Skip to main content

Awaria głośnika to niestety jedna z najczęstszych usterek w iPhone’ach. Niestety, ponieważ zepsuty głośnik uniemożliwia korzystanie z podstawowej funkcji każdego telefonu – prowadzenia rozmów. Okazuje się jednak, że wstępny serwis możemy wykonać samodzielnie, bez wychodzenia z domu. W dzisiejszym artykule przedstawiamy sposoby postępowania, kiedy głośnik w iPhonie nie działa, jak należy.

Dlaczego głośnik w iPhonie nie działa?


Przyczyny awarii w telefonie marki Apple są często trudne do określenia, zarówno jeśli chodzi o usterki w systemie, jak i uszkodzenia konkretnych części. W przypadku awarii głośnika rozmów w smartfonie iPhone nie słychać rozmówcy kompletnie lub jego głos jest zniekształcony. Powodem takiej sytuacji mogą być uszkodzenia mechaniczne, zanieczyszczenia dostające się do wewnętrznych elementów naszego telefonu, usterka systemu, a także niewłaściwe ustawienia dźwięku. Poniżej przedstawiamy kilka prostych sposobów na samodzielne próby przywrócenia głośnika do prawidłowego stanu. Przed zamówieniem nowej części do iPhone’a
lub oddaniem go do serwisu warto najpierw pogrzebać przy telefonie w domu, żeby nie robić zakupów na marne.

Kiedy oba głośniki w iPhonie nie działają prawidłowo, nie tylko nie słyszymy osoby po drugiej stronie, ale także dźwięku zawartego w multimediach. Ponadto często nie możemy korzystać z trybu głośnomówiącego. Nowsze i lepsze iPhone’y mają więcej głośników, np. do nagrywania filmów kamerą iSight, dźwięku podczas rozmowy, czy filmików na portal społecznościowy. Zepsuty głośnik wiąże się więc ze znacznym pogorszeniem funkcjonalności naszego smartfona, dlatego warto jak najszybciej zastosować poniższe wskazówki i zobaczyć, czy można coś zdziałać bez oddawania go do serwisu.

Głośnik w iPhonie nie działa prawidłowo – ustawienia dźwięku


Mimo że powód wydaje się błahy, wiele osób ma po prostu nieprawidłowo skonfigurowane ustawienia dźwięku w iPhonie, przez co nie słychać rozmówcy lub dźwięku w multimediach. Warto więc to sprawdzić, bo może się okazać, że głośnik wcale nie jest zepsuty. Upewnij się, że podczas rozmowy jest ustawiony odpowiedni poziom głośności za pomocą klawiszy na bocznej krawędzi iPhone’a. Jeśli to nie przyniesie żadnego efektu i po odebraniu telefonu nadal nie słyszysz swojego rozmówcy, wypróbuj kolejny sposób na przywrócenie głośnika do prawidłowego działania, który przedstawimy poniżej.

Czyszczenie głośnika w iPhone


Dojście do głośnika jest atrakcyjnym miejscem dla wszelkiego rodzaju pyłków, drobinek, opiłków i innych zanieczyszczeń. Gromadzą się w dużych ilościach na siateczce głośnika tak jak w innych otwartych miejscach w iPhonie. Niestety wpływa to negatywnie na jakość dźwięku i w konsekwencji możemy słyszeć naszego rozmówcę słabo lub nie słyszeć go w ogóle.
Najbrudniejszą częścią jest port głośnika, który znajduje się na spodzie iPhone’a. Nie demontujemy jednak całego telefonu, by wyczyścić siateczkę. Istnieje kilka sposobów na efektywne usunięcie zanieczyszczeń z głośnika iPhone’a.

  • Patyczek kosmetyczny – należy zwilżyć go wodą lub alkoholem i dobrze wycisnąć. Zwróćmy szczególną uwagę na to, żeby patyczek do uszu nie był zbyt mokry, bo może to spowodować poważne uszkodzenia w iPhonie. Lekko wilgotną watą przecieramy powierzchnię głośnika.
  • Spinacz do papieru – można zastąpić go wykałaczką lub innym ostrym przedmiotem. Służy do usuwania większych cząstek brudu z portu głośnika. Trzeba to robić delikatnie i nie wkładać spinacza zbyt głęboko. Możemy dodatkowo zanurzyć nasz ostry przedmiot w odrobinie alkoholu.
  • Powietrze – najlepiej użyć sprężonego powietrza, jednak można je zastąpić suszarką z zimnym nadmuchem lub własnym wydechem. Wydmuchujemy kurz z głośnika, wcześniej kładąc telefon poziomo na stole.
  • Taśma klejąca – owijamy nią jeden koniec wykałaczki tak, żeby lepka strona była na zewnątrz. Wkładamy końcówkę patyczka do otworów w głośniku i delikatnie poruszamy, zbierając drobinki.
  • Glinka – formujemy z niej niewielką kulkę i wciskami w otwory w porcie głośnika. Można użyć do tego glinki przeznaczonej do czyszczenia lakieru karoserii.

