Skip to main content

Koszyk

Dwa lata – zazwyczaj tyle nowoczesne smartfony działają bez zarzutu. Po tym czasie ich wydajność znacznie spada, szybciej się rozładowują i wolniej pracują. Sposobem na wyeliminowanie tych problemów i przywrócenie telefonu do optymalnego stanu jest wymiana baterii. iPhone XS jest tematem dzisiejszego artykułu, w którym wyjaśniamy wszystkie kwestie związane z nową baterią w tym modelu.

Kiedy potrzebna jest wymiana baterii w iPhonie XS?


Wydajność baterii w telefonach iPhone jest przewidziana na około 500-700 cykli pełnego ładowania. Po przeliczeniu wychodzą nam właśnie 2, góra 3 lata zadowalającego użytkowania. Podczas początkowego okresu pracy baterii iPhone powinien po pełnym naładowaniu działać bez zarzutu nawet do 12 godzin przy umiarkowanym użytkowaniu, czyli z pominięciem takich aktywności jak oglądanie filmów, granie czy korzystanie z filtrów na twarz (Snapchat, stories itp.). Czynności te znacząco skracają dzienną wydajność baterii.

Okres dwóch lat jest więc bardzo uśredniony. Może się okazać, że wymianę baterii w iPhonie XS będzie trzeba wykonać szybciej, lub że po dwóch latach wydajność smartfona będzie nas w pełni zadowalać. Dlatego właśnie najważniejsze jest zwrócenie uwagi na poniższe objawy znacznego osłabienia baterii w telefonach Apple.
Jeśli Twój iPhone XS:

 • szybko się rozładowuje;
 • nie chce się włączyć;
 • pokazuje ostrzeżenie Serwis w ustawieniach;
 • wyłącza się z naładowaną baterią;
 • ma spowolniony czas reakcji (aplikacje działają dużo gorzej niż wcześniej);
 • wyłącza się po zmianie temperatury (np. po wyjściu z domu w mroźny dzień),

oznacza to, że konieczna będzie wymiana baterii. Objawem, który powinien Cię zaalarmować, jest także wypychana klapa obudowy – konsekwencja puchnącej baterii. Trzeba ją wtedy niezwłocznie wymienić. Ponadto każdy z powyższych objawów zużycia baterii nie tylko znacznie obniża komfort korzystania z iPhone’a, ale także może go nieodwracalnie uszkodzić, jeśli nie wymienimy ogniwa.

Jak sprawdzić kondycję baterii w iPhonie XS?


Wskaźnikiem, który powinien skłonić Cię do wymiany baterii w iPhonie XS, jest także jej kondycja. Można ją sprawdzić w ustawieniach telefonu w każdym modelu od 6 w górę. Wystarczy wejść w Ustawienia > Bateria > Kondycja baterii. Zobaczymy wyrażoną w procentach wydajność baterii w iPhonie XS. Z obserwacji użytkowników smartfonów Apple wynika, że powyższe objawy znacznego zużycia baterii zaczynają się pojawiać, kiedy wartość jej kondycji spadnie poniżej 80%. Zwykle następuje to po 300-500 cyklach ładowania.

Oprócz procentowej utraty wydajności możemy sprawdzić również liczbę cykli baterii. Wykonuje się to po podłączeniu telefonu do komputera i zainstalowaniu jednej z potrzebnych aplikacji. Procedurę sprawdzania cykli baterii dokładnie opisaliśmy w artykule pt. Jak sprawdzić ilość cykli ładowania baterii iPhone?

Dlaczego sprawdzenie odsetka spadku wydajność baterii i liczby cykli jest ważne? Pozwoli to na zweryfikowanie, czy wina za nieprawidłowe działanie iPhone’a leży po stronie baterii. Jeśli zauważyliśmy objawy świadczące o zużyciu baterii, ale wskaźniki pokazują, że akumulator ma nadal zadowalające parametry, należy poszukać problemu gdzie indziej.

 • Promocja!

Nowa bateria w iPhonie – oryginał czy zamiennik?


Powierzając wymianę baterii iPhone’a XS w ręce serwisantów autoryzowanego punktu Apple, dostaniemy oryginalne części zamienne. W żadnym innym miejscu nie znajdziemy baterii prosto od autoryzowanych dostawców, ponieważ Apple nie dystrybuuje swoich części innym firmom czy serwisom. Nie oznacza to jednak, że wymiana baterii na oryginalny komponent w autoryzowanym serwisie naprawy iPhone’ów to jedyne rozwiązanie.

Na rynku można z łatwością znaleźć zamienniki oznaczone jako OEM (Original Equipment Manufacturer), które nie są błędnie nazywane „oryginalnymi”, jak to często bywa na różnych aukcjach. Bateria do iPhone’a XS oznaczona jako produkt OEM nie pochodzi z autoryzowanego punktu, ale i tak spełnia standardy Apple. Nie jest więc w niczym gorsza od oryginału.

Samodzielna wymiana baterii – iPhone XS


Wymiana baterii iPhone’a XS przez autoryzowany serwis ma dwa zasadnicze minusy – jest to usługa droga i czasochłonna. Za części sygnowane przez Apple trzeba odpowiednio zapłacić. Alternatywą są pełnowartościowe baterie OEM, które tak samo przywracają telefon do optymalnego stanu, a Ty możesz znowu komfortowo korzystać ze swojego smartfona.

