Skip to main content

Niewiele osób ma świadomość tego, jak bardzo skomplikowanym urządzeniem jest popularny iPhone. Tak naprawdę funkcji, poza znanymi wszystkim użytkownikom, jest o wiele więcej, niż można przypuszczać. Niestety nie ułatwia tego sama marka Apple, która rzadko poświęca na ciekawe triki odpowiednią ilość czasu podczas prezentacji nowego systemu. To sprawia, że o wielu z nich dowiadujemy się sami, a o innych nie dowiemy się nigdy. Poznaj funkcje iPhone, których nie znasz, i ułatw sobie pracę.

Spis treści

 1. Funkcje iPhone, których nie znasz – jak je odkryć samodzielnie?
 2. Ciekawe funkcje iPhone – po kolei
 3. Ukryte funkcje iPhone – dlaczego są aż tak ukryte?

Funkcje iPhone, których nie znasz – jak je odkryć samodzielnie?

Współczesne telefony nie mają już zbyt wiele wspólnego z urządzeniami popularnymi jeszcze do niedawna. Te służyły bowiem głównie do kontaktu z przyjaciółmi, rodziną czy współpracownikami, czy to telefonicznego, czy sms-owego. Tak czy inaczej, były mocno okrojone w stosunku do obecnych, które to można ocenić jako niewielkie, kieszonkowe komputery. Używamy ich do grania w gry z grafiką podobną jak w komputerach stacjonarnych, wysyłamy z nich maile, przeglądamy internet, obrabiamy zdjęcia i filmy, a nawet pracujemy.

Niestety samodzielnie odkrywanie funkcji w iPhone jest zadaniem wyłącznie dla osób najbardziej zaawansowanych, które chcą za wszelką cenę znaleźć w nich coś, czego nie widział nikt wcześniej. To rzadka sytuacja, dlatego większość konsumentów raczej opiera się na informacjach prasowanych podawanych przez Apple. Te niestety, o dziwo, są bardzo okrojone i zawierają wyłącznie podstawowe opcje, nie zaś te, które znajdziesz poniżej.

Ciekawe funkcje iPhone – po kolei

Funkcji iPhone’a jest bardzo wiele, a samodzielne odkrycie wszystkich w zasadzie niemożliwe. Marka Apple wydaje się, jakby chciała jak najbardziej utrudnić poszukiwanie nowych opcji i sprawić, że znajdą się w najmniej oczekiwanym miejscu.

 • Kursor w tekście – czy wiesz, że możesz z łatwością formatować wiadomości tekstowe? Przytrzymaj spację – po chwili z klawiatury znikną klawisze, a w tekście pojawi się kursor, którym możesz poruszać w każdą stronę – w górę, w dół, w lewo i w prawo. Dzięki temu możesz w łatwiejszy sposób usunąć część tekstu czy wtrącić do niego jakąś istotną informację, o której wcześniej zapomniałeś.


 • Kopiowanie tekstu ze zdjęć – wejdź w ustawienia smartfona, kliknij w „Ogólne”, po czym wejdź w zakładkę „Język i region”. Na samym dolne znajdziesz opcję „Tekst na żywo”, która odpowiada za możliwość kopiowania tekstu z wykonanych zdjęć i wklejania ich np. w pole wyszukiwania w Google. Możesz także czytać tekst na żywo – nakieruj smartfona na pole z tekstem, np. wydrukowany arkusz, po czym stuknij w żółtą ikonkę znajdującą się w prawym dolnym rogu ekranu.


