Skip to main content

Koszyk

Porady

iPhone SE – częste kłopoty techniczne

iphone-se

Smartfon iPhone SE został po raz pierwszy przedstawiony światu w I kwartale 2016 roku. Telefon, który wyglądem i rozmiarem przypominał model iPhone 5s, a którego podzespoły zaczerpnięto z iPhone 6s, został bardzo ciepło przyjęty na rynku. Cztery lata później, w kwietniu 2020 roku odbyła się premiera drugiej generacji tego modelu. Od pierwszych dni iPhone SE miał zadatki na hit sprzedażowy 2020 roku. Nic dziwnego – w kompaktowej obudowie zamknięto naprawdę potężną maszynę z procesorem Apple A13 Bionic. A to wszystko w wyjątkowo atrakcyjnej cenie. Niestety, użytkownicy iPhone SE muszą pogodzić się z kilkoma problemami technicznymi, które napotkają podczas korzystania z urządzenia. Co to za problemy i jak się z nimi uporać „na własną rękę”?

Krótki czas pracy iPhone SE – bateria szybko się wyłącza


Akumulator telefonu iPhone SE z 2020 roku ma pojemność 1821 mAh, czyli dokładnie taką samą, jak w modelu iPhone 8. Jest co prawda wyposażony w oszczędzający energię procesor, co powinno przełożyć się na stosunkowo dobry czas pracy urządzenia. Jednak w praktyce użytkownicy iPhone SE powinni zawsze mieć pod ręką ładowarkę lub dodatkowe źródło energii. Co ciekawe uważa się, że gdyby w taki akumulator wyposażyć telefon z Androidem, czas pracy urządzenia byłby nie do przyjęcia. Natomiast w przypadku smartfonów Apple, dzięki daleko posuniętej optymalizacji oprogramowania, w teorii nawet słabe akumulatory powinny zapewnić optymalny czas pracy bez konieczności ładowania. Niestety już po kilku miesiącach użytkowania iPhone SE bateria szybko się wyłącza.

Czas pracy iPhone SE a intensywność korzystania


Podobnie jak w każdym innym smartfonie, tak i w urządzeniach od światowego giganta technologicznego czas pracy urządzenia uzależniony jest od intensywności korzystania. Niestety w przypadku iPhone SE korzystanie z jakiejkolwiek funkcji telefonu, która wymaga sporej dawki mocy obliczeniowej, sprawia, że poziom energii spada gwałtownie. W teorii baterii powinno wystarczyć na co najmniej jeden dzień wzmożonego korzystania, jednak w rzeczywistości telefon naładować trzeba już po kilku godzinach. Baterię szybko wyczerpują nie tylko gry czy odtwarzanie filmów, ale choćby fotografowania i uruchomienie nawigacji.

Oczywiście iPhone SE, podobnie jak każdy inny iPhone, charakteryzuje się znakomitym czasem czuwania. Jeśli się go nie używa, energia praktycznie nie spada. Podczas gdy smartfony z Androidem potrafią w nocy zużyć nawet ćwierć pełnej baterii, iPhone SE nie straci ani jednego procenta.
Mimo wszystko smartfon po to jest, by z niego korzystać. Zwłaszcza że coraz rzadziej jest tylko narzędziem komunikacji i rozrywki, a coraz częściej także pracy.

Jak rozwiązać problem z baterią w iPhone SE?


Problem z żywotnością baterii w iPhone SE można rozwiązać na co najmniej kilka sposobów. Pierwszym z nich jest nieśmiertelny powerbank, choć to niezupełnie wygodne rozwiązanie. Czas pracy urządzenia wydłuży także etui typu dromader, czyli Apple Smart Battery Case. Sprytna obudowa podwaja wydajność akumulatora, lecz nie wpływa negatywnie na kondycję samego telefonu. Minusem jest oczywiście cena, która oscyluje wokół kilkuset złotych.

Co ciekawe, iPhone SE obsługuje ładowanie bezprzewodowe. Umożliwia to stacja dokująca, dzięki której w trakcie pracy przy komputerze telefon uzupełnia poziom energii. To sprytne i wygodne rozwiązanie, jednak na nic zda się poza biurem czy mieszkaniem.

