Skip to main content

Smartfony marki Apple uchodzą za bezawaryjne, trwałe i solidne. Marka udowadnia to na każdym kroku – po pierwsze liczbą sprzedawanych egzemplarzy, a po drugie brakiem dużych wpadek jakościowych, które z całą pewnością zostałyby zapamiętane na wiele kolejnych lat przez opinię publiczną. Niestety użytkownicy iPhone’ów nie zawsze mogą spać spokojnie – telefony tej marki trapią pewne irytujące problemy, w tym także te, które kończą się kosztowną naprawą w serwisie. Jakie są najczęstsze? Które są najkosztowniejsze?

Smartfony Apple – wcale nie tak bezawaryjne!

Marka Apple na R&D, czyli research and development, przeznacza ogromne środki. Efekt widać jak na dłoni – smartfony z logotypem nadgryzionego jabłka cechuje wysoka bezawaryjność, w zasadzie niedościgniona dla konkurentów. Pod pojęciem „wysokiej bezawaryjności” kryje się niestety pewien margines błędu.

Na rynku w rękach użytkowników znajdują się setki milionów smartfonów marki Apple, dlatego wszelkie duże defekty i niedopracowanie technologiczne dałoby o sobie znać na całym świecie, głównie za sprawą liczby telefonów w ciągłej eksploatacji.

Niestety te mniejsze defekty są w zasadzie nieuniknione, na szczęście co prawda nie dotyczą wszystkich użytkowników, lecz ich części. Wszystkie da się w pewnym stopniu zlikwidować, części da się zaradzić, a inne stanowią niezbyt korzystny zbieg okoliczności.

Jakie są najczęstsze problemy smartfonów marki Apple?

Problemy w smartfonach marki Apple są dość różne, gdyż marka nie słynie z jednej, wysoce awaryjnej części, która generuje największe problemy u użytkowników.

  • Zawieszanie się systemu operacyjnego

Wszystkie systemy operacyjne czasami się zawieszają – jedyną różnicę pomiędzy nimi stanowi częstotliwość tego typu sytuacji. Problem zaczyna się wtedy, gdy zawieszanie się jest na tyle częste, że uniemożliwia dalszą pracę lub przeszkadza na co dzień – na szczęście w smartfonach marki Apple problem ten jest cykliczny i nie daje o sobie znać zbyt często. Z reguły do jego usunięcia wystarczy hard reset – czyli ponowny rozruch całego urządzenia iOS.

  • Smartfon wyłącza się w trakcie pracy

To nieco większy kłopot o wielu twarzach – może świadczyć zarówno o problemie natury technicznej, jak i software’owym. Najczęstszą przyczyną jest zbyt zużyta bateria, która nie podaje do urządzenia prawidłowego napięcia, to z kolei niespodziewanie się wyłącza. Ten problem marka Apple naprawiła poprzez redukcję prędkości działania procesora. Funkcja ta uruchamia się automatycznie w chwili, gdy pojemność baterii względem pierwotnej spadnie do poziomu, który może kończyć się samoistnym wyłączaniem smartfona. Oczywiście użytkownik nie musi z niej korzystać, powinien jednak być świadomy ryzyka samoczynnego wyłączenia się telefonu.

  • FaceID nagle przestaje działać

FaceID to bardzo delikatny podzespół, który może z łatwością ulec uszkodzeniu na skutek upadku. Rysy twarzy są bardzo subtelne, a różnice pomiędzy nimi – marginalne. To oznacza, że aby czujnik FaceID działał poprawnie, powinien być w idealnym stanie technicznym. Problem następuje także w chwili wymiany go na nowy, lecz nieoryginalny. Marka Apple blokuje ten proces poprzez jego dezaktywację. Podobno ze względu na prywatność.

  • Błędy związane z wyświetlaczem

Częstym problemem wielu użytkowników smartfonów marki Apple jest błędnie działający wyświetlacz, który niestety generuje największe koszty w razie jego uszkodzenia. Awaria może dotyczyć zwykłej taśmy, która wskutek np. upadku lekko się poluzowała, czasami jednak winowajcą okazuje się błędnie działający procesor lub płyta główna. Wówczas koszt wymiany, w przypadku szczególnie złej diagnozy, może przekroczyć dużą część realnej wartości smartfona.

Czy smartfony Apple da się naprawić?

Zdecydowanie tak – istotne jest jednak to, kto ją przeprowadzi. Na rynku znajduje się wiele serwisów o nieposzlakowanej opinii, część z nich jednak nie jest godna zaufania. Jedne ze względu na zbyt wysokie ceny usług, inne z powodu nieprzyjaznej obsługi, a jeszcze inne – z powodu niskiej trwałości naprawy. Czasami jednak naprawdę warto przeprowadzić samodzielnie – wówczas można oszczędzić sporo pieniędzy i czasu. Wystarczy kupić wybrany zestaw naprawczy, postępować zgodnie z instrukcją i cieszyć się naprawionym telefonem w zaciszu swojego własnego domu.

Jak chronić telefon w trakcie jego użytkowania?

„Lepiej zapobiegać niż leczyć” – przysłowie to jest aktualne nie tylko w przypadku zdrowia, lecz także przedmiotów codziennego użytku, w tym smartfonów. Warto dbać o swój telefon, ten odwdzięczy się dłuższą, bezawaryjną eksploatacją.

Niezbędny okaże się z całą pewnością dobry pokrowiec, który zapobiegnie uszkodzeniu obudowy. Warto uzupełnić go szkłem hartowanym – znacznie unowocześnioną wersją standardowej folii na ekran, która chroniła jedynie przed płytkimi zarysowaniami powierzchni ekranu. Szkło hartowane jest na tym polu zupełnie inne – może zabezpieczyć nawet przed stłuczeniami ekranu, gdyż przejmuje na siebie całą energię kinetyczną powstającą w razie upadku i nie przekazuje jej dalej. Z tego też powodu to ono ulega uszkodzeniu jako pierwsze, lecz także jako ostatnie.

FAQ:

  • Jakie są najczęstsze usterki iPhone’ów?

Wśród najczęstszych usterek telefonów marki Apple warto wymienić między innymi błędy w samym systemie operacyjnym, zawieszanie się, błędnie działający FaceID, nieprawidłowe wyświetlanie obrazu przez ekran czy pęknięcia obudowy. Dużym problemem jest także nagłe wyłączanie się smartfona w wyniku wyeksploatowanej baterii.

  • Czy smartfony Apple są usterkowe?

Na szczęście nie – telefony marki Apple uchodzą za bezawaryjne i rzadko ulegają usterkom wiążącym się z kosztowną naprawą. Oczywiście nie jest to reguła. Czasami uszkodzenia pojawiają się z winy użytkownika, a czasami ze względu na zwykły zbieg okoliczności.

  • Jak chronić smartfon Apple w trakcie eksploatacji?

Wystarczy postawić na skuteczną ochronę. Warto zastosować dobry pokrowiec, który ochroni smartfon przed uszkodzeniem mechanicznym, a także postawić na szkło hartowane, które z kolei zabezpieczy ekran przed stłuczeniem i zarysowaniami.

Leave a Reply

manage cookies
Hit enter to search or ESC to close