Skip to main content

Firma Apple wprowadziła na rynek urządzenia z zupełnie nowym procesorem M1, który zrewolucjonizował świat komputerów. Sprzęt wyposażony w niego ma wiele zalet i każdego dnia zyskuje nowych zwolenników. Poznaj dokładne informacji na temat procesora Apple M1 i sprawdź, czy jest to dobry wybór dla Ciebie.

Procesor Apple M1 — co trzeba o nim wiedzieć?


Osoby zainteresowane nowinkami technologicznymi oraz sprzętem od Apple bez wątpienia trafiły na informację, że w 2020 roku swoją premierę miał zupełnie nowy, autorski procesor firmy z logo z nadgryzionym jabłkiem. Wtedy też pojawiły się pierwsze urządzenia wyposażone w ten czip. Choć często budziły one w użytkownikach wątpliwości, szybko znalazły wielu zwolenników za sprawą swoich licznych zalet. Proces został oparty na architekturze ARM, która jest znana przede wszystkim z urządzeń mobilnych.

Producent, wprowadzając na rynek urządzenia wyposażone w procesor Apple M1 zapewniał przede wszystkim o znacznie zwiększonej wydajności danego sprzętu oraz o jego oszczędności energii. Obecnie opisywanego czipa mają następujące urządzenia:

  • MacBook Air, który był pierwszym sprzętem z procesorem Apple M1,
  • MacBook Pro,
  • iPad Pro,
  • 24-calowy Apple iMac,
  • Mac mini.

Urządzenia te zyskują obecnie wiele pozytywnych recenzji, co stanowi dodatkową zachętę do ich zakupu. Za bardzo wysoką wydajność sprzętu z Apple M1 odpowiadają 8-rdzeniowy procesor, a także 16 mld tranzystorów. Za sprawą tego autorskiego rozwiązania, firma z nadgryzionym jabłkiem w logo zamierza całkowicie odejść od korzystania z układów Intela, w które jeszcze do niedawna były wyposażone wszystkie produkty Apple. Ich działanie zaczyna obecnie opierać się wyłącznie na własnych technologiach, co z kolei ma zapewnić użytkownikom jeszcze większy komfort podczas korzystania z tego sprzętu.

Jakie zalety ma nowy procesor Apple M1?


Apple M1 ma wiele zalet. W przeciwieństwie do innych komputerów Mac łączy on w jeden SoC wiele czipów odpowiedzialnych za wykonywanie różnego rodzaju działań. Warto go przede wszystkim docenić za bardzo szybki procesor GPU, który daje mu przewagę nad każdym innym wcześniej stosowanymi w tego rodzaju sprzęcie rozwiązaniem. Tak jak zostało wcześniej wspomniane, czip zapewnia wszystkim urządzeniom bardzo dużą wydajność przy jednocześnie stosunkowo niskim poborze energii.

Opisywane cechy sprawiają, że można na komputerach wyposażonych w procesor Apple M1 korzystać różnego typu aplikacji, internetu czy też oglądać filmy, a jednocześnie zużywać 10-krotnie mniej energii niż podczas wykonywania tych samych czynności na urządzeniu z innym procesorem. Oszczędność ta związana jest również z rzadszą koniecznością ładowania urządzeń Apple. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom MacBook Air może podczas przeglądania internetu pracować nieprzerwanie aż przez 15 godzin, a kolei w czasie korzystania z AppleTV nawet 18 godzin.

Apple M1 wyróżnia się także niezwykle szybkim procesorem graficznym pozwalającym na wykonywanie nawet skomplikowanych zadań. Podczas wyboru sprzętu, warto jednak pamiętać, że do pracy w programach graficznych lepszym wyborem będzie MacBook Pro mający 8 rdzeni graficznych, a nie 7, jak w przypadku modelu MacBook Air. Pisząc o zaletach procesora Apple M1 nie można zapomnieć o Apple Neural Engine, który pozwala na zwiększenie wykonywania zadań uczenia się maszynowego aż 15-krotnie. Dzięki temu rozpoznawanie głosu czy analiza zdjęć i wideo jest jeszcze wydajniejsza.

