Skip to main content

Dla wielu wielbicieli współczesnej technologii produkty z logotypem nadgryzionego jabłka wydają się przewartościowane i zdecydowanie zbyt drogie w stosunku do podzespołów. Inni z kolei oceniają urządzenia Apple jako produkty łączące wysoką jakość wykonania z wysoką ceną – jednak adekwatną w stosunku do zalet. Jak się okazuje, cena iPhone’a rośnie, rośnie także podaż, a Apple Store odwiedza coraz więcej klientów w każdym wieku. Dlaczego iPhone jest taki drogi? Odpowiedzi jest wiele.

Czy iPhone jest drogi?

Jak sklasyfikować pojęcie drogiego smartfona? Odpowiadamy już na wstępie – sztywne ramy w kwestii ceny nie istnieją ze względu zupełnie różny stan finansowy klientów i grup docelowych, dlatego ciężko obiektywnie ocenić jakiekolwiek urządzenie elektroniczne jako zbyt drogie. Można jedynie pokusić się o rzetelną ocenę kosztu zakupu w stosunku do konkurencji, a ta zdaje się rosnąc w tempie szybszym, niż u Apple za rządów Tima Cooka. Za ciekawy przykład niech posłuży Galaxy Z Fold4 – flagowiec marki Samsung, którego cenę ustalono na 9 999,99 zł. To wartość, którą do niedawna przyszło uiścić wyłącznie za telefony marki Apple.

Najdroższy smartfon Apple – 14 Pro Max z 1 TB pamięci masowej – kosztuje jednak nieco więcej, bo 10 499,99 zł, co oznacza, że jest najdroższym smartfonem dostępnym w aktualnej sprzedaży wśród mainstreamowych producentów. Z czego wynika ta cena? Jak się okazuje, powodów jest wiele.

Podatek od ekskluzywności

Wraz z rosnącą ceną luksusowego towaru wzrasta także chęć jego posiadania, a tym samym uczucie ekskluzywności, które towarzyszy jego użytkowaniu. Zapłacenie za tego typu towar tak wysokiej ceny na tle konkurencji wielu klientów odczuwa jako możliwość wejścia w elitarne grono właścicieli najdroższych, najkosztowniejszych urządzeń na rynku. To nobilituje nawet największych przeciwników marki Apple, podobnie jak drogie, designerskie ubrania, których koszt absolutnie nie odzwierciedla jakości wykonania lub klasy użytych materiałów. Ta jednak zdaje się iść w parze z telefonami marki Apple.

Bogaty ekosystem Apple

Marka Apple ma w swoim portfolio dziesiątki urządzeń, które doskonale współpracują ze smartfonami z Cupertino. Za ich pomocą można stworzyć bogatą, skomplikowaną, lecz bardzo komfortową w użytkowaniu siatkę, na którą składa się wiele urządzeń o podobnej charakterystyce. Doskonałym przykładem jest połączenie iPhone’a z MacBookiem oraz iPadem – można w zasadzie bez żadnych ograniczeń kontynuować pracę przenosząc się z jednego urządzenia na kolejne. Współpraca iPhone’ów z innymi urządzeniami Apple ma oczywiście swoje odzwierciedlenie w cenie.

Jakość wykonania

Cena iPhone’a jest wysoka na tle konkurencji, lecz – podobnie jak cena złotego pierścionka na tle jedynie złoconego – świadczy o jakości zastosowanych materiałów. Marka Apple słynie z dopracowania swoich produktów praktycznie do perfekcji, co widać po ich w zasadzie marginalnej awaryjności, bardzo długim okresie użytkowania oraz wieloletniemu wsparciu na całym świecie. Cenę odzwierciedlają także materiały najwyższej klasy oraz niezwykle zaawansowane i rygorystyczne kontrole jakości. Producent, poza pewnymi wpadkami w swojej historii, przekazuje na rynek corocznie dziesiątki milionów iPhone’ów. Czy często słyszysz o dużych aferach technologicznych związanych właśnie z nimi?

Zaawansowanie technologiczne

Producent jest innowacyjny – to nie ulega żadnej wątpliwości i z całą pewnością w podobnym tonie wypowie się na jego temat również zwolennik innej marki. Kupując iPhone’a wspierasz technologię. Marka co roku wprowadza na rynek amerykański oraz światowy unowocześnione procesory, które wyprzedzają konkurencję nawet o kilka lat względem prędkości oraz minimalnego poboru energii!

Zachowanie prywatności ma swoją cenę

System operacyjny iOS oraz cały ekosystem marki Apple i ich sprzęty są doskonałym wyborem dla osób, które obawiają się braku prywatności. Marka bowiem nie sprzedaje danych swoich użytkownikom firmom trzecim, w tym reklamodawcom, tylko traktuje ich prywatność, a w zasadzie jej skuteczną ochronę, jako priorytet podczas wydawania najnowszych aplikacji. W rezultacie Twoje dane są bezpieczne – oczywiście nie za darmo.

Bezpłatne wsparcie urządzeń Apple

Marka Apple wytycza na rynku wsparcia urządzeń elektronicznych zupełnie nowe trendy. Niektórzy producenci skracają wsparcie danego smartfona do roku czy dwóch po zakupie, przez co jego nabywca po tak krótkim czasie zostaje z telefonem pozbawionym najnowszych aktualizacji. Marka Apple traktuje kwestię wsparcia zupełnie odwrotnie. Uaktualnia nawet naprawdę stare urządzenia, które w przypadku innych producentów z całą pewnością zostałyby już całkowicie zapomniane.

Dlaczego iPhone jest taki drogi?

Dlaczego zatem za iPhone’a przyjdzie Ci zapłacić nawet 10 tysięcy złotych? Otrzymujesz prestiż, bezawaryjność, wysoką cenę odsprzedaży, pełną prywatność oraz wieloletnie wsparcie – w zasadzie najwyższej klasy produkt z półki premium. Niestety nie jest dostępny dla wszystkich, podobnie jak luksusowe samochody czy podróże do krajów leżących na drugim końcu świata. Ich cena również jest dość wysoka na tle innych, lecz wcale nie oznacza to, że nieopłacalna.

FAQ:

  • Dlaczego iPhone jest taki drogi?

iPhone’y to smartfony łączące bardzo wysoką jakość zastosowanych materiałów, wieloletnią trwałość, długie wsparcie, częste aktualizacje, ochronę prywatności oraz dużą cenę wynikającą ze sprzedaży. To wszystko ma wpływ na cenę, a ta wcale nie jest zbyt wysoka w stosunku do korzyści.

  • Ile kosztuje najtańszy iPhone?

Najtańszym obecnie iPhonem sprzedawanym na stronie Apple jako nowy jest iPhone SE – przypominający iPhone’a 8+ sprzed ponad 5-ciu lat – kosztuje poniżej 3 000,00 zł.

  • Ile kosztuje najdroższy iPhone?

Najdroższy iPhone to na ten moment 14 Pro Max – wysoce zaawansowana konkurencja, której mogą wstydzić się kosztowne komputery osobiste. Za urządzenie przyjdzie zapłacić od 7199,00 zł w przypadku pamięci o pojemności 128 GB do 10 499,00 zł za model z pamięcią 1 TB.

Leave a Reply

Close Menu

Kategorie produktów

[tf_product_filter id="filtry"]

Hit enter to search or ESC to close