Skip to main content

Koszyk

Porady

Zużyta bateria w iPhone? Sprawdź jak wybrać najlepszą nową baterię

By 14 stycznia 20201 kwietnia, 2021No Comments
kondycja baterii iPhone

Nowoczesne baterie litowo-jonowe stosowane przez Apple oraz Samsung w ich smartfonach to obecnie najlepszy sposób na zasilanie urządzeń mobilnych. Według zapowiedzi z ostatnich tygodni, niedługo rynek mają zrewolucjonizować baterie siarkowo-jonowe, bez kozery możemy mówić tutaj o przełomie, bo zapowiadana żywotność baterii ma wzrosnąć aż pięciokrotnie! Wróćmy jednak do obecnej technologii i skupmy się na marce Apple.

Najważniejsza będzie odpowiedź na pytanie, co zrobić, gdy kondycja baterii iPhone zaczyna spadać i zauważalne są widoczne tego efekty – smartfon po prostu odmawia posłuszeństwa po kilku godzinach użytkowania. Zużyta bateria w telefonie, pomimo braku łatwego dostępu do jego wnętrza, nie musi oznaczać od razu zakupu nowego urządzenia. Wymiana baterii w iPhone 6, 7, czy nowszych generacji to chleb powszedni dla serwisów, specjalizujących się w naprawach tego typu sprzętu.

Mity na temat kondycji i wymiany baterii w iPhone

Zanim przejdziemy do rozwiązania tej kwestii, zaczniemy od poruszenia trzech najbardziej utartych mitów dotyczących baterii iPhone:

1. Nową baterię należy sformatować – FAŁSZ

Baterie Li-ion nie posiadają tak zwanego efektu pamięci, co oznacza, że po pierwszym uruchomieniu telefonu można ich używać w normalny sposób, bez konieczności pełnego naładowania i rozładowania. Taka konieczność istniała w starych typach baterii (niklowo-kadmowych, NiCd), których nie znajdziemy w smartfonach – od roku 2009 na terenie całej Unii Europejskiej zakazano wprowadzania tego typu akumulatorów w większości urządzeń

2. Ładować należy dopiero wtedy, gdy bateria jest prawie pusta – FAŁSZ

Kolejny mit, powielany jest przez wiele osób, że należy ładować iPhone’a tylko gdy bateria zejdzie poniżej 5% procent. Należy zaznaczyć, że baterie litowo-jonowe, stosowane w iPhone’ach i Samsungach, uszkadzają się i stają się niestabilne, gdy ich poziom naładowania dojdzie do 0%. Bateria ma skończoną liczbę cykli ładowania, i za każdym razem traci swoją żywotność, co powoduje jej zużycie.

3. Oryginalną baterię wymienisz tylko w Autoryzowanym Serwisie Apple – PRAWDA

Zgadza się, nie da się legalnie kupić oryginalnej nowej baterii do urządzeń Apple. Producent na żadnym etapie dystrybucji nie pozwala na udostępnienie ich nieautoryzowanym podmiotom. Wymiana taka kosztuje ok 250 zł  i dotyczy tylko telefonów które nigdy nie były rozkręcane poza ASP. 

Kiedy wiadomo, że bateria w iPhone się zużywa?

Od aktualizacji iOS 11.3, każdy użytkownik może samodzielnie sprawdzić kondycję swojej baterii, w ustawieniach systemowych żywotność wyrażona jest w procentach. Z naszych obserwacji wynika, że bateria poniżej 80% żywotności, znacząco ogranicza już czas pracy na baterii, posiadając około 700 cykli ładowania, cykle te są ograniczone przez producenta. Na szczęście jeden cykl ładowania to zużycie pełnej pojemności baterii, niezależnie ile razy była doładowana w tym czasie. Warto pamiętać, że słaba bateria powoduje obniżenie taktowania procesora, co powoduje wolniejszą pracę urządzenia. 

