Skip to main content

Nie każdy użytkownik sprzętu Apple zdaje sobie z tego sprawę, ale także iPhone może zostać zaatakowany przez wirusa. Złośliwe oprogramowanie wykrada dane znajdujące się na urządzeniu takie jak numery telefonów. Hakerzy zyskują również dostęp do haseł, a to nierzadko prowadzi do strat finansowych. Po czym poznać, że na telefonie jest wirus? iPhone może być bezpieczny — wystarczy pamiętać o kilku zasadach.

Nie taki straszny ten wirus? iPhone jako sprzęt odporny na ataki hakerów


Wiele osób sądzi, że telefony Apple są wolne od ataków złośliwego oprogramowania. Faktem jest, że tego rodzaju sytuacje okazują się rzadkością, jednak nie należy mówić o tym, że nie ma czegoś takiego jak wirus na iPhone. Podczas przeglądania stron internetowych można spotkać się z komunikatem informującym o tym, że sprzęt został zainfekowany — zazwyczaj nie jest to jednak prawda, a jedynie zachęta do pobrania oprogramowania, które faktycznie może wyrządzić na telefonie szkody. Dlatego z oceną, czy telefon faktycznie został zainfekowany, trzeba być ostrożnym.

Zarówno telefon iPhone, jak i komputer Mac, są z reguły rzadziej atakowane przez hakerów. Jest to spowodowane mniejszą liczbą użytkowników tych urządzeń niż sprzętu z Androidem czy Windowsem. W związku z tym tworzenie wirusów na produkty Apple okazuje się po prostu mniej opłacalne. Warto zaznaczyć, że wszystkie aplikacje, które można znaleźć w App Store, są sprawdzane pod kątem złośliwego oprogramowania, co także zmniejsza prawdopodobieństwo, że na telefonie pojawi się wirus. Oczywiście pod warunkiem, że użytkownik właśnie stamtąd będzie pobierać programy.

Wirus w telefonie — jak sprawdzić objawy złośliwego oprogramowania na iPhone


Pomimo zabezpieczeń wciąż część użytkowników może napotkać problemy, które powoduje wirus w telefonie. Objawy ataku złośliwego oprogramowania nie zawsze są takie same, dlatego wiele osób ma problem z ich szybkim rozpoznaniem. Przede wszystkim, podejrzewając, że z iPhone’em dzieje się coś niewłaściwego, trzeba zwrócić uwagę na:

  • szybkość rozładowywania się baterii — nagła konieczność częstego ładowania telefonu może być spowodowana działaniem w tle niepożądanych aplikacji;
  • szybkość zużycia transferu — dane wyczerpują się szybciej niż zawsze? Sprawdź, czy przyczyną nie jest wirus, który korzysta z internetu np. do przesyłania określonych informacji;
  • podejrzane wiadomości — telefon wyświetla komunikaty, mogące budzić niepokój? W kalendarzu pojawiają się wpisy, których wcześniej tam nie było? Przyczyną może okazać się złośliwe oprogramowanie;
  • opłaty — jeśli nagle na Twoim koncie pojawią się transakcje, które nie były wykonywane samodzielnie lub rachunek za telefon wzrośnie — przyczyną może być złośliwe oprogramowanie.

Również niewłaściwe działające aplikacje mogą powodować wirus w iPhone. Objawy te powinny wzbudzić niepokój, szczególnie jeśli regularnie aktualizuje się wszystkie zainstalowane na sprzęcie programy.

Jak usunąć wirusa z iPhone’a?


Nawet jeśli podejrzewasz, że na Twoim telefonie pojawił się wirus, iPhone nie musi zostać od razu skazany na straty. Istnieją sposoby pozwalające na uporanie się ze złośliwym oprogramowaniem. Aby usunąć wirusy, należy wejść w ustawienia, a następnie stuknąć „Safari” i wyczyścić historię oraz dane witryn. Kolejnym krokiem, który może pomóc usunąć wirusa, jest reset urządzenia do ustawień fabrycznych.

Jak zresetować iPhone? Wszystko zależy od posiadanego modelu telefonu. W przypadku tych najnowszych należy nacisnąć i szybko zwolnić przycisk odpowiedzialny za zwiększenie głośności, później należy zrobić to samo z tym służącym do zmniejszania głośności, a następnie przytrzymać boczny przycisk.

Posiadacze telefonu iPhone 7 w celu jego zresetowania muszą jednocześnie nacisnąć przycisk „uśpij” oraz ten odpowiedzialny za zmniejszenie głośności. Z kolei w modelu SE jednocześnie należy przytrzymać „uśpij” oraz „początek”. Wirus z iPhone’a może być usunięty poprzez zresetowanie ustawień telefonu i przywrócenie go z kopii zapasowej. Sprzęt może być odtworzony z backupu iCloud lub z tego na komputerze (w tym przypadku konieczne jest podłączenie dwóch urządzeń). Jeśli pomimo tego, że zostały wykorzystane kopie zapasowe, dalej atakuje wirus — iPhone prawdopodobnie będzie wymagać serwisu.

Antywirus na iOS — czy warto go pobierać?


Wiesz już, jak usunąć wirus z iPhone. Czy jednak istnieje antywirus na iOS, który pomoże całkowicie uniemożliwić szkodliwemu oprogramowaniu wpływać na działanie urządzenia z logo Apple? Nie istnieje coś takiego jak dedykowana iPhone’owi aplikacja, która powie, jak przeskanować telefon i usunie niepożądane oprogramowanie. Co, jeśli nie antywirus? iPhone tworzy zamknięte, hermetyczne środowisko, co sprawia, że system doskonale chroni się sam. Pod warunkiem że użytkownik przestrzega kilku istotnych zasad. Jeśli nadal nie wiesz, jak sobie poradzić z tym problemem, to skontaktuj się z Napraw to Sam.

Przede wszystkim, jeśli regularnie korzystasz z internetu, pamiętaj, aby nie klikać w linki z podejrzanych reklam ani komunikatów czy wiadomości. Jeśli coś wyda się na telefonie niepokojące — dobrym rozwiązaniem będzie usunięcie określonych aplikacji. Wszelkie programy należy pobierać wyłącznie z App Store, ponieważ wtedy można mieć pewność, że nie zainstaluje się przy okazji wirusa w telefonie. Warto także zadbać o to, aby telefon tworzył kopie zapasowe, ponieważ w sytuacji, gdy będziesz chciał przywrócić iPhone’a, wykorzystanie backupu okaże się konieczne. Jeśli nie wiesz, jak usunąć wirusy, możesz również skorzystać z pomocy specjalistów.

FAQ:


1. Czy iPhone’a może zaatakować wirus?

Choć jest to rzadko spotykane, iPhone’y też są narażone na działanie złośliwego oprogramowania.

2. Co zrobić, jeśli na iPhonie pojawi się wirus?

Chcąc usunąć wirusa, wejdź w ustawienia i skasuj dane witryny, z której prawdopodobnie pochodzi złośliwe oprogramowanie. Aby mieć pewność, że wirus jest usunięty, zresetuj i przywróć iPhone’a z kopii zapasowej.

3. Czy istnieje antywirus na iOS?

Nie ma antywirusa dedykowanego systemowi iOS, ponieważ ten doskonale broni się przed wirusami pod warunkiem, że użytkownicy urządzeń z logo Apple nie pobierają aplikacji z niewiadomych źródeł i nie klikają w podejrzane linki.

Podoba Ci się tekst? Podziel się opinią! Zachęcamy również do zapoznania się z ofertą naszego sklepu.

Podziel się swoją opinią

Hit enter to search or ESC to close