Skip to main content

Nowoczesne baterie litowo-jonowe stosowane przez Apple (i nie tylko) w ich smartfonach to obecnie najlepszy sposób na zasilanie urządzeń mobilnych. Mimo wszystko nie są idealne. Z czasem spada ich żywotność i wydajność. Dochodzisz do momentu, w którym jedynym rozwiązaniem jest wymiana baterii w iPhone. Dziś opowiemy Ci, czy samodzielna wymiana baterii się opłaca. Dowiesz się, jak zrobić to bezpiecznie i nie uszkodzić smartfona. Podpowiemy też, na co zwracać uwagę przy wyborze nowej baterii, by nie naciąć się na podróbki. Owocnej lektury!  

Być może za jakiś czas zapomnimy o tym problemie. Od jakiegoś czasu coraz głośniej jest o bateriach siarkowo-jonowych. Ich żywotność ma być aż pięciokrotnie wyższa niż stosowanych obecnie. 

Zanim to jednak nastąpi, musimy się przyzwyczaić do tego, że wymiana baterii w iPhone jest czymś zupełnie normalnym i po prostu koniecznym. 

Codzienne używanie sprawia, że kondycja baterii iPhone wyraźnie spada. Wystarczy kilka godzin i smartfon trzeba podłączyć do ładowarki. 

Każdy posiadacz iPhone’a wie, że dostęp do jego wnętrza nie jest najłatwiejszy. Jednak zużyta bateria w telefonie nie oznacza od razu zakupu nowego urządzenia. Wymiana baterii w iPhone 6, 7 i nowszych generacjach to chleb powszedni dla specjalistycznych serwisów. 

Samodzielna wymiana baterii w iPhone też jest możliwa. Niestety, wokół samej baterii i jej wymiany narosło wiele mitów, często szkodliwych. Dlatego na początek rozprawiamy się z najważniejszymi. 

Żywotność i wymiana baterii iPhone – obalamy mity!

Przez lata nazbierało się ich całkiem sporo. My skupimy się dziś na tych najczęściej powtarzanych.

  1. Nową baterię musisz sformatować – FAŁSZ

Pokutuje wśród ludzi przekonanie, że baterie litowo-jonowe należy najpierw w pełni rozładować i naładować, by móc korzystać z nich w pełni. 

Nic bardziej mylnego! 

Baterie Li-Ion nie posiadają tzw. efektu pamięci. Oznacza to, że po pierwszym uruchomieniu smartfona można go normalnie użytkować. 

Owszem, taki zabieg był potrzebny jeszcze kilkanaście lat temu – ale w bateriach niklowo-kadmowych (NiCd). Nie znajdziemy ich jednak w nowoczesnych smartfonach. Od 2009 roku zakazano ich montowania w większości urządzeń na terenie całej Unii Europejskiej. 

  1. Ładować należy dopiero, gdy bateria jest prawie pusta – FAŁSZ

Ile razy słyszałeś, że iPhone’a trzeba ładować dopiero wtedy, gdy bateria będzie miała mniej niż 5%? To powszechnie popełniany błąd. Należy pamiętać, że baterie litowo-jonowe uszkadzają się i stają się niestabilne, gdy dojdzie do ich pełnego rozładowania. 

Bateria w iPhone’ach czy Samsungach to nie perpetuum mobile. Każdy akumulator ma określoną liczbę cykli ładowania. Za każdym razem traci on ułamek swojej żywotności, co powoduje stopniowe zużycie baterii. Dlatego tak ważne jest prawidłowe ładowanie smartfona

  1. Oryginalną baterię wymienisz w Autoryzowanym Serwisie Apple – PRAWDA

Tutaj musimy przyznać rację. Oryginalną, nową baterię do urządzeń Apple kupisz tylko w serwisach AASP (Authorized Apple Service Provider). Na żadnym etapie dystrybucji producent nie udostępnia ich nieautoryzowanym podmiotom. Wymiana baterii w iPhone’ach kosztuje wtedy około 250 zł. 

WAŻNE: dotyczy to tylko smartfonów, które nie były nigdy wcześniej rozkręcane poza AASP.  

Apple zapowiedziało od 2022 zmiany w systemie AASP. Samodzielne naprawy (Self Service Repair), a także dostęp do oryginalnych części i narzędzi, będą możliwe najpierw w USA, a potem w kolejnych krajach na całym świecie. 

 

80%, 70%, a może mniej? Kiedy potrzebna jest wymiana baterii w iPhone?

Od aktualizacji iOS 11.3, każdy użytkownik może samodzielnie sprawdzić kondycję swojej baterii. Wystarczy sprawdzić wartość w ustawieniach systemowych. A zatem kiedy wymienić baterię w iPhone

Standardowa bateria używana w smartfonach Apple jest zaprojektowana tak, aby zachowała 80% pojemności po 500 pełnych cyklach ładowania. Dokładna liczba cykli różni się w zależności od urządzenia. 