 • Spotlight – wyszukiwarka Apple jest niezwykle zaawansowana. Może służyć nie tylko do wyszukiwania aplikacji w pamięci telefonu, lecz także do przeszukiwania wiadomości, pokazywania treści z innych aplikacji oraz całej biblioteki zdjęć. Dopasowań są setki – wszystkie mogą znacznie pomóc w codziennej eksploatacji telefonu.
 • Potrząsanie smartfonem – po co potrząsać własnym smartfonem? Jak się okazuje, firma Apple na to pytanie zna odpowiedź – aby wejść w interakcję z wybraną aplikacją. Potrząsając telefonem zyskujesz dwie opcje – możliwość zgłoszenia błędu aplikacji do jej producenta oraz cofanie ostatnio wykonanej edycji tekstu.
 • Powrót do poprzedniego menu – wielu początkujących użytkowników nie wie o tym, że w celu cofnięcia się do poprzedniego menu, wystarczy przeciągnąć palcem od lewej krawędzi ekranu do prawej. Zaawansowani z kolei nie mają pojęcia o tym, że da się przytrzymać przycisk „Wstecz” i uzyskać w ten sposób menu kontekstowe z wszystkimi otwartymi kolejno okienkami. To ogromne ułatwienie w najbardziej skomplikowanych operacjach.
 • Kopiowanie wycinka ze zdjęć – najnowsze iteracje iOS’a przyniosły ciekawą zmianę, mianowicie możliwość wycięcia części fotografii. Wystarczy otworzyć zdjęcie, najlepiej takie, które zawiera tylko jeden dobrze oddzielony od tła obiekt, po czym położyć na nim palec. Po kilku sekundach obiekt się podświetli, a Ty zyskasz możliwość jego skopiowania i wklejenia do wszystkich zewnętrznych aplikacji.


 • Szybkie wyszukiwanie nazw utworów – czy wiesz, że koncern Apple pod koniec 2018 roku wykupiła firmę Shazam, producenta aplikacji, która rozpoznawała nazwę utworu, idącego np. w tle w klubie lub w sklepie? Teraz funkcja ta została zaimplementowana do iOS’a pod postacią pojedynczej ikonki w Centrum Sterowania. Wcześniej jednak musisz ją dodać. Wejdź w Ustawienia smartfona, stuknij w „Centrum sterowania” i dodaj funkcję „Rozpoznawanie muzyki”.
 • Zaawansowany zrzut ekranu – zrzut ekranu wykonujemy w smartfonach Apple bez przycisku Home za pomocą naciśnięcia klawisza podgłaśniania oraz włączenia jednocześnie. W lewym dolnym rogu ekranu pojawi się wówczas zrzut. Kliknij go – uzyskasz w ten sposób ciekawe funkcje, w tym możliwość zaznaczenia części wycinku, kadrowanie czy wysyłanie, lecz także opcję, którą zauważyło niewiele osób – zrzut całej strony. W prawej górnym rogu tuż pod ikonką kosza będzie dostępna opcja „Cała strona”.


 • Ostatnia aplikacja – chcesz wrócić z ekranu początkowego do ostatnio używanej aplikacji? Nic trudnego – przeciągnij palcem z lewej dolnej krawędzi ekranu do prawej. W podobny sposób możesz przełączać się pomiędzy otwartymi aplikacjami – po prostu przesuń palcem w lewo lub w prawo, zawsze jednak dotykając dolnej krawędzi ekranu.


 • Ukryte funkcje iPhone – dlaczego są aż tak ukryte?

  Ciekawe funkcje iPhone mają to do siebie, że nie zawsze jesteśmy w stanie odnaleźć je samodzielnie, nawet zaczytując się w konferencję prasową producenta. Z czego to wynika? Głównie z tego, że firma Apple z całą pewnością chce, aby jej triki nie były odnalezione natychmiast po premierze nowego systemu, lecz odkrywane sukcesywnie przez wiele tygodni i miesięcy. Bez wątpienia wiąże się to z większą radością korzystania ze smartfonu.

  FAQ:

  • Jakie są najlepsze funkcje iPhone?

  Ukryte funkcje iPhone, których nie znasz, dzielą się na te pomoce w codziennym życiu oraz te, które zwiększają radość z użytkowania smartfona. Istotna jest w szczególności funkcja precyzyjnego kursora oraz zrzut ekranu całej strony internetowej.

  • Funkcje iPhone, których nie znasz – jak je odkryć?

  Ciekawe funkcje iPhone są odkrywane przez użytkowników w zasadzie przez cały czas. Wynika to z tego, że firma Apple woli, aby jej najcenniejsze funkcje były odkrywane nie podczas konferencji prasowej, a przez właściciela smartfona.

  • Ukryte funkcje iPhone – jak ich poszukać?

  Najlepsze funkcje iPhone bywają dość mocno ukryte. Warto przejrzeć internet i poszukać innych funkcji, które nie znalazły się w powyższym artykule. Łącznie jest ich nawet kilkaset, a wszystkie są tak samo ciekawe i pomocne.

  Leave a Reply

  manage cookies
  Hit enter to search or ESC to close