Pewnie zastanawiasz się teraz, jak samodzielnie wymienić baterię w iPhonie XS? Idealnym rozwiązaniem jest zamówienie zestawu naprawczego z baterią, który zawiera nie tylko całkiem nowe ogniwo w wersji OEM, ale także wszystkie potrzebne narzędzia do wykonania naprawy bez wychodzenia z domu. Wysyłając Ci taki komplet nie pozostawimy Cię samego – wymianę możesz wykonać, posiłkując się dokładną instrukcją montażu w przystępnej formie filmiku wideo. Ponadto na zamienną część obowiązuje aż półroczna gwarancja.

Samodzielna wymiana baterii iPhone’a XS z zestawem naprawczym od NaprawToSam może przynieść Ci wiele korzyści:

 • Narzędzia, które otrzymasz w zestawie z baterią to uniwersalne elementy, których możesz użyć też do innych modeli iPhone’ów np. w przypadku zalania lub w innej sytuacji, kiedy trzeba wyjąć wyświetlacz. W komplecie znajdziesz: śrubokręt z bitami, trzy różne otwieraki, pęsetę, przyssawkę i żyletkę. Ponadto otrzymasz organizer, żeby przy okazji nie zgubić żadnej śrubki.
 • Oszczędzasz czas i pieniądze – nie musisz oddawać telefonu do serwisu Apple i płacić za samą usługę naprawy. Wykonując to samodzielnie, wyjdziesz na tym taniej.
 • Masz pełną kontrolę nad tym, co dzieje się z Twoim telefonem i na jaką baterię wymieniasz uszkodzony komponent. Nie ma więc ryzyka otrzymania ogniwa z „cofniętym licznikiem”. Ponadto nie musisz martwić się o to, jakie dane masz na swoim iPhonie.
 • Uczysz się! Samodzielne majsterkowanie przy telefonie daje dużo satysfakcji i nowe umiejętności. Możesz je wykorzystać do pomocy znajomym i rodzinie, a także, jeśli zmienisz iPhone’a XS na nowszy model.

Warto zaznaczyć, że po wymianie baterii w iPhonie XS w ustawieniach nie będziesz mógł odczytać jej kondycji. Pojawią się komunikaty Serwis oraz Nie można zweryfikować, czy ten iPhone ma oryginalną baterię Apple. Jest to normalne, jeśli wykonujemy wymianę poza serwisem, jednak nie wpływa w żaden sposób na funkcjonowanie i wydajność telefonu. Kondycję i liczbę cykli nadal będzie można skontrolować, podłączając iPhone’a do komputera i korzystając ze sposobów podanych w wyżej wymienionym artykule (aplikacja coconutBattery dla komputerów Mac i aplikacja 3uTools dla Windowsa).

Jak dbać o baterię w iPhonie XS?


Dobrze jeśli wymiana baterii w iPhonie XS będzie wiązać się ze zmianą dotychczasowych nawyków. Można użytkować telefon tak, by przedłużyć żywotność ogniwa i nie wpływać negatywnie nie jego wydajność, stosując się do poniższych rad:

 • pamiętaj o wyłączaniu nieużywanych funkcji (aplikacje w tle, lokalizacja, bluetooth);
 • ładuj telefon, dopiero gdy poziom baterii spadnie poniżej 40%, ale…
 • … nie czekaj, aż telefon całkiem się rozładuje;
 • ograniczaj używanie telefonu w skrajnych temperaturach – nie pozostawiaj go na upalnym słońcu lub mrozie na długi czas, nie ładuj go pod przykryciem;
 • rozważ włączenie trybu niskiego zużycia energii;
 • regularnie aktualizuj iOS;
 • zmień tryb pobierania maili z Push (na bieżąco) na Fetch (co kilkanaście lub kilkadziesiąt minut);
 • zweryfikuj swoje widżety – czy wszystkie są faktycznie potrzebne?

Możesz sprawdzić, jakie operacje na iPhonie najbardziej wpływają na zużycie baterii. Wystarczy wejść do panela ustawień, a następnie do sekcji Bateria. Zobaczysz tam, jak zużycie energii rozkłada się w ciągu 24 godzin (albo dłuższego okresu – zależnie od Twoich ustawień) i podczas jakich aktywności jest najwyższe. Ponadto sprawdzisz, jak na obciążenie ogniwa wpływają konkretne aplikacje i które z nich działają w tle.

FAQ:


1. Kiedy powinna nastąpić wymiana baterii iPhone’a XS?

Bateria traci swoją wydajność po 2-3 latach. Jej kondycja spada wówczas poniżej 80% a liczba cykli poniżej 500 ładowań.

2. Co wskazuje na to, że wymiana baterii iPhone’a XS jest konieczna?

Kiedy bateria jest już znacznie zużyta, Apple iPhone XS szybko się rozładowuje, nie chce się włączyć lub sam się wyłącza, ma spowolniony czas reakcji, mocno się nagrzewa podczas ładowania. Bateria może się też wybrzuszać, wypychając obudowę.

3. Czy wymianę baterii iPhone’a XS można wykonać samodzielnie?

Tak – zamówienie baterii z zestawem narzędzi jest tańszym, szybszym i bardziej satysfakcjonującym sposobem wymiany niż oddanie telefonu do serwisu.

Leave a Reply