Do podstawowych zalet procesorów Apple M1 zaliczane są:

  • znacznie większa wydajność niż we wcześniejszych komputerach Apple,
  • energooszczędność, pozwalająca na rzadsze ładowanie sprzętu,
  • zaawansowany procesor graficzny,
  • zauważalnie szybsze uczenie się maszynowe,
  • cicha i płynna praca procesora.

Czy procesor Apple M1 ma wady?


Choć firma Intel próbowała znaleźć rażące wady procesora Apple M1, ich badania okazały się w dużym stopniu nierzetelne. Trudno na ten moment wskazać minusy urządzeń wyposażony w opisywany czip, które szczególnie utrudniałyby korzystanie z wyposażonych w niego urządzeń. Użytkownicy zwracają jednak uwagę, że część aplikacji nie została jeszcze dostosowana do użytkowania na komputerach z M1. Jest to jednak bez wątpienia spowodowane faktem, że procesor został wprowadzony na rynek stosunkowo niedawno, a na dopasowanie poszczególnych aplikacji potrzebny jest czas.

Trzeba jednak przy tym zaznaczyć, że wiele aplikacji działa z wykorzystaniem technologii Rosetta 2. W tym wypadku jednak ich otwieranie może zająć nieco więcej czasu, ponieważ konieczne jest ich dostosowanie do procesora Apple M1. Ponadto programiści cały czas pracują nad dopasowaniem większości aplikacji do najnowszych urządzeń firmy z nadgryzionym jabłkiem w logo, dlatego w przyszłości podobne problemy powinny przestać istnieć. Należy podkreślić, że mimo tych wad, procesor Apple M1 na tle innych tego typu rozwiązań ma wiele plusów, które zachęcają do jego zakupu.

Procesor Apple M1 — czy warto w niego inwestować?


Inwestycja w urządzenia wyposażone w innowacyjny procesor Apple M1 jest bez wątpienia opłacalna. Warto przy tym wspomnieć, że MacBook Air, w którym zastosowano to rozwiązanie, w wielu porównaniach wypada znacznie lepiej niż lubiany przez użytkowników MacBook Pro 13” z systemem Intel. Liczni specjaliści zaznaczają, że obecnie lepiej wybrać tańszy model komputera Apple z M1 niż droższy z innym procesorem.

MacBook M1 bez wątpienia docenisz również za cichą pracę. Wykorzystana w nim technologia sprawia, że nie musi być on wyposażony w wentylatory, których działanie często jest głośne i może być rozpraszające dla wielu osób. Zastosowanie tego rozwiązania sprawia, że MacBook chłodzi się podobnie do iPada. Należy jednak zaznaczyć, że starsze urządzenia będą jednak dobrym wyborem dla osób, które na co dzień korzystają jeszcze z Windowsa na sprzęcie Apple, ponieważ jest to obecnie niemożliwe w przypadku wyboru wariantu z procesorem M1.

Apple cały czas szuka nowych rozwiązań tak, aby dostarczać użytkownikom wydajne i niezawodne urządzenia. W związku z tym, stawiając na sprzęt z procesorem Apple M1 masz pewność, że wybierasz jeden z najlepszych z dostępnych na rynku wariantów, który bez wątpienia będzie jeszcze udoskonalany i dostosowywany do potrzeb użytkowników.

FAQ:


1. Jakie urządzenia mają procesor Apple M1?

W procesor Apple M1 zostały wyposażone m.in. nowe MacBook Air, MacBook Pro, iPad Pro oraz Mac mini. Należy jednak zaznaczyć, że Apple obecnie chce zrezygnować z innych technologii na rzecz autorskiego rozwiązania.

2. Jakie są podstawowe zalety procesora Apple M1?

Procesor Apple M1 okazał się przede wszystkim znacznie wydajniejszy niż rozwiązania stosowane wcześniej w tego rodzaju produktach. Jest on także energooszczędny, dzięki czemu wyposażone w niego urządzenia nie muszą być tak często ładowane.

3. Jakie minusy ma procesor Apple M1?

Trudno wskazać wyraźne wady procesora Apple M1. Użytkownicy zwracają jednak uwagę na to, że na urządzeniach, w których zastosowano to rozwiązanie, wciąż nie działa część aplikacji.

One Comment

Leave a Reply

Close Menu

Kategorie produktów

[tf_product_filter id="filtry"]

Hit enter to search or ESC to close