Zastanawiasz, się jak wymienić ekran iPhone, ale kompletnie nie wiesz, jak się do tego zabrać? Świetnie trafiłeś! Dziś opowiemy Ci o tym, jaki ekran iPhone wybrać (a jest naprawdę kilka opcji na rynku) i na co szczególnie zwrócić uwagę przed wymianą. Świat iPhone’ów nie ma przed nami tajemnic, więc czytaj do końca!
Czego się dowiesz z artykułu?
- Jakie są dostępne technologie wykonania ekranów do iPhone?
- Podział rodzaje dostępnych zamienników
- Czym się różnią między sobą zamienniki?
- Na co zwrócić uwagę przy wyborze ekranu do iPhone?
- Podsumowanie
Jaki ekran iPhone wybrać? Sprawdź dostępne technologie.
Zacznijmy od podstaw.
Główna różnica w ekranach do iPhone’a związana jest z technologią wyświetlaczy. Już od kilku lat najpopularniejsze są dwie: LCD i OLED.
Osobom kompletnie nie zaznajomionym z tematem, którym może te skróty nic nie mówią, mówimy od razu: OLED jest lepszy od LCD. I to pod każdym względem.
Większa głębia kolorów, jasność, lepszy kontrast i energooszczędność. Nie będziemy się zagłębiać w dodatkowe szczegóły (to temat na oddzielny artykuł) – jednak werdykt jest jednoznaczny i nie podlega żadnej dyskusji.
Musisz jednak pamiętać, że Apple po raz pierwszy fabrycznie wykorzystał ekran typu OLED dopiero w iPhone X. Przed nim wszystkie modele iPhone miały ekrany typu LCD.
Skoro podstawy mamy już za sobą, możemy przejść dalej. A tu dopiero zaczynają się dziać naprawdę ciekawe rzeczy.
Nie bój się – wszystko jasno i przejrzyście Ci wyjaśnimy.
Ekrany LCD do iPhone. Wybór nie jest taki oczywisty
Wszystkie ekrany LCD do iPhone dzielimy na kilka kategorii:
- Oryginalne
- OEM / Refabrykowane
- Aftermarket Premium
- CMR
Oryginalne ekrany LCD do iPhone
Jeśli jeszcze tego nie wiesz, przypominamy – Apple nie udostępnia oryginalnych części do swoich urządzeń praktycznie nigdzie. Można je kupić jedynie w autoryzowanych serwisach.
Obecnie zdobycie oryginalnego ekranu do iPhone jest dość trudne. W Polsce nie ma dystrybutorów czy sprzedawców, którzy posiadają kompletną ofertę do wszystkich modeli.
Jest kilku dystrybutorów w Europie, którzy oferują oryginalne ekrany w wersji POP (Put Out of Production) i Pulled (pulled from new phone). Jakość “Pulled” oznacza, że ekran został zdemontowany z nowego fabrycznie iPhone’a, a jakość POP natomiast, że nigdy nie doszło do montażu tego ekranu. Są więc to identyczne ekrany jakie spotkasz w nowych, zapakowanych iPhone z oficjalnej dystrybucji.
Niestety, jest to dość droga opcja. Cena zakupu jest podobna do kosztów wymiany ekranu w autoryzowanym serwisie Apple. Po drugie, nie kupisz go jako klient indywidualny – musiałbyś prowadzić działalność gospodarczą i własny serwis naprawczy.
Istnieje jeszcze jedna możliwość zdobycia takiego ekranu. Nie będzie on jednak fabrycznie nowy. Na Allegro czy OLX znajdziesz sporo oferty używanych ekranów iPhone z demontażu. Pamiętaj tylko, żeby weryfikować je przed dokonaniem zakupu.
OEM - refabrykowane ekrany LCD do iPhone.
Kolejnym rodzajem ekranów dostępnym na rynku jest OEM (Original Equipment Manufacturer), czyli w dosłownym tłumaczeniu – producent oryginalnego wyposażenia.
Oznacza to, że ekran jest taki sam, jaki znajduje się w iPhone kupionym bezpośrednio od Apple.
Jest tak, ale nie do końca.
Zazwyczaj w ekranach OEM najważniejsze komponenty są rzeczywiście oryginalne, ale np. szybka może okazać się zamiennikiem. A zatem najistotniejsze parametry (wyświetlanie kolorów, działanie opcji dotykowych czy kąt widzenia) są identyczne jak w oryginalnych ekranach.