Czyszczenie portu nie powinno być wykonywane tylko wtedy, kiedy głośnik w iPhone nie działa. Warto robić to co jakiś czas w ramach zapobiegania poważniejszym awariom, nawet jeśli używamy obudowy – kurz i tak będzie się tam gromadził. Ponadto takie czyszczenie przyda się np., gdy wracamy z podróży. Port głośnika to nie tylko zbiorowisko brudu, ale także zarazków.

Usterka głośnika rozmów – uszkodzona membrana


Czasami zdarza się, że nadal słyszymy swojego rozmówcę, ale dźwięk jest bardzo zniekształcony – przypomina metaliczne trzaski. Uniemożliwia to komfortową rozmowę i jest szczególnie nieprzyjemne dla ucha. Taka awaria może oznaczać uszkodzenie membrany głośnika. Tworzy ją cienka warstwa folii, której zadaniem jest ochrona głośnika przed czynnikami zewnętrznymi. Niestety sama może łatwo paść ich ofiarą, jeśli dojdzie do przetarcia meszka głośnika, który zacznie wówczas przepuszczać opiłki metalu. Przyciągane przez magnes głośnika opiłki przecinają membranę, co skutkuje właśnie metalicznym dźwiękiem podczas rozmowy.

Problem z membraną występuje znacznie częściej w starszych modelach iPhone’ów. W nowszych kwestia przyciągania opiłków metalu została wyeliminowana, jednak membrana nadal jest w pewnym stopniu narażona na uszkodzenia.
Co zrobić w takiej sytuacji? Membrany nie można naprawić – konieczna więc będzie wymiana całego głośnika w iPhonie. Problem ten poruszymy dokładniej w końcowej części artykułu.

Uszkodzenie taśmy flex


Telefony komórkowe mają dwa rodzaje głośników – dolny i górny. Ten ostatni jest odpowiedzialny właśnie za słyszenie osoby, z którą rozmawiamy. Jeśli dźwięk w plikach multimedialnych działa bez zarzutu, ale nie słyszymy naszego rozmówcy, oznacza to, że nie działa głośnik rozmów, czyli górny. W większości przypadków winowajcą będzie taśma flex, która może ulec uszkodzeniu. W konsekwencji następuje brak komunikacji między głośnikiem a płytą główną. Przerwanie taśmy flex uniemożliwia także nagrywanie dźwięku w trybie głośnomówiącym oraz wideo kamery FaceTime.

Tak naprawdę trudno określić, czy powodem powyższych problemów z dźwiękiem jest przerwanie taśmy flex czy uszkodzenie samego głośnika. Można to sprawdzić jedynie metodą prób i błędów, wymieniając najpierw jeden, a potem drugi element. O ile wymiana głośnika może być wykonana samodzielnie, o tyle założenie nowej taśmy flex najlepiej powierzyć serwisantowi.

Awaria głośnika i mikrofonu w iPhone 7 i 8


W modelach iPhone 7, 7 plus, 8 i 8 plus często występuje problem z dźwiękiem związany z usterką układu audio na płycie głównej. Wówczas całkowicie nie działa głośnik w iPhonie odpowiedzialny za rozmowy telefoniczne, a jednocześnie nie możemy uruchomić trybu głośnomówiącego – opcja jest wyszarzona. Powodem jest często mikropęknięcie układu audio lub audio IC, który jest szczególnie podatny na uszkodzenia ze względu na specyficzną budowę. Usterkę kodeku audio łatwo rozpoznać także po tym, że telefon generalnie ociężale pracuje i długo się uruchamia. W tym przypadku iPhone będzie musiał być oddany w ręce serwisantów.

Samodzielna wymiana zepsutego głośnika w iPhonie


Jeśli po przeanalizowaniu powyższych wariantów doszliśmy do wniosku, że głośnik w iPhonie wymaga wymiany, możemy obejść się bez oddawania telefonu do serwisu. W artykule pt. iPhone nie pokazuje, że ktoś dzwoni – możliwe przyczyny i rozwiązania zamieściliśmy sekcję ze szczegółową, ale zrozumiałą instrukcją samodzielnej wymiany głośnika rozmów. Zawarliśmy w niej również spis wszystkich niezbędnych narzędzi które znajdziesz w naszym sklepie.

FAQ:


1. Co zrobić, jeśli w iPhonie nie słyszę rozmówcy?

Na początek warto zweryfikować ustawienia dźwięku, a jeśli są właściwe, wyczyścić port głośnika. Używamy do tego zwilżonego patyczka kosmetycznego, taśmy klejącej, spinacza lub sprężonego powietrza.

2. Co, jeśli głośnik w iPhonie nie działa?

Zarówno głośnik rozmów, jak i głośnik dolny oraz wszystkie potrzebne narzędzia można zamówić ze sklepu Napraw Sam i wymienić go samodzielnie.

3. Co może być przyczyną braku dźwięków w iPhonie 7 i 8?

Częstą awarią w tych modelach jest uszkodzenie kodeku audio.

Leave a Reply

manage cookies
Hit enter to search or ESC to close