Skip to main content

Koszyk

Nagrywanie ekranu iPhone to funkcja, która może być niezwykle przydatna. Właściciele telefonów Apple nierzadko chcą się dowiedzieć, jak w prosty sposób włączyć możliwość stworzenia wideo z dźwiękiem obrazującego to, co dzieje się na ekranie smartfona. Część osób pobiera specjalne oprogramowanie, które umożliwia tworzenie filmów. Jest jednak znacznie prostszy sposób pozwalający nagrać ekran iPhone’a. Jaki?

Nagrywanie ekranu iPhone — kiedy może być przydatne?


Zanim odpowiemy na pytanie, jak nagrywać ekran iPhone warto przemyśleć, kiedy tego rodzaju funkcja może być potrzebna. Przede wszystkim, przyda się osobom, które samodzielnie tworzą różnego rodzaju poradniki. Zapisany filmik zawierający wszystkie kolejne kroki wykonywane na ekranie iPhone’a pozwoli pokazać innym np. sposób korzystania z określonej aplikacji czy też da możliwość zapisu przejścia kolejnych etapów gier na telefonie.

Opcja nagrywania ekranu okaże się również pomocna w sytuacji odwrotnej, kiedy właściciel smartfona będzie chciał np. zapisać określony samouczek, żeby móc później do niego wrócić. Funkcję tę często wykorzystują także osoby, które chcą mieć wideo z prezentacją, zamiast robić zrzuty ekranu kolejnych slajdów. To rozwiązanie pozwoli wrócić do określonych wiadomości przedstawionych w przystępny sposób, co będzie dla wielu osób wygodne.

Nagrywanie ekranu to też jedna z opcji dla osób, które znalazły ciekawy filmik i zamiast zapisywać jego adres www, wolą mieć go zawsze w aplikacji „Zdjęcia”. Wielu właścicieli iPhone’ów korzysta z tej funkcji również wtedy, gdy chce dane wideo pokazać później znajomym bez konieczności jego ponownego wyszukiwania czy zapisywania i wysyłania linków. Co więcej, nagranie będzie można odtworzyć, nawet gdy dana strona nie będzie już istnieć albo ktoś usunie dany filmik z internetu.

Jak nagrać ekran iPhone? Instrukcja krok po kroku


Nagrywanie ekranu nie powinno stanowić dla większości właścicieli iPhone’ów problemu. Wystarczy wykonać następujące kroki:

  • Jeśli masz telefon z systemem operacyjnym iOS 14 lub nowszym, wejdź w ustawienia na telefonie, a następnie wybierz opcję „Centrum sterowania”.
  • Na liście znajdź punkt „Nagranie z ekranu” i naciśnij znajdujący się przy niej zielony przycisk „+”.
  • Po wyjściu z ustawień otwórz centrum sterowania telefonu (przesuwając palcem w dół od prawego górnego rogu).
  • Znajdź tam przycisk „Nagrywaj” (białe koło z obramowaniem w tym samym kolorze), a następnie go przytrzymaj.
  • Jeśli chcesz, aby wraz z nagraniem zapisało się to, co mówisz, wybierz opcję „Mikrofon”, która sprawi, że telefon będzie jednocześnie nagrywać dźwięk z otoczenia.
  • Kolejnym krokiem jest naciśnięcie opcji „Rozpocznij nagrywanie”. W tym momencie telefon powinien rozpocząć trzysekundowe odliczanie, które pozwoli na przygotowanie się do rozpoczęcia nagrania, np. otworzenie potrzebnych aplikacji czy przesunięcie filmiku do interesującego Cię fragmentu.
  • Chcąc zatrzymać nagrywanie, należy znów wejść w centrum sterowania i tam stuknąć w podświetlony na czerwono przycisk „Nagrywaj”. Innym rozwiązaniem jest również naciśnięcie czerwonego paska u góry ekranu i wybranie opcji „Zatrzymaj”. Gotowe!

Wiesz już, jak nagrać ekran iPhone. Gdzie jednak szukać gotowego wideo? Tak jak zostało już wspomniane, nagrania znajdują się w aplikacji „Zdjęcia”, podobnie jak wykonywane zrzuty ekranu. W związku z tym znalezienie filmiku przedstawiającego ekran telefonu nie powinno sprawiać problemów właścicielom iPhone’ów.