Wiedząc to, musimy przyznać, że ekrany do iPhone typu OEM są najlepszą obecnie dostępną opcją na rynku. Oczywiście, z taką jakością wiąże się odpowiednia cena. Są one najdroższym rodzajem ekranów, które może kupić klient indywidualny. Mimo wszystko są one tańsze niż ekrany oryginalne typu POP/Pulled.
Trzeba dodać, że jakość OEM często jest stosowana dla ekranów refabrykowanych. Są to ekrany, w których znajduje się oryginalne LCD i elektronika, jednak szkło, warstwa dotyku i inne składniki mogą być wysokiej jakości zamiennikami.
Ekrany te mogą być refabrykowane zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami.
Właśnie takiej jakości ekrany do iPhone 6, 6s, 7, 8, 7 Plus, 8 Plus oferujemy w naprawtosam.pl.
Ekrany do iPhone Aftermarket Premium.
Kolejną kategorią są tzw. ekrany Aftermarket Premium. To zamienniki w pełnym tego słowa znaczeniu. Wszystkie komponenty nie są oryginalne, co nie oznacza, że są złe jakościowo.
Największym mankamentem w tym segmencie jest olbrzymia rozbieżność jakościowa i cenowa. Tak naprawdę trudno od razu stwierdzić, czy kupiony ekran do iPhone spełni swoje wymagania. Niestety, niedoświadczone osoby – sugerując się niższą ceną – mogą kupić sprzęt naprawdę słabej jakości.
Ekrany Aftermarket możesz poznać po dopisku InCell/Premium/Pro. Co do zasady, powinny być one na podobnej półce jakościowej co ekrany OEM. Mogą mieć one nieco słabsze odwzorowanie kolorów lub inne rozbieżności w porównaniu z oryginałem.
Produkowane są przez firmy trzecie, a nie przez oficjalnych dostawców Apple. I to jest kluczowa kwestia. Każdy producent to inne standardy jakości. Dlatego musisz liczyć się tutaj z loterią – możesz trafić na ekrany takiej samej jakości, jak OEM, ale tańsze lub słabszej jakości w podobnej cenie.
Chcąc uchronić się przed przykrymi niespodziankami, zapytaj sprzedawcę, czy wykonuje testy urządzeń. Jeśli tak, to dowiedz się, jakie konkretnie. Pozwoli Ci to od razu wybadać jego podejście do kontroli jakości części. Sam wtedy zdecydujesz, czy warto z nim współpracować.
Na koniec trzeba przyznać, że w tej grupie – choć nie jest to proste – najczęściej można trafić na naprawdę dobre ekrany w stosunku ceny do jakości.
Ekrany do iPhone CMR.
Co oznacza skrót CMR? China Made Replacement. Powszechnie przyjmuje się, że są to najgorsze na rynku ekrany do iPhone.
Słabe odwzorowanie kolorów, problemy z panelem dotykowym, nierównomierne podświetlenie, zbyt gruba ramka wyświetlacza – tych mankamentów moglibyśmy jeszcze wymienić wiele. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że wraz z ekranem “w pakiecie” otrzymasz praktycznie wszystkie problemy, jakie mogą wystąpić.
Jest to opcja naprawdę budżetowa. Warto się nad nią zastanowić się w przypadku starszych modeli (iphone 5, 5s, SE 2016, 6 i 6s), gdy nie interesuje Cię za bardzo jakość ekranu, a najważniejszą funkcją telefonu jest dzwonienie.
Słowem małego podsumowania…
Z tej części tekstu musisz zapamiętać, że jeśli zależy Ci na jakości i komforcie użytkowania, wybierz opcję OEM. To najprostsze i najpewniejsze rozwiązania. Właśnie takie ekrany do iPhone 6, 6s, 7, 7+, 8 i 8+ znajdziesz u nas.
Jeśli nie masz takich możliwości finansowych, możesz wybrać ekrany Aftermarket Premium. Pamiętaj tylko, żeby dopytać sprzedawcę o okres i warunki gwarancji.
Ekrany CMR – dla własnego dobra – omijaj szerokim łukiem. Tak po prostu. Skoro ekrany LCD już omówiliśmy, przyszła pora na ekrany OLED.
Rodzaje dostępnych ekranów OLED do iPhone.
Podobnie jak w przypadku LCD, ekrany OLED do iPhone, które możesz kupić na rynku, także dzielą się na kilka kategorii:
- Oryginalne
- OEM / Refabrykowane
- Soft OLED
- Hard OLED
- LCD zamiast OLED (?)
Oryginalne OLED ekrany do iPhone.
