Skip to main content

Marka Apple to gigant. Dla jednych przewartościowany, dla innych symbol nowoczesności, a dla innych zwykła moda, która przeminie wraz z wejściem na rynek smartfonów kolejnej marki o podobnie dużym wpływie na kulturę masową. Tak czy inaczej, marce z Cupertino nie można zarzucić stagnacji – co roku przedstawia nowe smartfony, jednocześnie spychając starsze modele na dalszy plan. Dowiedz się już dziś, jakiego iPhone’a warto kupić w 2023 roku.

Spis treści

 1. Co lubimy w telefonach marki Apple?
 2. iPhone na 2023 rok – jaki wybrać?
 3. iPhone 12, 12 Mini, 12 Pro i 12 Pro Max – smartfon z 2020 roku o ogromnej wydajności
 4. iPhone 13, 13 Mini, 13 Pro i 13 Pro Max – jeszcze więcej, lecz jeszcze drożej
 5. iPhone 14, 14 Plus, Pro i Pro Max – powrót do korzeni i wyspa marzeń
 6. Jak ułatwić sobie wybór?

Co lubimy w telefonach marki Apple?

Marka Apple może się kojarzyć z przepychem i snobizmem, tak naprawdę jednak za błyszczącym jabłuszkiem kryje się coś więcej – niezwykle zaawansowane technicznie urządzenie, które zdaje się wyznaczać trendy w szybkości działania i komforcie użytkowania. Dla wielu najnowszy smartfon z jabłkiem to najlepszy smartfon – próba przekonania, że jest inaczej, z reguły spełza na niczym. Czy to podejście jest sensowne? Okazuje się, że zdecydowanie tak.

 • Niedościgniona wydajność – każdy procesor Apple najnowszej generacji wyznacza trendy w technologicznym pościgu o jak najwyższą wydajność. Marka co roku wprowadza w swoich CPU pewne zmiany, przez które każdorazowo oddala się od Androidowej konkurencji na jeszcze dalsze odległości.
 • Prostota użytkowania – główną zaletą smartfonów Apple jest także łatwość użytkowania. Z telefonami tej marki, mimo ich ogromnego zaawansowania technicznego, poradzi sobie z całą pewnością każdy.
 • Doskonałe peryferia – marka Apple stawia na nowoczesność również w kwestii ekranów. Wyświetlacz Super Retina jest bardzo ostry za sprawą wysokiej rozdzielczości i dużego zagęszczenia pikseli, a technologia OLED sprawia przy tym, że zachwyca swoją głęboką jak noc czernią.

Zalet jest jednak znacznie więcej. Marka Apple poprawia aparat główny, a każdy nowy iPhone ma także usprawnioną baterię – dzięki niej smartfon pracuje co roku coraz dłużej. To po prostu dobre telefony. Niestety niezbyt tanie.

iPhone na 2023 rok – jaki wybrać?

Marka Apple iPhone’y pokazuje co roku – zazwyczaj na konferencji prasowej mającej miejsce między wrześniem a październikiem. To święto dla fanów nowoczesnej technologii, nie tylko wielbicieli tej amerykańskiej marki, lecz także osób szczerze zainteresowanym rozwojem współczesnej techniki.

Na 2023 rok warto postawić na iPhone’y, które będą wspierane przez producenta jeszcze minimum kilka lat, z odpowiednią szybkością działania i mnóstwem funkcji, które w dalszym ciągu są „na czasie”. Warto tym samym odrzucić urządzenia już na wstępie nieco przestarzałe i to bynajmniej nie z powodu ich prędkości, a czasami ze względu na szybko zbliżający się okres braku wsparcia ze strony deweloperów i samego producenta.

iPhone 12, 12 Mini, 12 Pro i 12 Pro Max – smartfon z 2020 roku o ogromnej wydajności

iPhone 12, pokazany światu we wrześniu 2020 roku, to czternasta generacja iPhone’a, wyposażona w niezwykle wydajny procesor typu Hexa-Core z taktowaniem jednego rdzenia równym 3.1 GHz oraz 4 GB pamięci RAM typu LPDDR4. Urządzenie było – i w dalszym ciągu jest – szybkie jak błyskawica, a przy tym także stosunkowo niedrogie, szczególnie na rynku wtórnym. To dobry wybór i zarazem także świetny telefon.

Znacznie wyższą wydajnością cechują się dwa iPhone’y sytuowane w portfolio marki Apple jeszcze wyżej. 12 Pro i 12 Pro Max, bo o nich mowa, to świetna opcja dla oszczędnych, którzy chcą być na bieżąco z nowinkami technologicznymi, lecz nie chcą wydawać kroci na zakup urządzenia najnowszego, pokazanego pod koniec 2022 roku. Wariant Pro ma ekran o przekątnej 6,1 cala oraz 4-krotny zoom optyczny, podczas wersja Pro Max – kolejno 6,7 cala i 5-krotny zoom.

iPhone 13, 13 Mini, 13 Pro i 13 Pro Max – jeszcze więcej, lecz jeszcze drożej

iPhone 13 oraz 13 Pro to o rok młodsze, a tym samym także nowsze modele z logo nadgryzionego jabłka, zaprezentowane światu w 2021 roku. iPhone 13 wyposażony w ten sam ekran co model 12, oraz podobny system dwóch aparatów z 2-krotnym zoomem optycznym, stanowi jego dobre rozwiązanie. Zachwyca jednak model iPhone 13 Pro i 13 Pro Max. Marka Apple, podobnie jak w przypadku jej iPadów, zastosowała system ProMotion, który polega na zdolności do zmiany przez urządzenie częstotliwości odświeżania – od 10 do nawet 120 Hz. Rozwiązanie to zapewnia lepszą zabawę wynikającą np. z grania w gry wideo, a przy tym także mniejsze zużycie baterii podczas spoczynku.

