinno przebiegać następująco:

  • iPhone SE (1. generacji), 6s oraz modele starsze: przytrzymaj przycisk boczny (górny) i przycisk początek do momentu, gdy na ekranie nie pojawi się logo Apple;
  • iPhone 7 oraz iPhone 7 Plus: przytrzymaj równocześnie przycisk boczny (górny) i przycisk zmniejszania głośności do pojawienia się logo Apple na ekranie;
  • w przypadku nowszych telefonów oraz iPhone SE (2. generacji): należy nacisnąć, a następnie bardzo szybko puścić przycisk zwiększania głośności, zmniejszania głośności i przytrzymać przycisk boczny do pojawienia się logo Apple.

Po wykonaniu tych czynności trzeba zostawić telefon do ładowania na kolejne pół godziny. Jeśli ponowne uruchomienie nie pomoże, jedynym rozwiązaniem pozostaje skorzystanie z pomocy specjalisty lub samodzielna wymiana uszkodzonych części, którymi najczęściej są wspominane złącza lightning. Można też zdecydować się na wymianę baterii

iPhone ładuje się tylko do 80% procent — gdzie szukać przyczyn?


Część osób może zaniepokoić również to, że ich telefon ładuje się tylko do 80% procent. W tym przypadku przyczyn nie należy szukać w gnieździe ładowania czy samym telefonie lub gniazdku. Ma to miejsce najczęściej, jeśli do zasilania telefonu wykorzystuje się ładowarkę indukcyjną. W takim przypadku ładowanie zostaje zatrzymane w celu ochrony telefonu. Warto wtedy podłączyć go lub zasilacz bezprzewodowy do innego gniazdka znajdującego się w chłodniejszym miejscu.

Dobrze także pamiętać o tym, że smartfony z systemem iOS 13 jego nowszymi wersjami mają funkcję zoptymalizowanego ładowania baterii, pozwalającą na ograniczenie jej starzenia. Po jej włączeniu iPhone zapamiętuje zwyczaje związane z jego ładowaniem i zatrzymuje ładowanie, aby zrobić to dopiero wtedy, gdy telefon będzie Ci potrzebny.

Podsumowując, nie zawsze konieczne jest skorzystanie z pomocy serwisu. Jeśli jednak problemy z ładowaniem się telefonu będą większe, warto sprawdzić, czy nie można usunąć problemu samodzielnie, ponieważ koszty naprawy często są wysokie, a wiele usterek usuniesz samemu z wykorzystaniem naszego sprzętu.

 

FAQ:


1. W porcie lightning znajdują się zanieczyszczenia — jak je usunąć?

W celu usunięcia zanieczyszczeń warto wykorzystać delikatny pędzelek, ponieważ on nie uszkodzi delikatnego portu lightning. Nie można natomiast używać elementów metalowych.

2. iPhone przestaje się ładować przy 80% — czy to powód do niepokoju?

Zatrzymanie ładowania po zasileniu baterii do 80% może być spowodowane nagrzewaniem się urządzenia. W takim wypadku, po jego schłodzeniu, znów zacznie się ładować.

3. Czy uszkodzenia w porcie ładowania można naprawić samemu?

W telefonie iPhone możesz wymienić port ładowania samodzielnie — wystarczy, że kupisz odpowiedni sprzęt oraz część wymagającą wymiany.

Leave a Reply