Skip to main content

Telefony z logiem nadgryzionego jabłka wyznaczają trendy. Jak nie w zakresie parametrów technicznych, to w kwestii wsparcia, które zapewnia użytkownikom nieco starszych modeli wiele lat sukcesywnych aktualizacji systemu do tej najnowszej. iPhone 11 i iPhone 12 to dwa smartfony, które zostały pokazane światu kolejno, w 2019 i 2020 roku, i szybko zostały przez giganta z Cupertino uznane za firmowy bestseller. Porównajmy zatem – iPhone 11 vs 12, gdyż wnioski wcale nie są tak oczywiste.

iPhone 11 vs 12 – parametry i specyfikacje


Oba smartfony mają sporo podobieństw, lecz także kilka różnic, dzięki którym wybór tego idealnego wcale nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. W końcu wyższa liczba tuż po modnej nazwie „iPhone” do czegoś zobowiązuje, prawda? Tak powinno być w założeniu, a jak jest w rzeczywistości? Oba smartfony mają bezprzewodowe ładowanie (oraz szybkie ładowanie), system OIS (Optycznej Stabilizacji Obrazu) oraz Face ID, a także dual sim.

  • iPhone 11

iPhone 11 zaprezentowany wielbicielom nowoczesnej technologii na Apple’owskiej konferencji „By innovation only” 10 września 2019 roku to udoskonalony model XR, wzbogacony o kolejne funkcje i kolory obudowy. Jest ich aż sześć: standardowa czerń, biel, czerwień (Product RED), zieleń, żółty oraz fiolet. Bogactwo barw z całą pewnością przyciągnęło pod drzwi resellerów Apple rzeszę młodych, lecz bardzo wymagających fanów technologii. Urządzenie cechuje się wodoszczelnością na poziomie IP68, podobnie jak większość innych urządzeń tej marki.

iPhone 11 ma 151 mm wysokości, 75,5 mm szerokości oraz 8,5 mm grubości. Waży 194 g.

  • iPhone 12

iPhone 12 to o rok młodszy model, zaprezentowany na „Hi, Speed” 13 października 2020 roku. Większość parametrów nie uległa żadnej zmianie, w tym dla przykładu, system dwóch aparatów, dwukrotny zoom optyczny czy czas pracy na baterii (przynajmniej w zapewnieniach producenta). iPhone’a 12 odblokujemy również za pomocą naszej twarzy, jak w modelu 11. Różnice zaczynają się jednak w chwili, gdy zaczniemy zaczytywać się w parametry techniczne.

iPhone 12 ma 146,7 mm wysokości, 71,5 mm szerokości oraz 7,4 mm grubości. Waży 162 g. Występuje w kolorze czarnym, białym, czerwonym (Product RED), zielonym i fiolecie oraz niebieskim, który wyparł z linii żółty występujący w iPhone 11.

iPhone 11 vs 12 – różnice, które zauważysz już na pierwszy rzut oka


Pierwszym, co z pewnością rzuca się w oczy już podczas pierwszych chwil obcowania z dwunastką, to oczywiście jej design. Producent, wraz z wprowadzeniem jej na rynek, zmienił wygląd swoich produktów, wracając poniekąd do korzeni. A konkretniej do iPhone’a 4 i 5, które to – tak jak obecna dwunastka – mają płaskie boczne krawędzie, nie zaś zaokrąglone i obłe, jak w przypadku jedenastki.

  • Procesor

iPhone 11 ma czip A13 Bionic, czyli 6-rdzeniowy CPU połączony z 4-rdzeniowym GPU i 8-rdzeniowym systemem Neural Engine.

iPhone 12 z czipem A14 Bionic różni się od powyższego 16-rdzeniowym systemem Neural Engine, który to znacznie przyspieszył obliczenia wymagające SI (Sztucznej Inteligencji).

