Skip to main content

Sprzęt Apple od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Jest to związane nie tylko z prestiżem samej marki, ale również niezawodnością sprzętu. Obecnie jednak nowy telefon z charakterystycznym jabłkiem kosztuje nawet kilka tysięcy. Dla osób o ograniczonym budżecie dobrym rozwiązaniem jest inwestycja w używany sprzęt. Jak sprawdzić iPhone przed kupnem, aby mieć pewność, że telefon będzie dobrze spełniał swoją funkcję?

Jak sprawdzić, czy iPhone jest oryginalny? Po IMEI!


Myśląc o zakupie używanego iPhone’a, należy dokładnie sprawdzić sprzęt, w który planuje się zainwestować. Przede wszystkim, trzeba upewnić się, że urządzenie jest oryginalne. Jak to zrobić? Pomocny jest przy tym numer IMEI iPhone. Ten, który można zobaczyć w ogólnych ustawieniach telefonu, powinien zgadzać się z numerem IMEI z obudowy urządzenia lub, w przypadku nowszych modeli, z tym umieszczonym na kieszeni na kartę SIM. Jeśli kupujesz telefon przez internet, poproś sprzedawcę, aby wysłał Ci zdjęcia przedstawiające numer wyświetlany w ustawieniach oraz ten znajdujący się na wybranym telefonie, co pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek.

Jeśli numer IMEI w ustawieniach nie zgadza się z tym na lub w urządzeniu, istnieje ryzyko, że dany iPhone prawdopodobnie został złożony z kilku różnych modeli telefonów Apple. Sprawdzić te dane można również korzystając z witryny producenta. Jeśli po wpisaniu określonego numeru, na wspomnianej stronie internetowej zostaną wyświetlone informacje dotyczące innego modelu telefonu niż tego oferowanego przez sprzedawcę, również będzie to oznaczać, że sprzęt najprawdopodobniej składa się z części pochodzących z kilku smartfonów.

Sprawdź blokadę iCloud przed zakupem używanego iPhone’a


Wiedząc już, jak sprawdzić, czy iPhone jest oryginalny po IMEI, warto również dowiedzieć się, co zrobić, aby mieć pewność, że sprzęt został odpowiednio przygotowany do sprzedaży. W tym celu należy wejść w ustawienia i zobaczyć, czy telefon nie ma aktywowanej usługi „Find My iPhone”. Jeśli tak, sprzęt prawdopodobnie będzie wymagał haseł poprzedniego właściciela. Może to spowodować, że odkupiony stanie się zupełnie bezużyteczny, ponieważ jeśli opisywana funkcja pozostanie aktywna, niemożliwe będzie wymazanie telefonu i wprowadzenie do niego własnych ustawień.

Warto jednak zaznaczyć, że sama funkcja dotycząca szukania iPhone’a jest zazwyczaj przydatna, ponieważ może ochronić go przed kradzieżą i pozwala na zdalne zablokowanie sprzętu. Jeśli sprzedawca nie chce wyłączyć opisywanej funkcji podczas zakupu używanego iPhone’a, często oznacza to, że urządzenie zostało skradzione.

Kupujesz używany telefon? Upewnij się, że nie był zalany


Trzeba także mieć na uwadze, że używany iPhone mógł wcześniej zostać zalany, co z kolei często ma wpływ na to, jaką sprawność ma dany egzemplarz. Choć na pierwszy rzut oka trudno ocenić, czy telefon miał wcześniej kontakt z wodą, pozwala to zrobić czujnik widoczny po wyjęciu karty SIM. Jeśli będzie on biały — sprzęt nie miał kontaktu z wodą. Z kolei czerwona barwa wskaźnika sugeruje, że urządzenie zostało zalane lub przez dłuższy czas znajdowało się w wilgotnym środowisku. Kupując telefon przez internet, warto poprosić o zdjęcie opisywanego czujnika — podobnie jak w sytuacji sprawdzenia, czy iPhone jest oryginalny.

Stan baterii — ważna informacja, którą możesz sprawdzić w ustawieniach telefonu


Kupując używanego iPhone’a, dobrze także sprawdzić dane na temat aktualnego stanu zużycia akumulatora. W tym przypadku również nie trzeba wyłącznie wierzyć deklaracjom sprzedawcy. Informacje dotyczące baterii można znaleźć w ustawieniach urządzenia Apple. Uznaje się, że jeśli pojemność baterii wynosi mniej niż 80%, trzeba ją wymienić, aby zapewnić telefonowi jak największą wydajność. Natomiast kupując iPhone’a wymagającego wymiany akumulatora, trzeba liczyć się z dodatkowymi kosztami. Jeśli chcesz samodzielnie wyposażyć sprzęt w nowy akumulator, narzędzia do tego potrzebne, a także sprawdzoną baterię w zestawie naprawczym do iPhone, możesz nabyć w sklepie NaprawToSam.

