Skip to main content

Koszyk

Offtop

Naprawa MacBook 14″ 2021

By 8 listopada 2021No Comments

18 października Apple przedstawiło nowe modele swoich laptopów w wersji Pro. Powróciło gniazdo HDMI i slot kart SD. Dodatkowo 3 porty USB-C (Thunderbolt 4) i… MagSafe 🤯. Można więc powiedzieć, że firma z Cupertino słucha swoich klientów. Macbooki, faktycznie, wydają się bardziej „Pro” niż wszyscy ich poprzednicy od 2016 roku. Działają laptopy na drugiej generacji procesorów M1 – M1 Pro i M1 Max.

W tym artykułu skupimy się na budowie nowy Maców, ich potencjalnej naprawialności i zmianach względem poprzedników. Koledzy z iFixit już zakupili nowe Macbooki, otrzymali je i przygotowali teardown (jest jakiś dobry polski odpowiednik tego słowa? 😁). Wybraliśmy najważniejsze, naszym zdaniem, informacje z ich materiału i przedstawiamy poniżej.

Wymiana baterii w Macbook Pro 2021

Jedną z najważniejszych zmian, z perspektywy naprawy nowych laptopów od Apple, jest możliwość łatwiejszej wymiany baterii. Dotychczas baterie w Macbookach były przyklejone do obudowy. Ich wymiana wymaga naprawdę dużo cierpliwości, umiejętności i narzędzi takich jak alkohol izopropylowy wraz z otwierakami. Natomiast w najnowszej generacji laptopów zastosowana została technika montażu baterii znana z iPhone — taśmy montażowe dwustronne.

Taśma montażowa pod baterią. Zdjęcie iFixit.com.

Oczywiście taśmy te mogą urwać się w trakcie demontażu i nadal będziemy musieli trochę się pomęczyć z wymianą baterii, ale to już zależy od naszych zdolności manualnych 😉.

Warto dodać, że Apple nie byłoby sobą, gdyby nie wymyśliło małe utrudnienie w procesie wymiany baterii. Żeby odkleić taśmy montażowe od dwóch środkowych komórek baterii, musimy zdemontować touchpad.

Taśma montażowa, schowana pod gładzikiem. Zdjęcie iFixit.com

 

Wisienką na torcie jest informacja, że baterie w nowych Macbookach Pro mogą być wymienne między sobą, są w pełni sprawne i nie powodują żadnych komunikatów w systemie. 

Podsumowując, baterie w nowych Macbookach Pro są wymienne w dość łatwy sposób i brak informacji o nieoryginalności baterii wciela optymizm, że wymiana baterii nie będzie droga w przyszłości i będzie dostępna w domowych warunkach.

Wymiana ekranu w Macbook Pro 2021

Nie ma tutaj niestety żadnych ogromnych zmian, np. możliwość wymiany samej matrycy, zamiast całego modułu wyświetlacza. Natomiast Apple nieco uprościł proces demontażu tego modułu (ilość śrubek i sam proces demontażu). iFixit dodaje, że przy samodzielnej wymianie modułu z ekranem lub przy zleceniu tego procesu gdziekolwiek indziej niż do autoryzowanego serwisu Apple, tracimy opcję TrueTone w nowym wyświetlaczu. Jest to, oczywiście stan na koniec 2021 roku. Miejmy nadzieję, że w 2022 roku pojawią się narzędzia do kopiowania oprogramowania z oryginalnego modułu wyświetlacza na zamiennik, tak jak to wygląda w przypadku iPhone 8 i nowszych.

Demontaż modułu z ekranem. Zdjęcie iFixit.com

 

Wymiana klawiatury w Macbook Pro 2021

Niestety żadnych nowych rozwiązań, które przyczyniłyby się do łatwiejszej naprawy klawiatury lub jej wymiany, nie widzimy. Klawiatura nadal nie jest demontowana w przestępny sposób. TouchID można zdemontować osobno, ale jego wymiana jest bez sensu, gdyż funkcja czytnika linii papilarnych zostanie stracona. Zostaje niestety wymiana całego palmrestu (topcase) wraz z klawiaturą. Wiąże się to, niestety, z wyższym kosztem takiej naprawy.

Klawiatura jest częścią palmrestu. Zdjęcie iFixit.com

 

Podsumowanie

W skali łatwości napraw iFixit nowy MacBook Pro uzyskał ocenę 4/10 (10 oznacza, że naprawa jest najłatwiejsza):

  • Wymiana baterii jest łatwiejsza niż w poprzednich modelach,
  • Wymiana wyświetlacza została uproszczona,
  • Wiele innych podzespołów jest modułowych i można je wymieniać niezależnie od siebie, w tym gładzik, większość portów i wentylatory.
  • Naprawy są utrudnione przez śrubki motylkowe, nitowaną klawiaturę, przyklejone głośniki i niektóre bariery softwarowe.
  • Wlutowana na stałe pamięć jest ogromną wadą laptopa „Pro”.
  • W chwili publikacji nie jest dostępna instrukcja serwisowa ani części zamienne od Apple.

 

Źródło: https://www.ifixit.com/News/54122/macbook-pro-2021-teardown

Leave a Reply