Skip to main content

Czarny ekran, brak reakcji na dotyk i klawisze funkcyjne – to najprawdopodobniej znak, że Twój iPhone 8 się zawiesił. Jeśli telefon nie odpowiada i po dłuższej chwili nie pojawi się logo na wyświetlaczu, to najprawdopodobniej będzie potrzebny reset telefonu. Co zrobić, gdy telefon się zawiesił, jak przywrócić go do pełnej funkcjonalności?

iPhone 8 zawiesza się ekran


Urządzenia mogą czasem przestać reagować, jednak nie oznacza to, że nadają się one już tylko do utylizacji. Nawet w najlepszym iPhone mogą zdarzyć się takie sytuacje. Jeśli pojawi się logo Apple na czarnym tle, oznacza to, że telefon wszedł w tryb awaryjny i się zawiesił. Często taka sytuacja pojawia się podczas aktualizacji systemowej, w której mnogość przesyłanych danych może spowodować zawieszenie całego telefonu. Spokojnie! Nie należy panikować. Można dość sprawnie poradzić sobie z tym problemem. Mimo wszystko w iPhone dość często dochodzi do takich sytuacji, ale w 90% da się je sprawnie i szybko naprawić – bez potrzeby oddawania telefonu do serwisu.

Jakie są przyczyny zawieszania się telefonu lub pojawienia się czarnego ekranu?


 

  • Aktualizacja systemowa – potężne aktualizacje systemowe ze starego iOS na nowy, mogą powodować nieprawidłowości i zawieszanie się telefonu (dotyczy to zwłaszcza starszych modeli). Wtedy też powinien pomóc hard reset, podczas którego wystarczy przytrzymać przycisk boczny w odpowiedniej konfiguracji, aby zresetować telefon i przywrócić go do dawnej sprawności.
  • Brak wystarczającej pamięci na telefonie – warto cyklicznie oczyszczać telefon z niechcianych aplikacji. Być może powodem zacinania się telefonu jest niewystarczająca ilość pamięci wewnętrznej, przez co telefon nie działa sprawnie, a nawet się zawiesza. Warto raz na jakiś czas przejrzeć aplikację, zastanowić się, które używamy, a które usunąć, aby uzyskać tym samym więcej dostępnego miejsca. Ponadto należy czyścić pamięć podręczną najczęściej używanych aplikacji, bo może się okazać, że już tym sposobem uwolnimy wiele przestrzeni. Zapchana pamięć telefonu prowadzi do znacznego spowolnienia wydajności urządzenia, a także może powodować pojawienie się czarnego ekranu. Raz na jakiś czas należy także wykonać restart urządzenia (wyłączyć go i po chwili ponownie włączyć).
  • Niesprawna bateria – bateria w iPhone jest częścią eksploatacyjną, więc z czasem ulega zużyciu. Jeśli wydajność telefonu znacznie spadła, a samo urządzenie nie działa już tak płynnie i przede wszystkim zdecydowanie krócej działa na baterii to znak, że czas pomyśleć o wymianie baterii. Niesprawny akumulator może powodować wyraźne przegrzewanie się urządzenia, jego nagłe wyłączanie się lub właśnie zawieszanie. Baterię można wymienić w autoryzowanym punkcie Apple lub skorzystać z zamienników i zestawów naprawczych z baterią. Samodzielna wymiana baterii jest zdecydowanie tańsza, a przy tym bardzo łatwa w wykonaniu.
  • Zalanie – iPhone, który został zalany, również może się zawieszać. Przy zalaniu należy natychmiast działać i możliwie jak najszybciej wyczyścić telefon (również wewnątrz). Może się okazać, że zalaniu uległy niektóre podzespoły. Początkowo iPhone może nie wykazywać żadnych negatywnych skutków takiego zdarzenia, jednak z czasem podzespoły mogą zacząć korodować, co w początkowej fazie może objawiać zawieszaniem iPhone oraz pojawianiem się czarnego ekranu. Jeśli nie zaczniemy działać, to może dojść do nieodwracalnych uszkodzeń.
  • Uszkodzenie mechaniczne – każdemu choć raz spadł telefon. Na pierwszy rzut oka po upadku nie wydaje się, aby uległ on uszkodzeniu, jednak pojawianie się czarnego ekranu może właśnie skutkować uszkodzeniem. Jednym z nich może być uszkodzenie matrycy. Ekran może całkowicie się wygasić nie dlatego, że przeszedł w tryb awaryjny, ale dlatego, iż pękł ekran ciekłokrystaliczny. Być może wtedy potrzebny będzie nie restart, ale wymiana ekranu w iPhone 8. Można tego dokonać samodzielnie z zestawem naprawczym lub w autoryzowanym punkcie Apple, jednak trzeba pamiętać, że taka wymiana matrycy będzie znacznie droższa, a w niektórych przypadkach nawet nieopłacalna i przewyższająca wartość telefonu.

Zobacz nasze produkty

Soft reset – sposób na oczyszczenie telefonu


Jeśli wykluczy się uszkodzenia mechaniczne czy zalanie, to w pierwszej kolejności warto (a nawet raz na jakiś czas trzeba) wykonać miękki reset iPhone 8, który polega przede wszystkim na oczyszczeniu go ze zbędnych aplikacji oraz wykasowaniu pamięci podręcznej.