Czy można sprawdzić, czy iPhone nie został wcześniej uszkodzony?


W upewnieniu się, że wybrany telefon jest oryginalny, pomaga sprawdzanie IMEI. iPhone kradziony może być również rozpoznany po numerze seryjnym. Jak jednak sprawdzić, że sprzedający nie kłamie, że sprzęt nie został wcześniej uszkodzony? Niestety, jest to praktycznie niewykonalne, szczególnie jeżeli nowe części są dobrej jakości. Sprawdzając telefon, warto jednak zwrócić uwagę na to, czy ekran telefonu całkowicie przylega do jego korpusu. Kupując iPhone 8 lub nowszy model, dobrze upewnić się, że TrueTone ekranu działa. Jeżeli dany ekran został wymieniony nieumiejętnie, funkcja ta nie będzie dostępna.

Trzeba również mieć na uwadze, że w modelach iPhone X oraz nowszych, bateria sparowana jest z płytą główną. Jeśli więc zostanie ona wymieniona bez odpowiedniego zaprogramowania, po wejściu w sekcję dotyczącą baterii w ustawieniach telefonu będzie wyświetlać się informacja o tym, że bateria może wymagać serwisu. Natomiast decydując się na zakup iPhone 12 i 12 Pro trzeba sprawdzić działanie tylnych kamer, ponieważ te też są sparowane z płytą główną, a po ich zbiciu, wymiana nie sprawi, że zaczną działać. Do tej pory nie opracowano jeszcze sposobu, który pozwalałby je samodzielnie wymieniać w taki sposób, aby mogły dalej pełnić swoją funkcję.

Czy blokada SIM w używanym iPhonie stanowi problem?


Przed kupnem iPhone’a warto spróbować włożyć do telefonu swoją kartę SIM. Należy jednak przy tym zaznaczyć, że istnienie aktywnej blokady założonej przez polską sieć nie powinno stanowić problemu. Koszt jej zdjęcia nie jest wysoki, a w niektórych punktach udaje się ściągnąć simlocka za darmo. Problem często stanowi jednak niezauważenie blokady przed zakupem zagranicznego iPhone’a. Ściągnięcie simlocka z takiego urządzenia może być bardzo kosztowne. Co więcej, na tego rodzaju sprzęcie utrudnione jest korzystanie z mobilnego internetu, ponieważ telefony z zagranicy przystosowane są do działania na innych pasmach LTE.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie używanego iPhone’a?


Planując inwestycję w używany telefon, trzeba wiedzieć nie tylko, jak sprawdzić, czy iPhone jest oryginalny, lecz także pamiętać o tym, aby dokładnie przyjrzeć się urządzeniu, a w szczególności jego ekranowi oraz obudowie, żeby mieć pewność, że kupowany telefon będzie sprawny przez dłuższy czas po jego zakupie.

Warto też pamiętać o tym, że sposób, jak sprawdzić, czy iPhone jest kradziony to także skorzystanie ze specjalnej listy dostępnej m.in. na stronie imei.info. Czynność ta zajmuje niewiele czasu, a pozwala mieć pewność, że sprzęt jest sprzedawany przez jego właściciela. Niepokojące powinno być również znaczne zaniżanie ceny przez sprzedającego — w takim wypadku telefon może być uszkodzony lub pochodzić z niewiadomego źródła.

FAQ:


1. Jak sprawdzić, czy iPhone jest oryginalny podczas zakupu używanego urządzenia?

Chcąc mieć pewność, że telefon z drugiej ręki jest oryginalny, należy sprawdzić przed zakupem, czy numer będący na kieszeni na kartę SIM lub z obudowy sprzętu zgadza się z numerem IMEI wyświetlanym w ustawieniach sprzętu.

2. Co zrobić, jeśli używany iPhone ma blokadę SIM?

Jeżeli blokada SIM została założona w Polsce, nie powinna ona stanowić problemu. Nieopłacalny jest zazwyczaj zakup telefonu z simlockiem z zagranicy, ponieważ jego ściągnięcie sporo kosztuje i nie zapewnia urządzeniu pełnej funkcjonalności.

3. Po czym poznać nieuczciwego sprzedawcę iPhone’a?

Nieuczciwi sprzedawcy często nie chcą pozwolić na dokładne obejrzenie iPhone’a przed jego zakupem. Mogą również nie wysłać zdjęć świadczących o nienagannym stanie telefonu lub bardzo zaniżać jego cenę, aby jak najszybciej go sprzedać.

Leave a Reply

manage cookies
Hit enter to search or ESC to close