Do nowości warto także zaliczyć możliwość nagrywania w formie ProRes, a także dwukrotnie większą maksymalna pojemność wewnętrzna, która rozrosła się z 512 GB w topowej 12-tce Pro Max do 1 TB.

iPhone 14, 14 Plus, Pro i Pro Max – powrót do korzeni i wyspa marzeń

iPhone 14 to najnowsza odsłona iPhone’a, która nie różni się zbytnio od wariantu 13. Większe zmiany dotknęły modeli Pro oraz Pro Max. Dotychczas w górnej części urządzenia można było zauważyć notcha, czyli niewielkie wycięcie w ekranie, gdzie też znajdowały się podstawowe czujniki urządzenia, w tym np. zbliżeniowy. W iPhone 14 notch zmniejszył swój rozmiar.

Dynamic Island, bo o tym rozwiązaniu mowa, to wycięcie, które w przeciwieństwie do notcha nie łączy się z górną krawędzią ekranu, tylko stanowi jego wyodrębniony obszar – dynamiczną wyspę. Rozszerzeniu uległa funkcjonalność – dotychczas wycięcie miało wyłącznie funkcję praktyczną, teraz jednak marka Apple wykorzystała ten obszar do prezentacji różnych funkcji, w tym wskazań GPS czy powiadomień.

Które rozwiązanie można uznać za najlepsze? To tak naprawdę zależy głównie od zasobności Twojego portfela. Nowsze urządzenia, co oczywiste, wprowadzają pewne zmiany w specyfikacji. Część z nich można uznać za przełomową, np. w przypadku Dynamic Island, części jednak nie wykorzysta większość nabywców, np. funkcji nagrywania ProRes. Czy warto iść na kompromisy? Na to pytanie nie istnieje jednoznaczna odpowiedź – warto przeanalizować swoje możliwości finansowe oraz oczekiwania i wybrać taki telefon, który nie nadszarpnie domowym budżetem zbyt mocno.

Jak ułatwić sobie wybór?

Warto wiedzieć, że dla większości ludzi smartfon to nie tylko przedmiot użytkowy, przeznaczony do kontaktu z innymi ludźmi oraz pracy. To także kombajn do zabawy, na którym można oglądać filmy, czytać wiadomości, grać w gry wideo, słuchać muzyki, a nawet odrabiać prace domowe. Warto zatem zdecydować się na model, który będzie w stanie spełnić wszelkie oczekiwania danego konsumenta.

 • Osoby, które wykorzystują smartfon w celach standardowych, w tym do pracy czy SMS-owania, mogą sięgnąć po najtańszy model dostępny na rynku. Dla przykładu model 12 Mini zapewni pełen dostęp do iMessage i do FaceTime, będzie również z całą pewnością aktywnie wspierany przez markę Apple wiele kolejnych lat.
 • Do rozrywki lepiej wybrać smartfon przede wszystkim z większym wyświetlaczem, najlepiej iPhone 12, 13 lub 14 w wersji ProMax. Telefony te zapewniają większy komfort podczas konsumpcji treści multimedialnych, są także wygodniejsze podczas pracy kreatywnej, np. obróbki zdjęć, tworzenia filmów lub pisania artykułów.

FAQ:

1. Jaki telefon marki Apple sprawdzi się w 2023 roku?

W 2023 roku sprawdzi się w zasadzie każdy smartfon marki Apple – od 12-stki, aż na 14 Pro Max kończąc. Wszystkie urządzenia cechują się stosunkowo niewielkimi usprawnieniami, największe zmiany przynosi jednak 14 Pro i 14 Pro Max. To Dynamic Island, który zastępuje niezbyt ciepło przyjętego notcha, zaprezentowanego światu po raz pierwszy w iPhone X.

2. Czym się kierować podczas zakupu smartfona?

Kupując telefon marki Apple, warto przede wszystkim realnie ocenić swoje oczekiwania oraz możliwości finansowe. Każdy iPhone w 2022 roku – od 12 do 14 – zapewni w zasadzie nieograniczoną prędkość działania oraz jakość zdjęć, różnice mogą jednak wynikać z konkretnych szczegółów. Oceń specyfikację techniczną wybranego wariantu i porównaj ją z innymi modelami tej amerykańskiej marki.

3. Czy używany smartfon Apple na 2023 roku to dobre rozwiązanie?

Tak – smartfony marki Apple zazwyczaj są szanowane przez użytkowników, a poszczególne modele telefonów raczej rzadko ulegają całkowitemu uszkodzeniu. W Polsce marka ta uchodzi za premium, co ma odzwierciedlenie także w kwestii ich użytkowania.

Leave a Reply

Close Menu

Kategorie produktów

[tf_product_filter id="filtry"]

Hit enter to search or ESC to close