Skip to main content

Pytanie o wytrzymałość baterii to niezwykle ważna kwestia dla użytkowników smartfonów. W dzisiejszych czasach jesteśmy już przyzwyczajeni do codziennego ładowania swojego urządzenia, jednak bywa, że niektóre modele nie wytrzymują nawet do wieczora. Jak wygląda sytuacja w przypadku telefonów od Apple? Tytułowa generacja jest niezwykle ciekawa pod tym względem. W iPhone 6s pojemność baterii okazała się bowiem mniejsza niż w zwykłej szóstce, jednak ze względu na zmiany projektowe i dokonaną optymalizację, wskaźniki prezentują się o wiele lepiej. Jaki jest więc czas pracy na baterii w iPhone 6s?

Na samym początku warto zadać sobie w ogóle pytanie, czy da się określić precyzyjnie jeden ogólny wynik. Każdy użytkuje urządzenie w inny sposób i te wartości mogą być od siebie zupełnie odmienne. Najczęściej podaje się kilka wskaźników uzależnionych od konkretnej czynności wykonywanej do pełnego rozładowania. Pojawiają się jednak testy mające imitować prawdziwe zużycie, jednak jest to znów bardzo subiektywne. Jeżeli ktoś ma duże wymagania dotyczące gier i aplikacji, musi nastawić się na zupełnie inny standard niż osoba wykorzystujące tylko niektóre funkcje. Biorąc pod uwagę te zastrzeżenia, spróbujmy wskazać na pewne ogólne fakty.

Bateria w iPhone 6s – ile trzyma?


Testy przeprowadzone przez portal gsmarena.com w roku premiery iPhone 6s (aktualną wersją był wówczas iOS 9) wskazały, że smartfon pozwala na niemal 10 godzin rozmów, 12,5 godziny przeglądania internetu, 10 godzin oglądania wideo. Oczywiście testy dokonywane były na nowym urządzeniu z niezużytą baterią. Zespół z valuewalk.com wskazał, że średni czas dla tego modelu to nieco ponad 8 godzin, przy czym ten test miał rzeczywiście za zadanie imitować standardowe, codzienne zużycie, za pomocą specjalnego skryptu.

bateria iphone 6s

Podobnie sprawa wygląda, jeżeli poczyta się komentarze użytkowników na forach, w wątkach dotyczących użycia baterii we wspomnianej generacji telefonów Apple. Na częste pytanie: Ile wam trzyma bateria w iPhone 6s?, powtarzająca się odpowiedź wskazuje się, że zwykłe użytkowanie pozwala na cały dzień pracy na baterii, jednak np. używanie wymagających aplikacji, czy tym bardziej gier, może ten czas skrócić nawet do 4, a w skrajnych przypadkach – dwóch godzin. Mowa tu oczywiście o niemal nieprzerwanym graniu. Pytanie brzmi, czy da się poprawić wydajność urządzenia i w jaki sposób to zrobić? Odpowiedź jest oczywiście twierdząca, a szczegółowa analiza znajduje się w osobnym wpisie poświęconym różnym technikom poprawy czasu pracy na baterii w iPhone. W tym artykule wskażemy wyłącznie na najważniejsze z nich.

Zobacz nasz zestaw!

Jak poprawić wydajność i ile można zyskać?


Ogólnie rzecz biorąc, recepta na wydłużenie czasu pomiędzy ładowaniem w przypadku iPhone 6s nie jest zbyt skomplikowana. W zakres możliwych do podjęcia działań wchodzi:

  • Wyłączenie ciągłej lokalizacji i włączanie tej funkcji tylko w razie potrzeby,
  • Uruchomienie automatycznego dostosowania jasności ekranu,
  • Wyłączenie systemów monitorujących, jak np. Czas przed ekranem (w przypadku iOS 12),
  • Usunięcie niepotrzebnych widżetów, które pobierają dane do aktualizacji,
  • Wyłączenie działania w tle niektórych aktualizacji,
  • Uruchomienie trybu oszczędzania baterii, który wprowadza dodatkowe ograniczenia.

Szczegółowa analiza zużycia baterii (której dokonać można bezpośrednio w ustawieniach) oraz wyłączenie wszystkich zbędnych funkcji może znacznie poprawić możliwości urządzenia. W jakim stopniu? W miarę oszczędne użytkowanie może prowadzić nawet do kilku dni pracy na jednej baterii.