  • Ekran

To podzespół, który zupełnie wyróżnia dwunastkę od jedenastki. W przypadku starszego modelu mamy do czynienia z wyświetlaczem Liquid Retina HD o przekątnej 6,1 cala i rozdzielczości 1792 x 828 pikseli, co z kolei przekłada się na zagęszczenie pikseli na cal równe 326. Ekran zapewnia kontrast 1400:1 oraz jasność maksymalną 625 nitów.

Ekran w iPhone 12 stanowi największą różnicę względem o rok starszego iPhone’a 11. Przede wszystkim wyświetlacz Super Retina XDR to wariant OLED. Ma taką samą przekątną – 6,1 cala, lecz rozdzielczość równą 2532 na 1170 pikseli, co oznacza, iż wzrosło zagęszczenie pikseli. I to diametralnie, bo z 326 PPI na 460 PPI. To z kolei przekłada się na wysoce szczegółowy obraz. Jasność maksymalna pozostała na poziomie 625 nitów, szczytowa jednak wynosi 1200 nitów. Najnowsze smartfony mają zatem dwukrotnie większą jasność!

  • Kamera

Aparaty w obu modelach są identyczne, różnią się natomiast funkcją kamery, czyli ciągłego nagrywania obrazu. iPhone 12 zwiększył arsenał kamerzysty o funkcję nagrywania HDR z Dolby Vision w jakości do 4K z częstotliwością 30 klatek na sekundę. Ponadto do dyspozycji wielbiciel nagrywania swoich własnych dzieł będzie miał technologię wideo poklatkowego w Trybie Nocnym. Podobnie ulepszony został aparat przedni. Możemy robić zdjęcia we wspomnianym trybie oraz korzystać z technologii Deep Fusion. Ponadto możesz nagrywać swoje selfie w jakości 4K w 30 klatkach na sekundę i jakości HDR z Dolby Vision.

iPhone 11 vs iPhone 12 – różnice istotne dla zaawansowanego usera


iPhone 11 jest wykonany ze szkła na przednim i tylnym panelu oraz lotniczego aluminium w zakresie konstrukcji wewnętrznej. Taka budowa zapewnia wodoszczelność w poziomie wystarczającym do przebywania smartfona pod wodą na głębokości 2 metrów do 30 minut. iPhone 12 jest wykonany z tego samego materiału, pokrytego jednak warstwą Ceramic Shield z przodu. Zwiększyła się także szczelność, która w dwunastce pozwala na przebywanie przez 30 minut w wodzie na głębokości nawet 6. metrów!

Oba iPhone’y da się naprawić w praktycznie całym zakresie, z tą różnicą jednak, że ze względu na znacznie nowszą konstrukcję, iPhone 12 może wymagać zastosowania zupełnie nowych narzędzi. W przypadku modelu 11 budowa jest rozwinięciem znanego modelu X. Oba smartfony mają funkcję „Nieznanej części”, która jest wynikiem zmiany podejścia marki Apple względem samodzielnych napraw.

FAQ:


1. Co jest lepsze – iPhone 11 vs 12.

Odpowiedź na to pytanie nie może być jednoznaczna. iPhone 11 to model o rok starszy od iPhone 12, który to mimo zastosowania najnowszych dodatków jest oczywiście również sporo droższy. To, który z nich wybrać, zależy zatem głównie od zasobności portfela.

2. iPhone 11 vs iPhone 12 – który model jest lepszym wyborem pod względem funkcjonalności?

Dla bardziej zaawansowanego użytkownika lepszym wyborem będzie iPhone 12. Producent zastosował w nim wyświetlacz OLED o wyższej rozdzielczości oraz możliwość nagrywania filmów HDR z Dolby Vision.

3. Jakie są największe różnice między iPhone 11 a 12?

Oba smartfony mają Tryb Nocny, każdy z nich jest także solidnie wykonany, różnice jednak widać po ekranie. W iPhone 11 jest to standardowy LCD, podczas gdy w iPhone 12 – OLED.

Leave a Reply

manage cookies