Skip to main content

Najnowszy iPhone to wydatek, na który nie każdy może sobie pozwolić. Mimo to wyróżniający się na tle konkurencji design i funkcjonalność sprawiają, że sprzęt marki Apple wciąż powiększa swoje grono konsumentów. Nowy model o wygórowanej cenie nie jest jednak jedyną opcją na zdobycie wymarzonego jabłka. W dzisiejszym artykule przedstawiamy atrakcyjną alternatywę – refabrykowane telefony iPhone. Sprawdź, jak możesz oszczędzić, nie rezygnując z wybranego smartfona z iOS-em.

Co to jest refabrykowany telefon?


Refabrykowane smartfony Apple mogą być określane również jako odnowione lub, używając angielskiego odpowiednika – refurbished czy potocznie „refurby”. Podstawową cechą takiego sprzętu jest to, że był już raz sprzedany, jednak po określonym czasie wrócił do sprzedawcy lub producenta i został przez niego odnowiony, by być ponownie wprowadzony na rynek.

Kupujący mógł zwrócić taki iPhone z różnych powodów w ramach przysługującej mu gwarancji lub naprawy serwisowej. Często są to drobne usterki, które jednak kwalifikują konsumenta do otrzymania zupełnie nowego urządzenia. Nie ma to tak naprawdę znaczenia, ponieważ po powrocie do producenta lub sprzedawcy używany telefon jest przywracany do optymalnego stanu sprzed pierwszego zakupu. Innymi słowy – jest refabrykowany, czyli odnawiany, i ponownie przekazany do sprzedaży.

Jak refabrykowany iPhone trafia z powrotem na rynek?


Co dzieje się ze smartfonem po dokonaniu zwrotu? Żeby telefon mógł być sprzedawany jako refabrykowany, należy poddać go procesowi potrzebnych napraw i modernizacji. Następnie jego wygląd, sprawność i zgodność ze standardami producenta są weryfikowane w licznych testach. Ewentualne uszkodzone części bądź funkcje są wymieniane lub naprawiane. Pochodzenie wymiennych części powinno być zawarte w opisie odnowionego produktu. Podsumowując, refabrykowany telefon ma wyglądać i działać jak nowy.

Gdzie można kupić refabrykowany iPhone?


Telefon iPhone może być refabrykowany albo przez producenta – czyli serwisantów działających pod szyldem marki Apple, albo sprzedawcę. Obecnie refurby z obu tych źródeł można znaleźć na licznych platformach e-commerce, więc wybór odnowionych iPhone’ów jest naprawdę szeroki. Przyjrzyjmy się jednak różnicom między telefonami refabrykowanymi przez oficjalny serwis Apple oraz sprzętem odnawianym przez serwisantów firmy zajmującej się sprzedażą telefonów.

iPhone’y refabrykowane przez producenta


Autoryzowane serwisy Apple zajmują się refabrykowaniem telefonów, które znalazły się z powrotem u producenta w wyniku zwrotu gwarancyjnego lub serwisowego.

Zakup takiego odnowionego iPhone’a ma następujące zalety:

  • Mamy pewność, że do naprawy użyto oryginalnych komponentów Apple.
  • Nabywca odnowionego iPhone’a może liczyć na pełną obsługę serwisową tak jak w przypadku zakupu nowego telefonu, czyli także po zakończeniu gwarancji.
  • Apple nierzadko używa do odnawiania smartfonów całkiem nowych części i podzespołów.
  • Nie istnieje ryzyko, że refabrykowany telefon będzie miał zablokowany dostęp do iCloud (co zdarza się, choć rzadko, w telefonach odnawianych w innych firmach).

Niestety w Polsce można obecnie kupić tylko refabrykowane tablety iPad, jednak iPhone odnowiony przez producenta można bez problemu zamówić zza granicy.

iPhone’y refabrykowane przez sprzedawcę


W Polsce można bez problemu znaleźć refabrykowane telefony marki Apple, które nie zostały odnowione przez producenta, tylko przez inną firmę i wprowadzone do sprzedaży na portalu e-commerce. W procesie tym mogą brać udział spółki partnerskie, które zajmują się pozyskiwaniem używanych iPhone’ów (np. poleasingowych czy powystawowych) i przekazywaniem ich w ręce serwisantów oraz sprzedawców, którzy wystawiają refabrykowane modele w sieci.

W tym przypadku odnawianie smartfona Apple także powinno przebiegać kompleksowo i profesjonalnie. Komponenty są wymieniane na części zgodne ze standardami producenta. Jeśli chodzi o gwarancję na refabrykowane smartfony, często możemy spodziewać się nawet rocznego okresu, w którym możemy oddać kupiony telefon do darmowej naprawy.