Jeśli iPhone 8 ma spowolnione działanie lub zawiesza się, ale po chwili zaczyna reagować, to warto wykonać kilka czynności, które oczyszczą pamięć telefonu. Może zdarzyć się tak, że niektóre aplikacje i system wykonują zbyt wiele operacji i tym samym spowalniają działanie telefonu i zapychają pamięć. W pierwszej kolejności należy włączyć i wyłączyć telefon, a następnie oczyścić pamięć podręczną.

Hard Reset, gdy iPhone 8 nie reaguje na dotyk


Jeśli pojawi się logo Apple na czarnym tle, to znak, że niezbędne jest ponowne uruchomienie telefonu, poprzez twardy reset, czyli zresetowanie telefonu specjalną kombinacją klawiszy. Jednak metody nie należy nadużywać i wykonywać zawsze wtedy, gdy telefon działa wolniej. W ten sposób iPhone resetuje się, gdy całkowicie się on zawiesi, nie reaguje na dotyk, a ekran jest czarny. Wtedy jest potrzebne ponowne uruchomienie za pomocą tzw. hard reset.

Co należy zrobić? Kombinacja klawiszy zależy od modelu telefonu. W przypadku iPhone 8 należy:

  • szybko naciśnij przycisk boczny zwiększania głośności i go puścić,
  • naciśnij przycisk boczny zmniejszania głośności,
  • następnie przytrzymaj przycisk boczny przez około 10 sekund, aż pojawi się logo Apple.

Ten sposób nazywany jest także metodą ponownego uruchomienia. W 90% przypadkach jest ona skuteczna, jednak w tych pozostałych 10% może okazać się nieskuteczna.

iPhone nie reaguje na ponowne uruchomienie


Hard reset nie przyniósł oczekiwanych efektów, a kombinacja przycisków bocznych nie pomogła i nadal na ekranie pokazuje się logo Apple. Jeszcze nic straconego, bo wtedy można spróbować wykonać kolejne działanie.

  • Podłączenie iPhone 8 do zasilania – podłącz telefon do gniazda zasilania i ładuj telefon minimum przez godzinę. Po podłączeniu ładowarki po krótkiej chwili powinien na ekranie pojawić się wskaźnik ładowania baterii. Być może ten sposób pomoże iPhone się odblokować i zacząć działać prawidłowo. Jeśli jednak stan ten się nie zmienia i telefon nie reaguje na ładowanie, to można wykonać jeszcze kolejną procedurę.
  • Podłączenie iPhone 8 do komputera – można wtedy skorzystać z programów. Dla Macbook dedykowanymi aplikacjami jest Finder, Mojave, a dla PC – iTunes. Warto także skorzystać z programów nieautoryzowanych przez Apple (np. dr. phone czy iMyPhone), które pomogą w określeniu problemu i naprawie telefonu. Wystarczy tak naprawdę skorzystać z opcji dostępnych w oprogramowaniu, a system już sam wykona potrzebne działania. Być może będzie konieczna aktualizacja systemowa do najnowszej wersji iOS. Co ważne, w programach, które nie są autoryzowanymi aplikacjami od Apple, nie ma obawy, iż podczas działań naprawczych zostaną z telefonu skasowane wszystkie dane (jednak zawsze należy pamiętać o tym, aby w chmurze zgrać pamięć urządzenia). Tak często dzieje się przy programach od giganta z ugryzionym jabłkiem. Na telefonie powinien wtedy pojawić się komunikat o odzyskiwaniu danych.

Jeśli te działania nie pomogą, to może się okazać, że przyczyna takiego stanu jest zupełnie inna. Być może iPhone 8 został zalany lub mechanicznie uszkodzony albo problemem jest matryca. Wtedy problem jest znacznie poważniejszy, a to będzie wymagało oddania telefonu do serwisu. Ekran lub baterię można również wymienić samodzielnie, używając do tego zestaw naprawczy do iPhone 8. W Napraw to Sam zakupisz najlepszej jakości części zgodne z oryginałem, które są wyprodukowane zgodnie ze specyfikacją podzespołów oryginalnych. Jednak pod względem wydajności nie różnią się od części oryginalnych, które można zakupić tylko i wyłącznie w autoryzowanym serwisie Apple.

FAQ


1. Dlaczego iPhone 8 się zawiesza?

Powodem może być brak pamięci wewnętrznej, zapchanie telefonu niepotrzebnymi aplikacjami, brak aktualizacji iOS, ale także uszkodzenia mechaniczne spowodowane upadkiem lub zalanie telefonu. Urządzenie może się zawieszać, gdy bateria straciła na swej wydajności.

2. Jak zresetować iPhone 8?

Telefon resetuje się poprzez kombinacje klawiszy funkcyjnych: przycisk podgłaszania, następnie przyciszania i boczny klawisz, który należy przytrzymać do momentu, aż na ekranie nie pojawi się logo.

3. Co zrobić, gdy reset iPhone 8 nie pomaga?

Wtedy należy podłączyć telefon do ładowania lub do komputera w celu skorzystania z programów naprawczych. Jeśli te działania nie przyniosą oczekiwanego skutku, to może to oznaczać, że telefon został uszkodzony. Potrzebna będzie diagnostyka.

Leave a Reply

manage cookies