Jedno z pierwszych skojarzeń ze sprzętem Apple to cena – wysoka, dla wielu osób wygórowana. Dla niektórych to powód, by zrezygnować z iPhone’a, lecz inni szukają alternatyw. Jedną z nich jest kupno używanego telefonu, które powinno poprzedzić sprawdzanie numeru IMEI iPhone’a. Pozwoli to na zweryfikowanie, czy telefon nie jest kradziony. Poniżej wyjaśniamy, jak to zrobić.
Co to jest numer IMEI w telefonie iPhone?
Zacznijmy od wyjaśnienia, czym numer IMEI tak właściwie jest. Pod skrótowcem kryją się angielskie słowa International Mobile Equipment Identity. Numer IMEI nie jest ograniczony tylko do telefonów marki Apple – ma go praktycznie każda wyprodukowana komórka dowolnego producenta. Kod ma dwie najważniejsze funkcje:
- zawiera istotne informacje o danym produkcie,
- umożliwia zlokalizowanie komórki bez względu na włożoną kartę SIM.
Telefon Apple iPhone, jak każdy inny model dowolnego producenta, wyświetli numer IMEI for iPhone na ekranie po wpisaniu na klawiaturze do wybierania numeru ciągu znaków: *#06#. IMEI od razu się pokaże. Pierwsze dwie cyfry to kod kraju, w którym dokonano homologacji telefonu (TAC), trzecia i czwarta cyfra to kod montażu (FAC), sześć kolejnych cyfr to numer seryjny (SNR), a ostatnia cyfra to tzw. suma kontrolna (CD).
Do czego więc służy numer IMEI w kontekście kradzieży iPhone’a? Wyjaśnimy to w kolejnych częściach artykułu, wskazując przy okazji, jak sprawdzić, czy iPhone’a nie ukradziono. Najpierw jednak trzeba wspomnieć o istotnej dla odzyskiwania kradzionych iPhone’ów aplikacji: Find My iPhone.
Find My iPhone – jak sprawdzić, czy iPhone nie jest kradziony?
Każdy przezorny właściciel telefonu iPhone (ale też innych urządzeń marki Apple) ma skonfigurowaną aplikację Find My iPhone (Znajdź Mój Telefon / Lokalizator), zwaną też blokadą aktywacji iCloud. Dzięki niej możesz zdalnie dezaktywować dostęp do swojej chmury iCloud właśnie w przypadku kradzieży lub zgubienia iPhone’a. Niepowołany użytkownik telefonu będzie miał włączoną blokadę aktywacji i nie będzie mógł korzystać z iPhone’a bez Twoich danych logowania, czyli hasła i identyfikatora Apple ID.
Co ma więc wspólnego usługa Find My iPhone z numerem IMEI? Śpieszymy z wyjaśnieniem. Jesteś już blisko poznania odpowiedzi na pytanie, jak sprawdzić, czy iPhone nie jest kradziony.
Jak sprawdzić, czy telefon iPhone jest oryginalny po IMEI?
Wyobraźmy sobie więc sytuację, że chcemy kupić używany iPhone na internetowej aukcji, w komisie czy w jakikolwiek inny sposób. Jak sprawdzić, czy iPhone nie jest kradziony?
1. Pierwszym krokiem, gdy już wybierzesz produkt, którym jesteś zainteresowany, jest zdobycie jego 15-cyfrowego numeru IMEI for iPhone. Znajduje się zawsze w kilku z niżej wymienionych miejsc:
-
-
- na oryginalnym opakowaniu iPhone’a,
- na dokumencie zakupu (paragonie lub fakturze),
- na obudowie,
- w pobliżu baterii.
-
Można też oczywiście pozyskać IMEI wskazanym wyżej ciągiem znaków (*#06#), jednak nie zawsze jest to możliwe, jeśli chcemy kupić urządzenie Apple przez internet. Żeby więc sprawdzić, czy telefon pochodzi z kradzieży, poproś sprzedawcę o podanie numeru IMEI. Jeśli Ci odmówi, od razu powinieneś odrzucić tę ofertę. Niepewna powinna wydać Ci się także sytuacja, gdy sprzedawca nie posiada całego zestawu do telefonu Apple (opakowania z oryginalnymi akcesoriami i dokumentem sprzedaży).
2. Mając numer IMEI, możesz sprawdzić, czy telefon ma wyłączoną blokadę iCloud Find My iPhone. W tym celu wejdź na stronę imei.info i wpisz otrzymany 15-cyfrowy ciąg cyfr, zaznaczając przy okazji, że nie jesteś robotem. Kliknij Check.
