Skip to main content

Używany iPhone spędza sen z powiek wielu wielbicielom marki z logotypem nadgryzionego jabłka, którzy nie chcą, bądź nie mogą, przeznaczyć funduszy na zakup urządzenia fabrycznie nowego. Mamy świadomość, że większość sprzedających stara się utrzymać ich dobry stan, głównie z uwagi na bardzo wysoką cenę wyjściową. Czy naprawdę tak jest? Czy warto kupić używanego iPhone’a? Jeśli tak, to na co zwracać uwagę jeszcze przed przekazaniem pieniędzy sprzedającemu?

Spis treści

 1. Używany iPhone – czy to wada?
 2. Jak kupić iPhone z drugiej ręki?
 3. Czy warto kupić używanego iPhone tylko ze względu na cenę?
 4. Jak sprawdzić używany iPhone przed zakupem?
 5. Jakie zalety ma używany iPhone?

Używany iPhone – czy to wada?

Zdecydowanie nie! Warto zacząć od najważniejszego – firma Apple jest uznawana przez wielbicieli technologii za markę premium, zatem jej urządzenia używane są na rynku szczególnie popularne ze względu na niższą cenę, która stanowi atrakcyjną wejściówkę do świata premium. We współczesnej technologii jest bowiem tak, jak po części z motoryzacją – nawet krótka eksploatacja danego urządzenia może obniżyć jego cenę o połowę.

Zatem produkty Apple, niezależnie od ich wieku czy sposobu eksploatacji, zazwyczaj stanowią dobry zakup, szczególnie zestawiając ich funkcje z urządzeniami pokazanymi światu raptem kilka tygodni wcześniej. Firma Apple dba o swoje starsze modele, co widać przede wszystkim po dużej częstotliwości aktualizacji oraz wspieraniu urządzeń nieprodukowanych od lat. To z kolei sprawia, że różnica pomiędzy smartfonem używanym przez wiele lat względem najnowszego wariantu może być marginalna i sprowadzać się jedynie do pewnych ulepszeń np. aparatu czy pojemności pamięci.

Jak kupić iPhone z drugiej ręki?

Chcesz kupić używany iPhone w rozsądnej cenie? Przygotuj się na zażartą walkę z innymi zainteresowanymi. Dobrze utrzymane telefony marki z logiem nadgryzionego jabłka cieszą się dużym zainteresowaniem wśród kupujących, dlatego też są popularne w zasadzie wszędzie. Przygotuj się zatem na to, że używany sprzęt nie zawsze leży u sprzedającego przez wiele miesięcy bez zainteresowania. Wręcz przeciwnie – czasami tylko kilka godzin.

Przeszukaj całe Allegro – to podstawowe źródło, w którym można nabyć w dobrej cenie używane iPhone’y. Niestety jest to także pewna wada – zazwyczaj licytacje przez duże zainteresowanie kończą się naprawdę wysoką, a czasami wręcz zaporową ceną zakupu, niebezpiecznie bliską cenie urządzenia fabrycznie nowego.

Warto zwrócić uwagę także na OLX, czyli portal ogłoszeniowy, w którym cena w listingu jest w zasadzie ostateczna i rzadko ulega podwyższeniu w trakcie przekazywania pieniędzy sprzedającemu. Dzięki temu możesz kupić telefon od razu i bez oczekiwania na zakończenie licytacji.

Czy warto kupić używanego iPhone tylko ze względu na cenę?

Zdecydowanie tak – nowoczesne smartfony są bardzo kosztowne, dlatego na ich zakup w salonie producenta może sobie pozwolić bardzo niewiele osób. Kupno używanego iPhone’a jest doskonałym rozwiązaniem właśnie z tego względu, że zazwyczaj koszt jego zakupu jest niewspółmiernie niski w stosunku do nowego, a liczba funkcji – w praktyce taka sama. Oczywiście jeśli mówimy o iPhonie nie starszym niż dwie czy trzy generacje.

Jak sprawdzić używany iPhone przed zakupem?