Na wytrzymałość baterii wpływ ma nie tylko model telefonu, ale również wersja oprogramowania. Rozważając czas, jaki urządzenie wytrzymuje na jednej baterii, należy więc zwrócić uwagę na to, czy jest zaktualizowane do najnowszej wersji, czy posiada starsze oprogramowanie. iPhone 6s sprzedawany był oryginalnie z iOS 9 i nadal można jeszcze dostać taką wersję w sklepach z elektroniką. Oczywiście jest to już wersja leciwa, a więc Apple zaleca aktualizacje i zapewnia ku temu odpowiednie wsparcie. Nie wszystkie iPhone’y tej generacji mają jednak najnowszą, 13 odsłonę systemu operacyjnego amerykańskiego producenta.

O ile z iOS 10 nie wiążą się żadne poważniejsze wątpliwości co do wpływu na baterię, to wraz z aktualizacją do 11 wersji, nie obyło się bez zauważalnych różnic. Użytkownicy na samym początku wskazywali na fakt, że telefon działa wyraźnie krócej na baterii, co po części zostało naprawione przez kolejne łatki. Faktem jest jednak to, że nowa wersja systemu wprowadziła po prostu dodatkowe funkcje, które w pewnym stopniu zużywały dostępną energię. Pojawiły się jednak nowe opcje, zwiększające wydajność, jak np. facedown, który zapobiega wybudzaniu się telefonu w razie powiadomień, kiedy ten jest odwrócony ekranem do dołu. Duże zmiany wprowadził również iOS 12, przy czym największe utraty energii wiązały się z funkcją Czas przed ekranem, monitorującą aktywność na smartfonie. Jej wyłączenie znacznie zwiększa czas użytkowania iPhone’a pomiędzy jednym a drugim ładowaniem.

Wychodzi na to, że takie sytuacje stają się niejako tradycją, ponieważ nowa, 13 wersja oprogramowania również przyniosła pewne problemy związane z wytrzymałością baterii, na które zwracali uwagę użytkownicy. Jak to zwykle bywa, zapewne błąd zostanie naprawiony w którejś z kolejnych aktualizacji.

Nowa bateria do iPhone 6? Sprawdź, dlaczego warto!


Wszystkie powyższe rozważania opierają się na założeniu, że bateria jest w dobrym stanie. Jeżeli wina leży po jej stronie, jedynym możliwym działaniem jest jej wymiana. Oczywiście można też kupić nowy sprzęt, jednak zakładamy, że nie po to czytasz ten artykuł. 🙂 Urządzenia od Apple znane są z wysokiej jakości podzespołów montowanych w swoich urządzeniach. Z tego względu często nawet po kilku latach, nadal działają bez zarzutu. Problem może sprawiać właśnie bateria, która z naturalnych przyczyn ulega powolnemu zmniejszeniu wydajności. Jej wymiana może jednak przywrócić iPhone do niemal pierwotnej kondycji. Pamiętaj tylko, by nie ulegać pokusie poszukiwania tanich zamienników na portalach aukcyjnych, ponieważ zazwyczaj ich jakość mocno odbiega od stanu pożądanego i sytuacja może się wcale nie poprawić, a nawet przyniesie wręcz przeciwne skutki.

Zobacz nasze produkty


Ile trzyma bateria w iPhone 6s – podsumowanie


Ile czasu trzyma bateria w iPhone 6s? To oczywiście zależy od czynników wskazanych powyżej. Trzeba jednak przyznać, że ten model okazał się wyjątkowo udany, pod względem konstrukcyjnym. Pomimo tego, że pojemność baterii iPhone 6s to jedyne 1715 mAh, oferuje lepszą wydajność od swoich poprzedników. To oczywiście nie jest jedyna jego zaleta, a więc nie dziwi wciąż trwająca popularność właśnie tej generacji smartfonów Apple. Dzięki licznym działaniom optymalizacyjnym można wydłużyć czas pracy na baterii, a jej wymiana sprawia, że telefon działa prawie jak nowy.

Jeżeli potrzebujesz pomocy w zakresie wymiany baterii w iPhone 6s, polecamy nasze zestawy naprawcze, które oprócz przetestowanych podzespołów zawierają również komplet narzędzi. W innym wypadku zapraszamy do prowadzonego przez nas serwisu, w którym czujne oko fachowców zadba o Twoje urządzenie.

Leave a Reply

Hit enter to search or ESC to close