3. Jak widać, wpisanie numeru IMEI daje nam od razu dużo informacji o naszym telefonie iPhone. Dla nas najistotniejszy w tym momencie jest czerwony przycisk z napisem Find My iPhone & iCloud Status Check. Znajduje się na liście pod obrazkiem przedstawiającym iPhone’a.
4. Po kliknięciu witryna przenosi nas na inną stronę, gdzie trzeba kliknąć tym razem niebieski przycisk z napisem Check Find My iPhone & iCloud Status.
5. W tym momencie rozpoczyna się komunikacja z serwerem, która może zająć od kilku sekund do 2 minut, więc należy chwilę poczekać. To, co zobaczysz, jest pełnym raportem odnośnie blokady Find My iPhone, natomiast funkcja iCloud status pozwala sprawdzić, czy telefon zgłoszono wcześniej jako utracony (skradziony).
6. Obok napisu Find My iPhone możesz zobaczyć napis OFF lub ON. Napis OFF mówi, że blokada iCloud nie została uruchomiona. Czy to oznacza, że tego urządzenia nikt nie ukradł? Teoretycznie tak, jednak radzimy to sprawdzić jeszcze na kilku stronach z „czarnymi listami” telefonów Apple, np.:
-
-
- imei24.com,
- numberingplans.com,
- kradzionytelefon.pl.
-
To tylko przykłady takich serwisów, jest ich więcej i z łatwością znajdziesz je w sieci. Lepiej nie ograniczać się tylko do jednej strony i posprawdzać IMEI telefonu w różnych miejscach.
7. Jeśli natomiast zobaczysz napis ON, blokada iCloud jest włączona. Sprzedawca, który jest prawowitym właścicielem iPhone’a, musi ją najpierw wyłączyć.
8. Spójrz na iCloud Status. Jeśli widzisz napis Clean, telefon nie został zgłoszony jako utracony, natomiast napis Lost or stolen oznacza, że właściciel iPhone’a zgłosił go w serwerach Apple jako ukradziony lub zagubiony.
9. Jeśli raport IMEI wyświetli Ci dane dla innego modelu iPhone’a niż ten, który właśnie sprawdzasz. Oznacza to, że masz do czynienia z tzw. składakiem. Sprzedawca mógł majstrować przy urządzeniu, żeby ukryć fakt kradzieży.
Konsekwencje zakupu kradzionego telefonu iPhone
Może się oczywiście zdarzyć, że raport nie wyświetli informacji o aktywowanej usłudze iCloud Find My iPhone, a i tak zostało ukradzione. Nie znajdziemy wtedy informacji o tym w raporcie generowanym po numerze IMEI. Jakie są konsekwencje zakupu kradzionego iPhone’a? Policja zapewne nie zapuka na drugi dzień do Twoich drzwi, ale po jakimś czasie użytkowania może się okazać, że skradziony telefon zostanie zlokalizowany. Ponadto, jeśli kupisz iPhone bez pełnej dokumentacji, nie skorzystasz z usług autoryzowanego serwisu.
Może więc lepiej zrezygnować z zakupu używanego telefonu marki Apple? Na to pytanie musi odpowiedzieć sobie każdy czytelnik samodzielnie. Żeby zminimalizować ryzyko otrzymania kradzionego iPhone’a, masz kilka możliwości:
- zdobądź numer IMEI – jeśli możesz, osobiście wpisz kod na klawiaturze, a jeśli nie, poproś sprzedawcę o podanie Ci numeru;
- nie kupuj urządzenia bez dokumentów – dowód sprzedaży pozwala na korzystanie z usług serwisowych, jeśli nadal jest na gwarancji;
- nie kupuj urządzeń bez zestawu oryginalnych akcesoriów – ich brak powinien wydać Ci się alarmujący.
FAQ:
1. Czy jest możliwe sprawdzenie, czy telefon jest kradziony?
Telefon iPhone na pewno został skradziony, jeśli po wpisaniu numer IMEI na stronie imei.info widzimy status iCloud jako Lost or stolen.
2. Jak sprawdzić telefon iPhone po IMEI?
Poproś sprzedającego o podanie Ci numeru IMEI oferowanego urządzenia i wpisz go w internetowej bazie kradzionych telefonów oraz w imei.info.
3. Jak sprawdzić, czy iPhone jest na gwarancji?
Oficjalny serwis Apple checkcoverage.apple.com/pl pozwala sprawdzić przysługującą Ci gwarancję na serwis i wsparcie. Wprowadź tam numer IMEI urządzenia i sprawdź, czy termin nie upłynął oraz czy data zakupu jest potwierdzona przez Apple.