Skip to main content

Telefon się wyłącza, szybko się nagrzewa, a bateria rozładowuje po kilku godzinach użytkowania? Warto sprawdzić kondycję baterii iPhone. Jest to możliwe dzięki najnowszym aktualizacjom systemowym, które zostały wprowadzone w smartfonach Apple od modelu 6 i nowszych. Jak sprawdzić wydajność baterii i co zrobić, by służyła ona jak najdłużej? Co, gdy nadejdzie czas na jej wymianę?

Jak długo trzyma bateria w iPhone?


Bateria – przy standardowym użytkowaniu, bez wzmożonej aktywności na telefonie (aplikacje, gry, filmy, muzyka) – powinna działać przez 12 godzin. To oznacza, że użytkownik telefonu iPhone musi telefon ładować codziennie, a czasami nawet dwa razy w ciągu dnia.

Bateria w iPhone jest częścią eksploatacyjną, a to oznacza, że z czasem ulega zużyciu. Czas pracy baterii w zadowalającej wydajności określony jest na 700 pełnych cyklów ładowania, a po 300 delikatnie spada. Oznacza to, że iPhone można bezproblemowo użytkować przez około 2-3 lata. Po tym czasie można wyraźnie odczuć spadek mocy baterii: telefon zaczyna się wyłączać, aplikacje działają wolniej, a baterię trzeba ładować co kilka godzin. To znak, że już czas wymienić baterię iPhone.

Bateria do iPhone – gdzie sprawdza się wydajność?


Telefony iPhone używają baterii litowo-jonowych, które obecnie są najlepszymi dostępnymi na rynku akumulatorami. Są na tyle wydajne i wytrzymałe, że radzą sobie z mnogością aplikacji i procesów, które zachodzą w smartfonie. Są lekkie i smukłe, dzięki czemu współcześnie produkowane telefony mogą przyjmować designerski wygląd, a przy tym nie są ciężkie. Wszystkie smartfony – także te z systemem Android – posiadają właśnie taki typ baterii.

Jak sprawdzić kondycję baterii w iPhone? Użytkownik tych telefonów od modelu 6 może samodzielnie kontrolować stan baterii. Umożliwia to aktualizacja systemu iOS 11.3 (i nowsza). W telefonach iPhone można skorzystać w funkcji sprawdzania kondycji baterii.

W łatwy sposób można kontrolować stan baterii iPhone, wchodząc w Ustawienia – Bateria – Kondycja baterii. W panelu tym widzimy procentowy pasek, który pokazuje jej wydajność. Telefon działa na pełnych obrotach, gdy stan baterii wynosi 100%. Akumulator jest tak skonfigurowany, że ta wartość spada następnie do 80%, a po 300-500 cyklach ładowania, poniżej tej wartości. Wtedy też możemy dostrzec, że smartfon wolniej reaguje, a aplikacje nie działają już tak płynnie.

Jak dbać o baterie w iPhone i zmaksymalizować jej wydajność?


O baterię w iPhone trzeba dbać, jednak nie chodzi tutaj o jej pielęgnację i czyszczenie, ale zminimalizowanie użycia niektórych funkcji, które sprawiają, że telefon jest przeciążony, a bateria szybciej się rozładowuje. Co zrobić, aby bateria iPhone trzymała dłużej?

 • Wyłącz niepotrzebne funkcje – lokalizację, bluetooth, aplikacje działające w tle, internet, gdy nie ma potrzeby go używania.
 • Nie ładuj telefonu, gdy nie zaszła jeszcze taka potrzeba – np. bateria jest na poziomie 30%. Takie doładowywanie tylko zmniejsza wydajność baterii w iPhone.
 • Nie wystawiaj iPhona na działanie skrajnych temperatur.
 • Nie czekaj też na to, aż iPhone całkowicie się rozładuje i wyłączy. Ma to zły wpływ na kondycję baterii.
 • Aktualizuj oprogramowanie.
 • Sprawdzaj, jakie procesy najbardziej obciążają pracę telefonu i baterii, a razie możliwości je wyłączaj.

