Skip to main content

Jak ważna w codziennej eksploatacji naszego smartfona jest bateria, doskonale wie każdy, kto chce kupić nowy telefon. Fakt ten nikogo nie powinien dziwić, w końcu decydujemy się na nowe urządzenie po to, aby przez cały dzień aktywnie korzystać z jego funkcji. W dzisiejszym wpisie porównamy dwa flagowe telefony marki z logiem nadgryzionego jabłuszka. Bateria – iPhone 12 vs 12 Pro, poznaj wynik już dziś!

Październikowa konferencja „Hi, Speed” – premiera iPhone’a 12 i 12 Pro


Niezwykle atrakcyjnie zorganizowane konferencje Apple przyciągają miliony widzów na całym świecie. Jedni mogą zapoznać się z nowinkami ze świata technologicznego za pośrednictwem Apple’owskich streamów, podczas gdy inni, dzięki otrzymaniu imiennego zaproszenia, mogą pojawić się na evencie osobiście. Tak czy inaczej, „Hi, Speed” to kolejna konferencja marki, którą z całą pewnością śledzi także wysoki szczebel brandów konkurencyjnych. Nowinki to nowinki – branża elektroniczna chłonie je z ogromną przyjemnością.

iPhone 12 miał swoją premierę 13 października, podobnie jak jego większy brat – 12 Pro. Oba smartfony zaprezentowane przez management giganta z Cupertino miały pokazać ich wyższość nad poprzednikami. O dobrym wyświetlaczu już wiemy, podobnie jak o zaprojektowanej na nowo obudowie. Nie wiemy natomiast, jak ma się realna pojemność baterii i wydajność działania smartfonów w stosunku do zapewnień producenta.

  • iPhone 12 bateria – pojemność

Bateria w iPhone 12 ma, wedle zapewnień producenta, pojemność równą 2,815 mAh, co czyni ją znacznie mniejszą od pojemności akumulatora poprzednika, tj. iPhone’a 11. I to sporo, bo o łącznie niespełna 300 mAh (spadek z 3,110 do 2,815 mAh).

  • iPhone 12 bateria – ile trzyma?

iPhone 12 może działać na baterii, oczywiście również wedle zapewnień giganta z Cupertino, do 17 godzin w przypadku odtwarzania plików wideo oraz do 65 godzin podczas słuchania muzyki. Odtwarzanie strumieniowe filmów jest nieco krótsze, wynosi bowiem 11 godzin.

  • iPhone 12 Pro – bateria do zadań specjalnych

iPhone 12 Pro, co bardzo ciekawe, mimo znacznych różnic technicznych został wyposażony w identyczną baterię, jak model 12. Co to oznacza? Z pozoru krótszy czas działania na wszystkich polach. A jak jest w rzeczywistości? Apple ocenia, że bateria wystarczy na dokładnie taki sam czas pracy, jak w przypadku 12. Zaraz to przetestujemy.

  • iPhone 12 Pro Max – pojemność baterii

iPhone 12 Pro Max to gigant – wraz z dużymi wymiarami zewnętrznymi idzie także pojemność akumulatora, która wynosi 3,687 mAh. Wartość ta wydaje się zaskakująco duża, z resztą całkiem słusznie, tak naprawdę jednak spadła o ponad 280 mAh w stosunku do iPhone 11 Pro Max (miała 3,969 mAh).

Wielki test – bateria iPhone 12 vs 12 Pro


Obniżenie pojemności akumulatorów powinno wpłynąć na gorszą wydajność i krótszy czas pracy smartfona na jednym ładowaniu. Najnowsze modele iPhone, szczególnie w przypadku Pro, sprawiają, że to stwierdzenie nie ma zbyt wiele wspólnego z prawdą.

iPhone 12 pozwala kontynuować rozmowę protokołem 4G przez 10 godzin i 23 minuty, a w chwili przełączenia się na sieć 5G – przez 8 godzin i 25 minut.

iPhone 12 Pro zadowoli nawet najbardziej wymagających użytkowników smartfonów – bateria wystarczyła w jego przypadku na aż 11 godzin i 24 minuty rozmowy, przy sieci 4G, co w stosunku do ponad 10 godzin w przypadku iPhone’a 11 Pro stanowi duży krok w przód. Przypomnijmy – mimo o 300 mAh mniejszej pojemności akumulatora. Wykorzystując połączenie 5G osiągniemy nieco mniej, bo około 9 godzin i 6 minut aktywnego czasu rozmowy.

Mimo identycznej pojemności akumulatorów w obu iPhone’ach – 12 i 12 Pro, możemy liczyć na znacznie dłuższy czas pracy bez zewnętrznego źródła prądu w przypadku modelu Pro.

Szybkie rozładowywanie baterii w iPhone 12


Mimo że baterie w obu iPhone’ach należą do bardzo wydajnych, a system dba o efektywność korzystania ze zmagazynowanej w nich energii, to oczywiście ulegają sukcesywnej degradacji. To natura współczesnych akumulatorów, które tracą swoją pojemność, a w pewnym momencie także napięcie, wraz z kolejnymi cyklami ładowania. Żywotność baterii jest stosunkowo duża, jednak każda w pewnym momencie będzie wymagała wymiany. Warto wówczas naprawę zlecić wyłącznie profesjonalistom.

Nieznana część. Czy jest się czego obawiać?


„Nieznana część” – komunikat ten pojawia się po samodzielnej lub fachowej wymianie części na nową, nawet w chwili, gdy ta jest oryginalna, jednak jej numer fabryczny nie zostanie wprowadzony do GSX. W ten sposób można sprawdzić, czy ktokolwiek przed nami nie wymienił żadnej części danego modelu smartfona.

Czy jest się czego obawiać? Jeśli komunikat ten występuje w kategorii „Historii części i serwisu” po wymianie komponentu w znanej firmie – nie. Nie ma się czego obawiać. Termin ten będzie przypominał nam jedynie o przeprowadzonej naprawie, nie ma jednak wpływu na funkcjonowanie telefonu.

FAQ:


1. Bateria iPhone 12 vs 12 Pro – która trzyma dłużej?

Bateria w iPhone 12 Pro, mimo identycznej pojemności jak w modelu 12, trzyma od niego znacznie dłużej – nawet o godzinę.

2. iPhone 12 – ile trzyma bateria?

Wedle testów przeprowadzonych przez znaną prasę traktującą o technologii, czas pracy iPhone’a 12 na samej baterii wynosi 10 godzin i 23 minuty w przypadku rozmów przez 4G, a w chwili przełączenia się na sieć 5G – przez 8 godzin i 25 minut.

3. iPhone 12 Pro – ile wytrzymuje bateria?

Bateria wystarczyła w przypadku iPhone’a 12 Pro pozwala na aż 11 godzin i 24 minuty rozmów przy sieci 4G oraz około 9 godzin i 6 minut przy protokole 5G.

Leave a Reply

manage cookies