Wymiana baterii – iPhone SE


Po jakimś czasie korzystania z iPhone SE przychodzi pora na wymianę baterii. W przeciwnym razie normalne korzystanie ze smartfona będzie wiązało się z niemal nieustannym zasilaniem go. Oznaką zużycia baterii jest między innymi przegrzewanie się samego urządzenia i ładowarki.

Problemu bagatelizować nie można – to nie tylko kwestia wygody użytkowania, ale też kondycji samego urządzenia. Przegrzewająca, wyczerpująca się bateria „puchnie” i wypycha ekran LCD. Rozładowanie baterii do zera powoduje reakcję chemiczną, podczas której wydzielają się gazy, które uszkodzić mogą pozostałe podzespoły telefonu. Zużycie baterii sprawdzić można sprawdzić za pomocą dedykowanej funkcjonalności w urządzeniu. Gdy wartość zbliża się do 80%, zaczynają się problemy – telefon może się samoistnie wyłączać, znacząco spowalnia pracę i przestaje reagować na włącznik.

Na szczęście baterię w iPhone SE można sprawnie wymienić na nową. Oczywiście można to zestawić fachowcom, jednak cena za taką usługę to nawet 200 zł! Z NaprawToSam możliwa jest samodzielne wymiana akumulatora. Wystarczy zamówić zestaw z baterią i narzędziami oraz postępować zgodnie z instruktażem. Najczęściej cała „operacja” to kwestia wymontowania starego i załączenia nowego akumulatorka, a całość trwa do pół godziny.

Problemy z wyświetlaczem w iPhone SE


Użytkownicy iPhone’ów często zgłaszają problemy z wyświetlaczem, które dotyczą także najnowszego modelu SE. Do najczęstszych zagwozdek należy „czarny wyświetlacz” – telefon w żaden sposób nie reaguje.

Czarny ekran w smartfonie iPhone SE


Nie musi to być groźny problem, a już na samej stronie internetowej Apple znaleźć można sposoby na jego rozwiązanie. Najczęściej iPhone SE wymaga po prostu tzw. twardego resetu. W tym celu należy uruchomić kombinację odpowiednich przycisków:

  • szybko nacisnąć i zwolnić przycisk „zwiększ głośność”
  • szybko nacisnąć i zwolnić przycisk „zmniejsz głośność”
  • nacisnąć i przytrzymać przycisk boczny (po prawej stronie) aż do pojawienia się na ekranie logo Apple

Migoczący wyświetlacz iPhone SE , żółte cienie na ekranie


Niestety część problemów z wyświetlaczem iPhone SE związana jest z uszkodzeniem mechanicznym smartfona – niefortunnym upadkiem, uderzeniem czy zalaniem. Użytkownicy często skarżą się na migotanie czy rozmycie wyświetlacza iPhone SE, żółte cienie na ekranie, jego zielony odcień czy szare pasy. Problem może wynikać z awarii oprogramowania, ale wtedy po „twardym resecie” wszystko wraca do normy. Jeśli to nic nie da, można jeszcze spróbować „przywracania DFU”, podczas którego cały kod smartfona jest usuwany i ponownie ładowany. Należy pamiętać, by wcześniej wykonać kopię zapasową plików z telefonu.

Jednak najczęściej migoczący ekran iPhone SE z widocznymi przebarwieniami to efekt uszkodzenia matrycy na skutek wstrząsu (upadek, uderzenie) lub kontaktu z cieczą. Wtedy także pojawia się problem z jego „czułością” na dotyk. W tym przypadku należy jak najszybciej wymienić wyświetlacz, zanim zostaną uszkodzone inne elementy.

Wymiana wyświetlacza w iPhone SE


Wyświetlacz w iPhone SE wymienić można w autoryzowanym salonie Apple. Trzeba jednak liczyć się z tym, że taka naprawa jest bardzo droga i często nawet przewyższa wartość samego telefonu. Na szczęście ekran w iPhone SE wymienić można samodzielnie, korzystając z części, narzędzi i instrukcji od NaprawToSam. Należy mieć na uwadze, że oryginalne części do swoich telefonów oferuje tylko Apple i są one dość drogie. NaprawToSam oferuje części zamienne, tak samo dobre w stosunku do oryginałów w o wiele niższej cenie.

Leave a Reply