Jak zbudowana jest bateria w iPhone?*

Akumulator składa się z zawiniętych płatów aluminium i miedzi tworzących katodę i anodę oraz elektrolitu, które tworzą ogniwo. W nim magazynowana będzie energia. Następnie akumulator zawijany jest w szczelną folię, na której drukowane są oznaczenia producenta.

Następnym etapem jest montaż BMS (Battery Management System) zakończonego taśmą flex z wtyczką umożliwiającą podłączenie baterii do płyty głównej. BMS to mózg całej baterii, to ten system dba o prawidłowe ładowanie i rozładowanie baterii, chroni przed zwarciem, przeładowaniem oraz zlicza cykle ładowania baterii. Zbudowany jest z taśmy elastycznej flex na której zamontowany jest zaprogramowany układ mikroprocesorowy.

 

*opis uproszczony na potrzeby materiału.

 

 

Jakie są dostępne baterie do iPhone na rynku? 

 

RODZAJ BATERIIJAK WYKRYWA iOSJAK WYKRYWA TESTERPOJEMNOŚĆBATTERY MANAGEMENT SYSTEM (BMS)SOFT
ORYGINALNAPRAWIDŁOWOORYGINALZGODNA ZE SPEC.ORYGINAŁ NOWYORYGINAL
ZAMIENNIKPRAWIDŁOWOCOPY 1:1ZGODNA ZE SPEC.NOWY 1:1COPY 1:1
NIE ORYGINALNAZALEŻY OD PRODUCENTANON-ORYGINALZALEŻY OD PRODUCENTANOWY WŁASNYWŁASNY
PODRÓBKALOTERIA 🙂JEDNO z w/wLOTERIAUŻYWANYORYGINAL/WLASNY

 

  • Oryginalna bateria to ta, która montowana jest w fabrycznie w nowych iPhone, oraz wymieniana w autoryzowanych punktach serwisowych. Nie ma możliwości kupić tej baterii w inny sposób. Każda bateria z logo Apple oferowana poza tym kanałem sprzedaży to niestety podróbka. Jeżeli jakiś sprzedawca lub dostawca twierdzi inaczej to kłamie. 
  • Zamiennik to bateria wyprodukowana przez innego producenta niż podwykonawca Apple, co jednak nie musi oznaczać gorszej jakości. Baterie te produkowane są przez wyspecjalizowane zakłady, które nie mają się czego wstydzić jeżeli chodzi o technologię produkcji. Producenci baterii “COPY 1:1” dążą do tego, by ich baterie były jak najbliższe oryginału, wyprodukowane w 100% na nowych elementach. 
  • “NON-ORIGINAL” – to baterie, również produkowane przez firmy trzecie, jednak bez zachowania zgodności ze specyfikacją, mogą mieć inną pojemność, żywotność oraz maksymalną ilość cykli ładowania. Baterie te wykorzystują własny BTS z własnym oprogramowaniem.
  • Podróbki, to baterie z logiem Apple, dostępne na rynku poza Autoryzowanymi Serwisami. Taka bateria w najlepszym przypadku to nowe ogniwa z BTS z wylutowanej oryginalnej zużytej baterii, w najgorszym przypadku otrzymamy baterię z demontażu uszkodzonego urządzenia z wyzerowanym licznikiem cykli ładowania i realną pojemnością poniżej 70%. Pomijam atrapy baterii oryginalnych które w ogóle nie działają. 

Jeżeli bateria jest błędnie wykrywana przez iOS, może pojawić się komunikat „Konieczny Serwis”, brak możliwości sprawdzenia kondycji baterii w ustawieniach telefonu lub wyłącznie się urządzenia mimo naładowanej baterii. Dlatego warto upewnić się, że nowa bateria do iPhone rzeczywiście jest kompatybilna z urządzeniem.

Która bateria do iPhone to najlepszy wybór?

