Skip to main content

Smartfony Apple nie uchodzą za awaryjne, lecz i one są trapione czasami przez różne problemy natury technicznej lub software’owej. Do usunięcia niektórych nie trzeba zbyt dużych umiejętności technicznych, podczas gdy inne są na tyle skomplikowane, że wymagają pozostawienia telefonu w serwisie Apple. Jakie są najczęstsze usterki iPhone? Jak im przeciwdziałać? Czy są kosztowne? Odpowiadamy!

Czy iPhone’y są bezawaryjne?

Smartfony marki Apple już od chwili pojawienia się ich na rynku uchodzą za produkty wytrzymałe, mocne i niezwykle wydajne technicznie. Taka ocena jest tak naprawdę wynikiem tego, że większość z nas utożsamia i łączy wysoką cenę z doskonałą jakością wykonania, podczas gdy tak naprawdę wielu producentów udowadnia, że te cechy wcale nie muszą iść ze sobą w parze. Na szczęście marka Apple jest na tym polu oceniana jako najwyższa półka, a jej smartfony są testowane i recenzowane przez wiele laboratoriów oraz prywatnych recenzentów. Rezultat? Telefon, który – czysto hipotetycznie – nie powinien się psuć. Jak jednak jest naprawdę? Bardzo różnie.

Najczęstsze usterki iPhone – typowe uszkodzenia

Najpopularniejsze uszkodzenia to takie, które występują w wielu urządzeniach i to nawet mimo dbałości o ich stan wizualny i techniczny. Części z nich da się uniknąć, jednak nie wszystkich. Usterki dość ściśle łączą się z niekontrolowanymi wypadkami, przez które czasami można stracić i telefon, i całą jego zawartość.

  • Problemy z baterią – niezwykle popularna przypadłość trapiąca wszystkie telefony Apple. Uspokajamy – to standardowa cecha wszystkich akumulatorów, gdyż podzespoły te tracą swoją pojemność z czasem i rosnącą liczbą cykli ładowania. Wystarczy w tej sytuacji prosta wymiana baterii, którą można przeprowadzić samodzielnie, wykorzystując w tym celu ogólnodostępne narzędzia, lub wykorzystać w tym celu autoryzowany serwis Apple. Pierwsze rozwiązanie daje oszczędności, drugie – pewność dokonania dobrej naprawy. Wymiana baterii iPhone jest stosunkowo prosta, dlatego także niezbyt kosztowna.
  • Uszkodzenia mechaniczne – równie częsty powód napraw telefonów w autoryzowanych lub nieautoryzowanych serwisach. Obudowa telefonu może zniszczyć się na skutek upadku, elementy szklane mogą pęknąć, a aluminiowe lub stalowe – wgnieść. Problematyczny jest między innymi pęknięty obiektyw aparatu, a czasami zniszczony wyświetlacz OLED, który jest zdecydowanie najkosztowniejszym podzespołem w wymianie, którą warto przeprowadzić w sprawdzonym serwisie GSM.
  • Zalany iPhone – to największy i zarazem także najkosztowniejszy kłopot, z którym poradzić sobie może tylko kilka wyselekcjonowanych serwisów GSM. Przede wszystkim zazwyczaj dochodzi do uszkodzenia całej płyty głównej, której wymiana oznacza tak naprawdę więcej niż połowę wartości smartfona. Naprawa jest zazwyczaj trudna i nie zawsze oznacza realne usunięcie usterki, gdyż ta może nawracać nawet mimo wymiany wszystkich zalanych elementów.

Najpopularniejsze usterki iPhone’a, które dość łatwo usunąć

Oczywiście smartfony marki Apple są poddawane niezwykle rygorystycznej kontroli jakości, która to, głównie z powodu zdecentralizowania produkcji wszystkich podzespołów, jest dość utrudniona. W rezultacie czasami nabywcy otrzymują smartfon z błędnie wykonanym elementem, który może dać o sobie znać już podczas pierwszych tygodni użytkowania zupełnie nowego telefonu.