Przed zakupem używanego smartfona warto sprawdzić w zasadzie wszystko i nie ufać deklaracjom sprzedawcy przed ostatecznym przelaniem mu pieniędzy lub przekazaniem gotówki na miejscu. Telefon to urządzenie delikatne, dlatego może ulec uszkodzeniu nawet na skutek upuszczenia go na dywan ze stosunkowo niewielkiej wysokości. Dlatego w przypadku zakupu telefonu używanego, sprawdź:

 • Stan wizualny – wszelkie niewielkie ślady, takie jak małe i płytkie rysy czy zmatowienia, świadczą zazwyczaj o standardowych uszkodzeniach, których nie da się uniknąć. Inaczej jest w przypadku, gdy na obudowie iPhone’a znajdziesz pęknięcia – zazwyczaj świadczą one o jego upadku – i to z bardzo wysoka.
 • Funkcjonalność urządzenia – warto przed przekazaniem gotówki sprzedającemu sprawdzić, czy telefon bez problemu się uruchamia po jego wyłączeniu i czy nie wyłącza się w trakcie pracy pod obciążeniem, np. w chwili grania w najbardziej wymagające gry wideo.
 • Numer IMEI – wielu nieuczciwych sprzedających stara się pozbyć smartfona po kradzieży, kupując do niego pudełko od zupełnie innego egzemplarza. Na szczęście łatwo to sprawdzić. Wystarczy wejść w ustawienia smartfona i zestawić jego numer IMEI z tym znajdującym się na opakowaniu. Sprawdź także kod znajdujący się z tyłu urządzenia (jeśli występuje) i porównaj ze wszystkimi pozostałymi.
 • Blokadę simlock – do niedawna simlock nie był zbyt dużym problemem, wystarczyło odwiedzić jeden z wielu serwisów i poprosić o jego usunięcie. iPhone’y są jednak zupełnie inne – usunięcie simlocka jest w nich w zasadzie niemożliwe. Włóż swoją kartę SIM i obserwuj działanie smartfona, spróbuj z niego zadzwonić i wysłać wiadomość SMS, w ten sposób ocenisz także jego stan techniczny.
 • Stan techniczny – przed zakupem urządzenia koniecznie sprawdź jego stan techniczny i oceń w zasadzie wszystko. Wykonaj testowy telefon do znajomego, wyślij kilka wiadomości SMS, ściągnij coś z sieci internet. Warto także nieco potrząsnąć smartfonem, aby sprawdzić, czy nie ma w nim żadnych luźnych połączeń spowodowanych np. upadkiem. Dobrze jest również nakręcić film i wykonać kilka zdjęć, a później je obejrzeć. W ten sposób ocenisz np. stabilizację obrazu czy wizualne artefakty.

Jakie zalety ma używany iPhone?

Czy warto kupić używanego iPhone’a? Zdecydowanie tak! iPhone z drugiej ręki ma wiele zalet, przez które stanowi łakomy kąsek na rynku wtórnym.

 • Cena – nowy iPhone jest oczywiście bardzo drogi, a używany, np. nieco starszej generacji, może być od niego wielokrotnie tańszy.
 • Sprawdzona konstrukcja – zazwyczaj używany telefon został już dogłębnie sprawdzony i przetestowany przez poprzedniego właściciela. To oznacza, że jeśli miał jakiekolwiek wady fabryczne, to zostały usunięte. Jeśli zaś nie miał – to zapewni wiele kolejnych lat użytkowania.
 • Wspieranie ekologii – konsumpcjonizm nie zawsze popłaca. Czasami warto odkupić urządzenie od poprzedniego właściciela i w ten sposób zadbać o naszą planetę, dając elektronice drugie życie.

FAQ:

 • Czy warto kupić używanego iPhone’a?

Tak – używany iPhone to w zasadzie pełnowartościowy telefon z Cupertino, dostępny jednak w znacznie niższej cenie niż fabrycznie nowy.

 • Jak sprawdzić używany iPhone przed zakupem?

Koniecznie oceń stan wizualny telefonu, w tym jego uszkodzenia mechaniczne oraz stan baterii i wyświetlacza. Po włożeniu swojej karty SIM wykonaj z niego połączenie, wyślij także kilka wiadomości i ściągnij wymagającą grę z AppStore’a. Przetestujesz w ten sposób to, czy telefon nie wyłącza się w trakcie maksymalnego obciążenia.

 • iPhone z drugiej ręki – czy to lepszy wybór niż nowy model?

W wielu przypadkach tak – iPhone’y są zazwyczaj dobrze utrzymane ze względu na zaporową cenę ich zakupu. Z tego powodu wielu właścicieli zwraca szczególną uwagę na ich utrzymanie i zabezpieczenie, np. za pomocą pokrowców oraz folii na ekran.

Leave a Reply

manage cookies