Nikogo nie zaskoczymy, że w przypadku urządzeń Apple wymiana baterii na oryginalną, w autoryzowanym serwisie, będzie stanowić najlepsze wyjście. To rozwiązanie jest w pełni uzasadnione dla nowszych telefonów w pierwszych latach ich pracy. Dla modeli starszych niż 3-4 lata, taki zabieg wymiany w ASP może już być po prostu nieuzasadniony ekonomicznie.

Dla takich modeli najlepszym rozwiązaniem jest zamiennik o jakości “COPY1:1” co oznacza zgodność z oryginałem i bezproblemową pracę, oszczędzając na tym nawet połowę kwoty, którą należałoby zostawić w  ASP Apple.

W serwisie Allegro są obecnie tysiące ofert sprzedaży baterii iPhone, jak w tym gąszczu nie trafić na podróbkę lub nieuczciwego sprzedawcę? Najprostszym sposobem jest sprawdzenie baterii na specjalnym testerze. Dowiemy się z niego, jaki jest numer seryjny baterii, kiedy została wyprodukowana, ile ma cykli ładowania oraz w jakiej jakości została wykonana. Tester taki kosztuje od 200 do 800 zł, więc niestety jednorazowy zakup mija się z celem. Warto poprosić sprzedawcę o zdjęcie baterii podłączonej do testera u sprzedawcy pokazującej stan baterii. 

Na zdjęciu widoczna bateria z powiększoną pojemnością z oferty NaprawToSam.

 

Jeżeli sprzedawca baterii nie posiada tego testera, lub nie chce udostępnić aktualnego zdjęcia, warto rozważyć zakupy w innym miejscu. Może to oznaczać, że sprzedawca nie wykonuje kontroli jakości sprzedawanych baterii co naraża kupującego na konieczność reklamowania zakupionego produktu.

Problemy z ofertami baterii do telefonów Apple

Od 1 stycznia 2020 policja nabyła uprawnienia do spisywania liczników samochodów podczas kontroli drogowej. Codziennie media publikują kolejnego rekordzistę, z setkami tysięcy cofniętych kilometrów. 

Problem nie dotyczy tylko branży motoryzacyjnej. Jak pokazał Rafał Bielawski na swoim kanale YouTube wystarczy 40$ by zakupić urządzenie, w którym można dowolnie kasować, cofać cykle lub zmieniać numer seryjny. Wystarczy jedno kliknięcie i bateria o żywotności 71% stanie się nową, nigdy nie ładowaną baterią. I to wszystko w zaciszu serwisu, gdzie klient oddający urządzenie na wymianę baterii, otrzyma swoją starą baterię z wyzerowanym licznikiem.

Stare przysłowie mówi – “Umiesz liczyć, licz na siebie”, co w tym przypadku może mieć wiele racji. W razie konieczności wymiany baterii, warto zrobić to samodzielnie, korzystając z gotowych zestawów naprawczych które zawierają zamiennik baterii “COPY:1:1”.

Sprawdzone baterie do iPhone od naprawtosam.pl

Oferowane przez nas podzespoły są w pełni sprawne i kompatybilne z urządzeniem. Na życzenie klienta przed zakupem możemy wykonać zdjęcie baterii podłączonej do testera, jako dowód na pełnowartościowość produktu. Kolejnym atutem samodzielnej wymiany jest pewność, że nowa bateria trafiła do telefonu, a nie do szuflady nieuczciwego serwisanta. Oprócz pewności jakości, na takiej wymianie można zaoszczędzić nawet około 200 zł w stosunku do ceny w ASP.

Zachęcamy do obejrzenia całej relacji znanego YouTubera technologicznego StrangeParts, z Chińskiej fabryki baterii do iPhone pod adresem: https://www.youtube.com/watch?v=PZBQzLfCKpw

Zapraszamy oczywiście do sprawdzenia naszej oferty. Własnoręczna wymiana baterii w iPhone wcale nie jest czarną magią, a w ogólnym rozrachunku jest to działanie dużo tańsze. Do tego wiesz dokładnie, co dzieje się z Twoim telefonem. Zapraszamy do zakupu jednego z naszych zestawów naprawczych.

 

Leave a Reply