Skip to main content

Naciskasz przycisk, próbujesz dotykowo odblokować telefon, ale ekran iPhone 8 pozostaje czarny i nie reaguje. Nie wpadaj w panikę! W 90% ten problem da się szybko naprawić. Najważniejsze, aby zastanowić się, co może być przyczyną takiej sytuacji. Zalanie, uszkodzenie mechaniczne, a może brak pamięci w telefonie? Jakie mogą być powody pojawienia się czarnego ekranu w urządzeniach Apple i jak to naprawić?

iPhone 8 czarny ekran nie reaguje


Brak reakcji w telefonach firmy Apple jest dość często spotykanym zjawiskiem – również w telefonach innych marek z systemem Android. Powody tego mogą być różne – urządzenie mogło się zawiesić, przestać reagować przez zbyt dużą ilość aplikacji i zapchaną pamięć, a być może czarny ekran i brak reakcji jest skutkiem uszkodzenia mechanicznego lub zalania telefonu. Większość usterek da się dość szybko naprawić, inne będą wymagały serwisowania, wymiany podzespołów i części lub skorzystania z zestawu naprawczego iPhone 8.

1. iPhone się zawiesił – hard reset


Najczęstszym powodem pojawienia się czarnego ekranu z logo Apple jest zawieszenie się systemu. Nie jest to powodem do tego, aby oddawać urządzenie do serwisu czy do utylizacji. W kilku krokach można sobie z tym poradzić. Czarny ekran oznacza, że telefon przeszedł w tryb awaryjny i wymaga resetu. Oczywiście takie działania wykonujemy tylko wtedy, gdy istnieje ku temu wyraźna potrzeba. Twardego resetu na telefonie iPhone nie powinno się wykonywać, aby “usprawnić” jego działanie, bo np. urządzenie jest powolne i zdecydowanie spadła jego wydajność. Takie działanie wykonuje się tylko wtedy, gdy ekran nie reaguje na dotyk, a na czarnym tle pojawiło się logo. Poza tym nie można na telefonie firmy Apple wykonać żadnego innego działania.

Wtedy należy wykonać tzw. hard reset (twardy reset). Czarny ekran iPhone 8 można spróbować zlikwidować przez następującą kombinację przycisków funkcyjnych:

  • naciśnij przycisk zwiększania głośności i szybko puść,
  • następnie od razu naciśnij przycisk zmniejszania głośności,
  • potem przytrzymaj przycisk boczny i czekaj. Puść, gdy na ekranie pojawi się logo Apple.

W większości, bo aż w 90% przypadkach, ta metoda się sprawdza. Jednak nie zawsze. Wtedy trzeba wykonać inne działanie przywracające telefon do funkcjonalności.

2. Podłączenie iPhone 8 do zasilania lub komputera


Spróbuj swój iPhone 8 podłączyć do ładowarki na minimum godzinę. Jeśli na ekranie pojawi się symbol ładowania baterii, to prawdopodobnie system po tym czasie się odwiesi. Warto wtedy sprawdzić kondycję baterii, ponieważ może to być pierwszy objaw zużycia. Jeżeli kondycja baterii jest poniżej 75%, to podzespół należy wymienić. Jeśli natomiast ekran nie reaguje i pozostaje czarny lub ładowanie nie przyniosło oczekiwanego rezultatu, to można telefon podłączyć do komputera i spróbować go naprawić przez specjalne programy.

Posiadacze komputera od Apple – MacBook – mogą skorzystać z autoryzowanych programów naprawczych, takich jak Finder lub Mojave, iTunes (ten ostatni dedykowany jest także komputerom PC). Mogą także skorzystać z nieautoryzowanych aplikacji (dr phone lub iMyPhone), które w przywróceniu funkcjonalności telefonu są tak samo dobre, jak te od Apple – jednak z tą różnicą, że nie powodują skasowania danych z iPhona. Dlatego też zawsze trzeba pamiętać, aby zapisywać pamięć telefonu w chmurze.

Wystarczy tylko podłączyć telefon do komputera i na dedykowanych programach wybrać odpowiednią opcję. Aplikacja następnie sama będzie dokonywała próby naprawy telefonu, być może przystąpi także do aktualizacji systemowej (jeśli w telefonie jest nieaktualny iOS).

Co, jeśli takie działanie nie pomoże? Wtedy niestety może okazać się, że problem jest poważniejszy i być może będzie wskazane oddanie telefonu do serwisu lub diagnostyki.

3. Problem z baterią


Bateria jest częścią eksploatacyjną, a to oznacza, że z czasem ulega zużyciu. W systemie iOS można sprawdzić poziom wydajności baterii, który może spadać po 300-500 pełnych cyklach ładowania (2-3 latach użytkowania telefonu). Możemy wtedy zaobserwować, że telefon działa wolniej, gorzej reaguje, a nawet może się samoistnie wyłączać. Pojawienie się czarnego ekranu może zwiastować potrzebę wymiany baterii.

Bateria, która nie działa sprawnie, może szybko się nagrzewać, a nawet puchnąć i wypychać ekran – najczęściej uszkadzając przy tym LCD. Ponadto puchnięcie baterii może również spowodować rozładowanie jej do zera, co tym samym może skutkować reakcją chemiczną i wydzielaniem się gazów. Takie zjawisko jest niebezpieczne dla podzespołów, które w ten sposób mogą zostać uszkodzone. W takim przypadku należy wymienić baterię w autoryzowanym serwisie Apple lub samodzielnie wymienić baterię w iPhone 8 z zestawem naprawczym.