Jeden cykl obejmuje wykorzystanie energii równej 100% pojemności baterii. Niekoniecznie musi ona pochodzić w całości z jednego ładowania. 

Przykładowo, jednego dnia zużywasz 80% pojemności baterii i przez noc ładujesz ją do pełna. Jeśli następnego dnia zużyjesz 20%, w ciągu dwóch dni zamkniesz jeden cykl ładowania. 

Z naszych obserwacji wynika, że bateria poniżej 80% swojej żywotności znacząco obniża czas pracy smartfona na jednym ładowaniu. A przez to także Twój komfort użytkowania. Słaba bateria obniża także taktowanie, a to z kolei przekłada się na wolniejsze działanie całego urządzenia. Co więcej, bateria w takiej kondycji może także powodować samoistne wyłączenie się przy ok. 20% naładowania baterii.

 

 

Jak zbudowana jest bateria w iPhone?*

Akumulator składa się z zawiniętych płatów aluminium i miedzi oraz elektrolitu, które razem tworzą ogniwo. W nim magazynowana jest cała energia. Następnie bateria zawijana jest w szczelną folię z nadrukowanymi oznaczeniami producenta

Na tym jednak nie koniec. Kolejnym etapem produkcji baterii do iPhone’a jest montaż BMS, czyli Battery Management System. Zakończony jest on taśmą flex ze specjalną wtyczką, która umożliwia podłączenie baterii do płyty głównej. 

BMS to mózg całej baterii. Dba o prawidłową pracę akumulatora, jedno prawidłowe ładowanie i rozładowanie. Dodatkowo chroni przed zwarciem, przeładowaniem oraz zlicza cykle ładowania baterii. 

 

*opis uproszczony na potrzeby materiału.

 

Jakie są dostępne baterie do iPhone na rynku? 

RODZAJ BATERII JAK WYKRYWA iOS JAK WYKRYWA TESTER POJEMNOŚĆ BATTERY MANAGEMENT SYSTEM (BMS) SOFT
ORYGINALNA PRAWIDŁOWO ORYGINAL ZGODNA ZE SPEC. ORYGINAŁ NOWY ORYGINAL
ZAMIENNIK PRAWIDŁOWO COPY 1:1 ZGODNA ZE SPEC. NOWY 1:1 COPY 1:1
NIE ORYGINALNA ZALEŻY OD PRODUCENTA NON-ORYGINAL ZALEŻY OD PRODUCENTA NOWY WŁASNY WŁASNY
PODRÓBKA LOTERIA 🙂 JEDNO z w/w LOTERIA UŻYWANY ORYGINAL/WLASNY

 

  • Oryginalna bateria to ta, która montowana jest w fabrycznie w nowych iPhone. Można ją kupić i wymienić jedynie w Autoryzowanych Serwisach Apple. Nie ma możliwości, by nabyć ją w inny sposób. Każda bateria z logo Apple, która oferowana jest w innym kanale sprzedaży niż oficjalny, to po prostu fałszywka. Jeśli ktoś spróbuje Ci wmówić, że jest inaczej, zwyczajnie kłamie. Być może zmieni się to od 2022 roku i będzie można kupić baterię do iPhone 12 i 13 od Apple
  • Zamiennik to bateria wyprodukowana przez innego producenta niż podwykonawca Apple. Nie musi to oznaczać gorszej jakości. Tworzone są one w wysoce wyspecjalizowanych zakładach, które w niczym nie odstają jeśli chodzi o wykorzystywaną technologię. Producenci dążą do tego, by ich baterie były jak najbliższe oryginałowi. Stąd nazywa się je często “COPY 1:1”. Oczywiście, istnieją różnice między oryginalną baterią do iPhone’a a zamiennikami
  • “NON-ORIGINAL” to baterie również produkowane przez firmy trzecie. Jednak robią to one bez zachowania zgodności ze specyfikacją. Mogą mieć inną pojemność, żywotność czy różnić się maksymalną liczbą cykli ładowania. Najczęściej stosują one autorski BMS z własnym oprogramowaniem.

 

  • Podróbki to baterie z jabłuszkowym logo, które znajdziesz poza Autoryzowanymi Serwisami Apple. W najlepszym wypadku są to nowe ogniwa z BMS pozyskanym z oryginalnej, zużytej już baterii. W najgorszym otrzymasz baterię wymontowaną z uszkodzonego smartfona, której wyzerowano licznik cykli ładowania. Jej realna pojemność będzie grubo poniżej 70%. Niestety, możesz trafić też na atrapy, które w ogóle nie działają. 

Jak sprawdzić, czy bateria do iPhone jest rzeczywiście pasuje do Twojego smartfona?