Zalety refabrykowanych iPhone’ów


Najważniejszą kartą przetargową sprzedawców oferujących refabrykowane urządzenia jest oczywiście ich cena. Najnowsze wersje iPhone’ów to wydatek rzędu kilku tysięcy, który przez dla wielu osób będzie się kompletnie mijał z celem – znajdą bowiem tańszy smartfon z Androidem, który spełni ich oczekiwania.

Nie każdy chce jednak rezygnować ze sprzętu marki Apple, dlatego refabrykowane modele są doskonałą alternatywą. W zależności od sprzedawcy można je kupić o 10, 20, a nawet 40% taniej niż smartfony z salonu. Ich przewagą nad iPhone’ami używanymi, które nie przeszły procesu odnowy, jest po pierwsze okres gwarancyjny, a po drugie ich rzeczywisty stan. Jak wcześniej wspomnieliśmy, celem poddania telefonu modernizacji jest przywrócenie go do możliwie idealnego stanu technicznego i wizualnego, porównywalnego z nowym modelem.

Refabrykowany iPhone – jak kupić i nie żałować?


Refabrykowany telefon można kupić w rozsądnej cenie i cieszyć się nim przez długi czas, a naprawy wykonywać darmowo w ramach gwarancji. Taki scenariusz jest możliwy, jeśli dokładnie zapoznamy się z opisem aukcji, a także regulaminem portalu, na którym ją zamieszczono.

Po pierwsze wnikliwie zapoznaj się z wszelkimi zapiskami odnośnie gwarancji. Może się bowiem okazać, że będą nią objęte tylko niektóre komponenty, lub że będzie przysługiwać tylko przez krótki, kilkumiesięczny okres. Czy faktycznie warto poświęcać możliwość darmowej naprawy dla niższej ceny? W przypadku iPhone’ów sprawa się komplikuje, ponieważ części do nich są relatywnie drogie. Jeśli więc Twoje refabrykowane urządzenie się zepsuje, a Ty nie masz już na niego gwarancji, pozostaje Ci zanieść go do serwisu lub spróbować samodzielnie wykonać naprawę. Uczciwy sprzedawca zaproponuje Ci jednak minimum 12 miesięcy gwarancji.

Każdy refabrykowany telefon od sprawdzonego sprzedawcy będzie działał w pełni prawidłowo, jednak wielu z nich oferuje konsumentom jeszcze niższe ceny, w zależności od jakości iPhone’a. Często można więc znaleźć określenie klasy produktu (dobry, bardzo dobry, jak nowy) – upewnij się, że jest ona zgodna z Twoimi oczekiwaniami. Warto jednak zauważyć, że nawet refabrykowane urządzenia niższej klasy są w pełni funkcjonalne, ale mogą posiadać np. minimalne uszkodzenia na obudowie.

Zapoznaj się także z całym procesem refabrykowania, który powinien być zawarty w opisie produktu. Sprawdź, jakie części zostały wymienione i czy nowe komponenty są zgodne ze standardami producenta – w przypadku Apple’a zwróć uwagę na to, czy opatrzono je certyfikatem MFI.

Nie zapomnij także przestudiować specyfikacji wybranego modelu. Pamiętaj, że iPhone’y nie mają slotu na kartę pamięci, dlatego wybierz telefon, który pomieści wszystkie Twoje dane.
Warto także zaznaczyć, że refabrykowany iPhone prawdopodobnie otrzymasz w jednolitym, białym pudełku – nie powinno to być jednak powodem niezadowolenia ani niepokoju.

FAQ:


1. Co to jest refabrykowany iPhone?
Refabrykowany smartfon był już kiedyś sprzedany, a następnie zwrócony do sklepu, np. w ramach gwarancji. Wówczas telefon można poddać procesowi odnowy i naprawy, a następnie wprowadzić go z powrotem na rynek pod szyldem refurbished.

2. Czy warto kupić refabrykowany telefon?
Jak najbardziej – ich główną zaletą jest niższa cena, która idzie jednak w parze z jakością. Odnawiane iPhone’y są przywracane do pierwotnego stanu, a samej procedurze odnowy towarzyszą liczne testy sprawdzające powodzenie wykonanych napraw i udoskonaleń.

3. Jakie ryzyko niesie kupno refabrykowanego smartfona?
Jeśli wybierzesz sprawdzonego sprzedawcę, dokładnie zapoznasz się z opisem produktu oraz regulaminem sklepu, a także upewnisz o długości przysługującej gwarancji, ryzyko praktycznie nie istnieje.

Leave a Reply

manage cookies
Hit enter to search or ESC to close