Sytuacja jest tu niemal identyczna jak z ekranami LCD – oryginalne ekrany OLED są praktycznie niedostępne i dość drogie. Jeśli koniecznie chcesz mieć oryginalny ekran iPhone, to najprościej będzie się udać do autoryzowanego serwisu Apple i po prostu zlecić wymianę ekranu.
OEM / refabrykowane ekrany OLED do iPhone.
Tutaj również sprawa wygląda tak samo jak z ekranami LCD. Ekrany OEM do iPhone to najlepszy wybór i pewność, że otrzymasz jakość oryginału.
Wystarczy, że kupisz zestaw naprawczy, a samodzielna wymiana ekranu iPhone będzie wręcz bajecznie prosta!
Ekrany Soft OLED do iPhone.
Ekrany typu Soft OLED to najlepsze zamienniki, jakie można zdobyć na rynku.
Rozróżnienie na Soft i Hard OLED wynika z fizycznych właściwości wyświetlacza. Modele Soft OLED można zgiąć i nie pękną – to kolejna zaleta tej kategorii.
Dzięki temu (przynajmniej w teorii) są one mniej podatne na uszkodzenia po upadku. Pamiętaj, mówimy tu o wyświetlaczu, a nie o szybce. Na szczęście, zbita szybka w iPhone to praktycznie żaden problem.
Inne parametry – jak grubość, jasność, odwzorowanie kolorów czy energooszczędność – są bardzo zbliżone do oryginału czy ekranów OEM. Oczywiście, najlepiej będzie porównać kilka modeli ze sobą, żebyś sam stwierdził, co jest dla Ciebie lepsze.
Ekrany Hard OLED do iPhone.
Jak możesz się domyśleć, ekran Hard OLED – w przeciwieństwie do Soft OLED – nie jest giętki. Wersja Hard OLED zazwyczaj ma nieco grubsze ramki wyświetlacza, a także grubszą o ok. 1 mm dolną ramkę względem Soft OLED. Wszystko to sprawia, że ekrany Hard OLED są średnio o 5-10% tańsze niż modele Soft OLED.
Jeżeli masz możliwość wyboru pomiędzy Soft i Hard OLED, to radzimy wybrać pierwszą opcję. Będziesz o wiele spokojniejszy. Zwłaszcza w przypadku upadku smartfona.
Jeśli szukasz ekranów Soft i Hard OLED, koniecznie musisz znać takie firmy, jak GX, JKX i HEX. Uśmiechasz się teraz pod nosem? Pomyśl sobie w takim razie, jak muszą czuć się Chińczycy słysząc język polski… No właśnie 😊
Ekrany LCD do iPhone z OLED.
Spokojnie, oczy Cię nie mylą. Istnieją na rynku ekrany LCD do tych modeli iPhone, które fabrycznie mają zamontowany ekran OLED.
Będą one nieco grubsze, więc po montażu będą wystawać poza obrys obudowy. Niestety, czerń w nich jest o wiele słabiej odwzorowana. Dodatkowo, jest on o wiele bardziej prądożerny, co oznacza, że czas pracy na jednym ładowaniu będzie krótszy.
Jedynym czynnikiem, który przemawia za tym rozwiązaniem, jest cena. Jednak musisz pamiętać o konsekwencjach, jakie się wiążą z takim zakupem. Jeśli zależałoby to od nas, to chcąc wymienić ekran do iPhone X, XS, 11 Pro, 12 – wybralibyśmy modele Soft OLED. Te ekrany mają najlepszy stosunek jakości do ceny.
Chcę wymienić ekran w iPhone - co mam wybrać?
Mamy nadzieję, że po lekturze naszego tekstu już to wiesz. Jednak nie wybrzmi to głośno jeszcze raz.
W przypadku ekranów LCD najlepszą i najbezpieczniejszą opcją jest zakup ekranów OEM, a dla ekranów OLED rekomendujemy ekrany Soft OLED.
Oba rozwiązania to gwarancja niemal identycznych parametrów w naprawdę rozsądnych cenach.
Warto przyjrzeć się też ofertom ekranów Aftermarket Premium/InCell/Pro. Możesz to zrobić tylko wtedy, gdy znasz już producentów i masz pewność, że sprzedawca przeprowadził odpowiednie testy, a także odpowiada ci polityka reklamacji. Bo przecież chcesz mieć możliwość bezproblemowej wymiany, prawda?
Wymiana ekranu do iPhone – nawet samodzielna – nie będzie stanowić problemu, jeśli odpowiednio się do niej przygotujesz. Odpowiedni ekran, zestaw naprawczy oraz przejrzysta instrukcja i… można działać. Na szczęście, wszystko to znajdziesz w jednym miejscu – u nas, czyli na naprawtosam.pl.