Warto upewnić się, czy nowa bateria do iPhone jest rzeczywiście kompatybilna z Twoim urządzeniem. Lampka ostrzegawcza powinna Ci zapalić, gdy: 

  • bateria jest błędnie wykrywana przez iOS (może pojawić się też komunikat “Konieczny Serwis”). Taka informacja pojawi się we wszystkich modelach od XS i nowszych ze względu na wprowadzone zmiany w polityce Apple. Baterie w tych modelach są sparowane z płytą główną. Aby taki komunikat się nie pojawiał, należy nową baterią odpowiednio zaprogramować za pomocą starej baterii i specjalnego programatora. Koniec końców – informacja “Serwis” po wymianie baterii w nowych iPhone’ach wcale nie oznacza, że bateria będzie źle działać; 
  • nie ma możliwości sprawdzenia kondycji baterii w ustawieniach systemowych;
  • smartfon wyłączy się mimo w pełni naładowanej baterii.

Która bateria do iPhone to najlepszy wybór? 

Odpowiedź nie jest tak oczywista, jak może się pozornie wydawać. 

Nikogo nie zaskoczymy, że w przypadku smartfonów w pierwszych latach pracy, najlepsza będzie wymiana baterii na oryginalną w AASP. 

Dla modeli starszych niż 3-4 lata to będzie kompletnie nieopłacalne rozwiązanie. Wtedy najlepiej postawić na zamiennik w jakości “COPY 1:1”. Masz wtedy gwarancję zgodności z oryginałem i pewność bezproblemowej pracy. A do tego wydasz praktycznie o połowę mniej

 

 

Wymiana baterii w iPhone – nie daj się oszustom!

W internecie czy w takich serwisach, jak OLX czy Allegro znajdziesz tysiące ofert sprzedaży baterii do iPhone’ów. Jak w tej dżungli uchronić się przed podróbkami i/lub nieuczciwymi sprzedawcami? 

Najprostszym sposobem jest dokładne sprawdzenie baterii na specjalnym testerze. Dowiesz się z niego, kiedy została wyprodukowana, jaki jest numer seryjny, ile ma cykli ładowania za sobą czy w jakiej jakości została wykonana. Poproś sprzedawcę o zdjęcie baterii podłączonej do testera, by dokładnie sprawdzić jej obecny stan. 

Jeśli sprzedawca nie posiada takiego testera lub nie chce udostępnić aktualnego zdjęcia, rozważ zakupy w innym miejscu. Dzięki temu unikniesz wielu nieprzyjemnych niespodzianek czy uciążliwych reklamacji. 

Zwróć też uwagę na udzielaną gwarancję. Jeśli serwis daje gwarancję od 6 do 12 miesięcy, bądź spokojny. Natomiast, gdy serwis oferuje tylko gwarancję rozruchową, omijaj go szerokim łukiem!

Niestety, coraz częściej słyszymy o wręcz przestępczych praktykach wśród sprzedawców i serwisów. Cofnięcie licznika to nie tylko domena nieuczciwych komisów samochodowych. Wystarczy 40$, by zakupić urządzenie, które jednym kliknięciem baterię o żywotności 71% zamieni w zupełnie nowy akumulator z maksymalną liczbą cykli ładowania. 

Chcesz przyjść do serwisu ze zużytą baterią, a w zamian otrzymać tę samą, ale z wyzerowanym licznikiem? Wiemy, że nie. Bądź czujny!  

“Umiesz liczyć? Licz na siebie!” – głosi stare powiedzenie. Weź je sobie głęboko do serca.

 


Jak wymienić baterię w iPhone? Tylko z naprawtosam.pl

Chcąc samodzielnie wymienić baterię w iPhone, zawsze wybieraj gotowe zestawy naprawcze, które zawierają zamiennik baterii “COPY 1:1”. W naszej ofercie znajdziesz wyłącznie w pełni sprawne i kompatybilne z urządzeniami podzespoły. 

Na życzenie klienta przed zakupem podłączamy baterię do testera i na dowód wysyłamy zdjęcie

Kolejnym powodem, przemawiającym, żeby własnoręcznie wymienić baterię w smartfonie od Apple, jest pewność, że masz pełną kontrolę nad montażem i wykorzystywanymi częściami.

Nie bez znaczenia są tutaj także względy finansowe. Zastanawiasz się, ile kosztuje wymiana baterii w iPhone? Robiąc to samodzielnie zaoszczędzisz nawet około 200 zł! 

Nie bój się. Choć wymaga to precyzji, nie jest to jednak czarna magia. 

Przygotowaliśmy dla Ciebie specjalną instrukcję wymiany baterii w iPhone. Zapoznaj się z nią, wybierz swój zestaw naprawczy i… do dzieła!

 

Leave a Reply

manage cookies
Hit enter to search or ESC to close