  • Błędnie zaprojektowany przycisk TouchID – przycisk home w niektórych modelach smartfonów marki Apple przejął także funkcję biometrycznej blokady telefonu. Niestety przycisk ten szybko się zużywa. Początkowo coraz dłużej powraca do swojej pierwotnej pozycji, traci charakterystyczny dźwięk kliknięcia, aby w ostatecznym rozrachunku już nigdy nie powrócić na swoje docelowe miejsce. Zazwyczaj wystarczy prosta wymiana tego elementu.
  • Uszkodzenia złącza Jack – usterki iPhone obejmują także złącze jack 3,5 cala, służące do podłączenia słuchawek standardowym złączem analogowym audio. Złącze może zupełnie nie przekazywać dźwięku lub przekazywać go wraz ze zniekształceniami, które uniemożliwiają jego wykorzystanie. Wszelkie niedogodności wynikające ze złącza łatwo usunąć – przeważnie uszkodzenia ulega samo złącze, które serwis wymieni w kilka chwil.
  • Rozszczelnianie się obudowy – nowoczesne i wodoszczelne urządzenia marki Apple są w pewnym stopniu odporne na działanie wody przez stosunkowo krótki okres, ze względu na zastosowanie wodoszczelnej obudowy. Niestety, ta szczelność wynikająca głównie ze specjalnej ramki, traci swoje właściwości z czasem. Warto ją wymienić na nową po upływie kilku lat użytkowania, a już z całą pewnością zawsze, gdy wymienia się baterię.
  • Problemy z FaceID – Face ID, jako następca Touch ID, wyniósł odblokowywanie smartfona na zupełnie nowy poziom. W miejsce odcisku palca pojawił się skan całej twarzy, co w zasadzie całkowicie uniemożliwia odblokowanie telefonu przez kogokolwiek innego, niż jego właściciel. Niestety, ale iPhone X, który rozpoczął ten trend, czasami ulega uszkodzeniu właśnie ze względu na dysfunkcję urządzenia. Aby naprawić urządzenie, wystarczy wymienić ten podzespół na nowy.

Popularne usterki w iPhone – jak je usunąć?

Zazwyczaj usterki sprzętowe usuwa jedynie wymiana całego elementu, co ma miejsce np. w sytuacji, gdy na jednej stronie wyświetlacza pojawia się linia wskazująca na jego defekt. Podobnie jest w przypadku, gdy z pozoru wystarczająco pojemna bateria okazuje się na tyle zużyta, że zapewnia jedynie kilka godzin pracy urządzenia. W przypadku usterek programowych jest nieco inaczej. Część z nich, dotyczących np. zawieszonego programu lub braku możliwości kliknięcia ikonki, rozwiązuje reset urządzenia oraz aktualizacja oprogramowania. Warto wiedzieć, że prawie wszystkie usterki iPhona da się usunąć – kwestia tego, jak kosztowny będzie ten proces.

FAQ:

  • Jakie są najczęstsze usterki iPhone?

Najczęściej usterki w iPhone to nieprawidłowo działająca bateria, błędy w oprogramowaniu, usterki wyświetlacza oraz kamery, szczególnie tej ze stabilizacją obrazu, a także przegrzewanie się, co zazwyczaj prowadzi do samoczynnego wyłączenia urządzenia.

  • Usterki iPhona – gdzie je usuwać?

Najczęstsze usterki iPhone dość łatwo usunąć, gdyż większość serwisów dysponuje już sprzętem niezbędnym do przeprowadzenia wielu napraw. Warto skierować się w stronę serwisu GSM, jeśli nie chcesz prac przeprowadzać samodzielnie lub spróbować swoich sił i kupić podzespół do wymiany wraz z częściami niezbędnymi do przeprowadzenia procesu.

  • Czy usterki w iPhone są drogie?

Usunięcie niektórych usterek jest tanie, koszt innych może jednak przekraczać wartość połowy smartfona. Wszystko zależy głównie od tego, czy pracę przeprowadzisz samodzielnie, czy zlecisz ją innej firmie.

Leave a Reply

manage cookies
Hit enter to search or ESC to close