4. Uszkodzenie mechaniczne lub zalanie


Telefon został zalany lub spadł z dużej wysokości? Na pierwszy rzut oka wszystko wygląda dobrze, a zalanie z powierzchni telefonu zostało szybko usunięte. Jednak nie oznacza to, że te uszkodzenia nie spowodowały poważniejszej usterki.

Po pewnym czasie iPhone 8 może się wyłączać i samoistnie resetować. Może to oznaczać, że woda dostała się do podzespołów, a te w końcu zaczęły korodować – co ma wpływ na pracę telefonu. W takim przypadku trzeba natychmiast działać, aby urządzenie nie doznało całkowitego uszkodzenia. Najlepiej zanieść telefon do serwisu lub samodzielnie spróbować go wyczyści oraz zdiagnozować (o ile posiada się wiedzę i umiejętności).

5. Uszkodzona matryca


Ekran iPhone 8 może stać się czarny nie z powodu wejścia w tryb awaryjny, dlatego że ekran urządzenia uległ uszkodzeniu. Przyczyna takiego stanu rzeczy może być uszkodzenie mechaniczne lub zalanie albo problem z podzespołami. Prawdopodobnie jedynym dla niego ratunkiem będzie całkowita wymiana. Wyświetlacz można wymienić w autoryzowanym serwisie Apple, jednak trzeba pamiętać, że taka naprawa może okazać się dość droga (a nawet przewyższać wartość telefonu). Dlatego wyjściem jest skorzystanie z zestawu naprawczego. Samodzielna wymiana ekranu iPhone 8 jest dość prosta. Wystarczy kierować się załączoną instrukcją. Trzeba tutaj podkreślić, że oryginalne części oferuje tylko serwis Apple, na aukcjach można za to zakupić podzespoły podrobione z logo Apple.

W Napraw to sam oferujemy zamienniki zgodne z oryginałem, które są częściami tak samo dobrymi, a nawet lepszymi i poprawionymi w stosunku do oryginału. Takie części są tańsze, ale jakością nie odbiegają od tych oryginalnych.

Co zrobić, aby iPhone 8 się nie zawieszał?


Przede wszystkim o telefon należy dbać i regularnie usuwać nieużywane aplikacje, czyścić pamięć podręczną, aby telefon działał sprawnie i wydajnie. Zapchany iPhone może nie mieć dostatecznie dużo miejsca do funkcjonowania systemowego, więc – gdy system ma zostać zaktualizowany – odmawia on posłuszeństwa i się zawiesza. Z tego względu trzeba regularnie robić porządki w aplikacjach, bo pewnie znajdą się takie, które nigdy nie były używane, a jednak zajmują pamięć telefonu. Nie zwlekaj także z aktualizacją telefonu, gdyż ta ma na celu przyspieszenie funkcjonowania telefonu.

Trzeba dbać także o kondycję baterii, również przez wyłączenie niepotrzebnych funkcji: lokalizacji, bluetooth, aplikacji działających w tle, powiadomień, a także internetu, gdy nie jest on używany.

Zobacz nasze produkty

Czarny ekran w iPhone 8? Napraw to sam!


Każdy telefon z czasem traci na swej wydajności, a aktualizacje systemowe mogą powodować zawieszenie telefonu, które będzie wymagało resetu. Za dużo aplikacji, za mało wolnego miejsca w telefonie, zapchana pamięć podręczna – z tym można szybko sobie poradzić. Niestety czasami powodem braku reakcji ekranu jest uszkodzenie mechaniczne, niesprawna bateria, zalany telefon czy uszkodzona matryca, a to będzie już wymagało wymiany części do iPhone. Jeśli nie chcesz płacić dużych pieniędzy za oryginalne części od Apple, to skorzystać z oferty Napraw to sam i zamienników zgodnych z oryginałem. Do zestawu naprawczego z ekranem lub baterią dołączamy wszystkie niezbędne elementy oraz instrukcję, która umożliwi samodzielna i szybką wymianę wadliwych części.

FAQ


1. iPhone 8 i czarny ekran – co zrobić?

Najlepszym sposobem jest wykonanie resetu telefonu poprzez kombinację klawiszy: naciśnięcie przycisku podgłaszania, następnie przyciszania i przytrzymania przycisku bocznego do momentu, aż nie pojawi się logo Apple.

2. Co może być przyczyną czarnego ekranu w iPhone?

Pojawienie się czarnego ekranu w iPhone 8 może być spowodowane zawieszeniem się telefonu przez aktualizację systemową, zapchaną pamięć telefonu, ale także przez niesprawną materię lub uszkodzoną matrycę.

3. Czy iPhone, w którym pojawił się czarny ekran i brak reakcji, da się naprawić?

W 90% przypadków takie zjawisko jest możliwe do szybkiego naprawienia, chociażby przez hard reset lub podłączenie telefonu do ładowarki czy komputera. Ważne jest także regularne oczyszczanie telefonu ze zbędnych aplikacji. W niektórych przypadkach może okazać się konieczna wymiana baterii lub wyświetlacza.

Leave a Reply

Hit enter to search or ESC to close