Opcja nagrywania ekranu w iPhone nie działa — co robić?


Jeśli postępujesz zgodnie z instrukcją mówiącą, jak włączyć nagrywanie ekranu w iPhone, a opcja nadal nie działa, należy poszukać tego przyczyny. Warto sprawdzić, czy rejestrator ekranu został poprawnie dodany do centrum sterowania. Jeśli gotowe wideo nie chce zapisać się w zdjęciach, przyczyną może być również brak miejsca na telefonie. Chcąc to sprawdzić, należy wejść w ustawienia, a następnie ogólne > pamięć iPhone’a. Jeśli pamięć będzie zajęta, wystarczy usunąć niepotrzebne pliki ze smartfona.

Jeżeli nagrania ekranu nie będą się zapisywać, dobrze także sprawdzić, czy nie został włączony tryb oszczędzania baterii. W takim przypadku należy go wyłączyć, aby możliwość rejestracji i dodania do aplikacji „Zdjęcia” wideo była dostępna. Nagrywanie dźwięku nie działa? W takim wypadku trzeba upewnić się, że mikrofon został poprawnie włączony przed rozpoczęciem tworzenia filmiku.

Istnieją również przypadki, że możliwość nagrywania ekranu jest ograniczona dla danego iPhone’a. Chcąc to sprawdzić, należy wejść w ustawienia, a następnie stuknąć w „Czas przed ekranem” i „Ograniczenia treści i prywatność”. Jeśli opcja „ograniczaj treść i prywatność” będzie aktywna, należy wejść w ograniczenia dotyczące treści i tam w kategorii „Game center” znaleźć opcję „Nagrywanie ekranu” i zaznaczyć „Pozwalaj”. W tym momencie problem związany z nagraniem ekranu powinien zniknąć.

Zdarza się także, że do właściwego działania opisywanej opcji konieczna jest praca na najnowszym systemie operacyjnym, dlatego dobrze sprawdzić, czy na dany telefon nie czeka żadne uaktualnienie, szczególnie jeśli jest się posiadaczem nieco starszego modelu. Warto pamiętać o tym, że aktualizacje często rozwiązują problemy z określonymi aplikacji czy też funkcjami.

W niektórych przypadkach, gdy nie działa nagrywanie ekranu, pomóc może ponowne uruchomienie telefonu, a jeśli to również nie przyniesie oczekiwanych efektów — zresetowanie iPhone  lub przywrócenie smartfona, jednak w tym przypadku trzeba liczyć się z utratą wszystkich danych z telefonu.

Nagrywanie ekranu za pomocą aplikacji — alternatywa dla korzystania z systemowego rozwiązania


Choć nagrywanie ekranu jest możliwe bez pobierania żadnych programów, można je wypróbować. Część osób decyduje się na taki krok ze względu na to, że nierzadko aplikacje pozwalają na prostą edycję tworzonych filmów, co jest szczególnie istotne dla osób, które dane nagrania chcą później publikować w internecie. Wśród nich można wyróżnić DU Recorder czy też Go Record. Warto jednak przy tym pamiętać, że opcja nagrywania z centrum sterowania należy do najprostszych i najszybszych sposobów rejestracji tego, co dzieje się na ekranie telefonu.

 

FAQ:


1. Nagrywanie ekranu na iPhone – czy potrzebuję do tego aplikacji?

Pobranie aplikacji z App Store nie jest konieczne, aby móc nagrywać ekran swojego telefonu — wystarczy włączenie odpowiednich opcji w ustawieniach smartfona.

2. Jak włączyć nagrywanie ekranu w iPhone z dźwiękiem?

Nagrywanie własnych komentarzy do zapisywanych filmów jest możliwe — wystarczy włączyć opcję mikrofon przed rozpoczęciem rejestracji obrazu.

3. Co zrobić, jeśli nagrywanie ekranu na iPhone nie działa?

Warto sprawdzić, czy ma się wystarczającą ilość miejsca na telefonie, a także upewnić się, czy wszystkie ustawienia telefonu są poprawne. Rozwiązaniem może być też ponowne uruchomienie iPhone’a.

Leave a Reply