Można także uruchomić funkcję oszczędności baterii (tryb niskiego zużycia baterii), która samoistnie wyłącza niektóre procesy w tle, aby wydłużyć czas pracy na urządzeniu.

Kiedy trzeba wymienić baterię w iPhone?


Chemiczne starzenie się baterii to proces, który da się spowolnić, ale nie zatrzymać. Jest kilka sygnałów, które wskazują, że już czas wymienić baterię iPhone na nową:

Zobacz nasze produkty


 • smartfon się wyłącza,
 • iPhone mocno się nagrzewa,
 • telefon resetuje się np. przy niskich temperaturach,
 • aplikacje działają zdecydowanie wolniej,
 • czas reakcji telefonu jest opóźniony, pojawiają się krótkie zawieszenia jego pracy,
 • bateria puchnie i wypycha klapę obudowy.

Taka sytuacja nie tylko wpływa na kondycję pracy baterii i iPhone, ale też może spowodować nieodwracalne uszkodzenie telefony. Dlatego, jeśli w smartfonie pojawiają się takie sygnały, to czas najwyższy wymienić baterię na nową.

Ile kosztuje nowa bateria do iPhone?


Użytkownicy iPhone, którzy mają jeszcze telefony na gwarancji, mogą wymienić baterie w autoryzowanym punkcie Apple. Jednak – jak wskazuje gwarantowana kondycja akumulatora w iPhone, powinna ona sprawnie działać przez 2-3 lata, czyli zwyczajowo czas ten przekracza gwarancję producencką. Oczywiście jest możliwość wymiany baterii w punkcie Apple, ale jest to serwis dość drogi. Dlatego sporo użytkowników telefonów iPhone decyduje się na tańsze zamienniki baterii, tzw. części OEM, które nie posiadają certyfikatu jakości od Apple – choć pochodzą z tych samych fabryk i od tych samych producentów, co oryginalne części. Wymiana baterii w telefonie iPhone 6, 6s oraz 7 i tak bywa dość droga. Warto wtedy pomyśleć o samodzielnej wymianie baterii, która przywraca telefon do pełnej wydajności.

Ile kosztuje wymiana baterii iPhone w serwisie, a ile z wykorzystaniem zestawu naprawczego?

 • iPhone 6 – serwis: 200 zł, NaprawToSam: 87-107 zł
 • iPhone 6s – serwis: ok. 250 zł, NaprawToSam: 97-107 zł
 • iPhone 7 – serwis: ok. 300 zł, NaprawToSam: 102-125 zł

Zestaw naprawczy iPhone posiada czytelna i prostą instrukcję, która krok po kroku przeprowadzi użytkownika po procesie wymiany baterii z tej zużytej na nową. Zestaw zawiera ważne komponenty, które mogą okazać się przydatne np. w przypadku zalania telefony, gdyż wtedy potrzebna jest szybka reakcja.

W NaprawToSam oferujemy sprawdzone zestawy zawierające komponenty OEM, które przywrócą telefon do pełnej funkcjonalności. Kondycja baterii w ustawieniach będzie ponownie wskazywała 100%. Wymiana baterii w iPhone jest po kilku latach czynnością konieczną (o ile nadal chcemy korzystać z tego samego modelu telefonu), gdyż akumulator podlega procesowi chemicznego starzenia się i ulega naturalnemu zużyciu. Dbaj o baterię, gdy jest ona w użytku, ale nie przeciągaj ponad miarę jej pracy – zwłaszcza gdy zaobserwujesz niepokojące symptomy, takie jak nadmierne nagrzewanie się telefonu lub bateria wypychająca klapkę. Sprawdzaj kondycję baterii także w ustawieniach i kontroluj jej proces zużycia.

Podoba Ci się tekst? Podziel się opinią! Zachęcamy również do zapoznania się z ofertą naszego sklepu.

Podziel się swoją opinią

Hit enter to search or ESC to close