Skip to main content

Koszyk

Porady

Co zrobić, kiedy w iPhone nie słychać rozmówcy?

Głośnik nie działa iPhone

Każdy wie, jak uciążliwa jest sytuacja, w której prowadzisz ważną konwersację, a w iPhone nie słychać rozmówcy albo głos jest ledwie słyszalny lub zniekształcony. Winowajcą prawie zawsze jest głośnik w iPhone, inny wewnętrzny komponent odpowiedzialny za dźwięki w smartfonie lub… Twoja nieuwaga. Ale spokojnie – po lekturze dzisiejszego artykułu każda z możliwych przyczyn usterki zostanie zażegnana.

Nie słychać dźwięku podczas rozmowy w iPhone


Kiedy w iPhone cichy głośnik uniemożliwia Ci komfortowe prowadzenie rozmów telefonicznych, tracisz jedną z głównych funkcji naszego smartfona. Sprawa komplikuje się bardziej, jeśli używasz go w celach służbowych, dlatego szybka reakcja jest kluczowa dla przywrócenia telefonu do stanu sprzed usterki. Tak jak w przypadku wielu innych awarii smartfonów Apple często trudno od razu wykryć przyczynę nieprawidłowego działania. Dlatego w artykule przejdziesz przez wszystkie możliwości, nawet te banalne – czasem przez chwilę nieuwagi możesz nieświadomie zmienić ustawienia odpowiadające za dźwięki w telefonie, m.in. za słyszenie rozmówcy.

Ustawienia dźwięku – nie pomijaj tego fragmentu!


Pewnie wydaje Ci się, że ta część naszego poradnika niewiele wniesie do Twojego życia (i życia Twojego telefonu), jednak możesz być w dużym błędzie. Często dzieje się tak, że sam nie wiesz, że przypadkowo zmieniłeś jakieś ustawienia, nacisnąłeś jakiś przycisk czy kliknąłeś nieodpowiednią ikonkę. Krótka lista opcji, które powinieneś zweryfikować – nawet jeśli nie rozwiąże problemu – pozwoli Ci na wyeliminowanie jednej z możliwych przyczyn.

 • Przyciski regulujące głośność – znajdują się na obudowie iPhone. Czasem zdarza się, że niechcący ściszysz dźwięk podczas rozmowy, a wydaje Ci się, że masz cichy lub niedziałający głośnik. Podczas rozmowy użyj więc przycisku podnoszącego poziom głośności.
 • Urządzenia bezprzewodowe – mamy na myśli głośnik w iPhone lub słuchawki, które możesz podłączyć do telefonu za pomocą modułu Bluetooth. Jeśli to zrobiłeś, nie będziesz słyszeć Twojego rozmówcy w telefonie, a jego głos będzie słyszalny właśnie w słuchawkach czy głośniku. Nie trzeba się wtedy rozłączać – wystarczy tylko wyłączyć Bluetooth.
 • Tryb słuchawkowy – sam odpowiadasz za to, czy taką funkcję uruchomić, jednak iPhone czasem może „stwierdzić” bez powodu, że słuchawki są podłączone. Głośnik jest wówczas wyłączony, więc oczywiście nie możesz usłyszeć rozmówcy. Co może być przyczyną takiego błędu? Gniazdo słuchawek – może być zatkane lub uszkodzone. Rozwiązaniem będzie czyszczenie lub naprawa otworu.

Oprócz sprawdzenia wszystkich powyższych parametrów proponujemy także restart telefonu, ponieważ brak dźwięku podczas rozmowy może być związany z zawieszeniem się iOS-a. Ponadto zawsze ważne jest aktualizowanie systemu operacyjnego do najnowszej wersji. Jeśli to nie zadziała, można zdecydować się na reset, czyli przywrócenie smartfona do ustawień fabrycznych.

Oczywiście powodem zniekształconego lub niesłyszalnego głosu rozmówcy mogą być również problemy z zasięgiem. Najlepiej sprawdzić to, wykonując połączenie z tego samego miejsca za pomocą telefonu z tej samej sieci, co Twoja.

Test głośnika w iPhone, kiedy nie słychać rozmówcy


Jeśli żadna z wyżej opisanych przyczyn nie okazała się odpowiedzialna za utrudnianie Ci komunikacji, pora na zweryfikowanie elementu smartfona bezpośrednio odpowiedzialnego za emitowanie dźwięków, czyli głośnika. Żeby dowiedzieć się, czy to faktycznie on jest winny awarii, należy użyć go w innym celu i zobaczyć, czy działa. Może to być np. odtworzenie filmiku na YouTube. Jeśli nic nie słyszysz lub słyszysz dźwięk dużo ciszej niż wcześniej, możesz przypuszczać, że to właśnie głośnik w iPhone uległ uszkodzeniu lub zabrudzeniu. Obie przyczyny można wyeliminować za pomocą wymiany głośnika lub siateczki, która go osłania, jednak na początek warto wypróbować wyczyszczenie.

Głośnik w iPhone – czyszczenie 


Niektórzy uważają, że zabrudzony głośnik w iPhone jest domeną kobiet, ponieważ podczas rozmów do siateczki dostają się pyłki z make-upu. Tak naprawdę głośnik brudzi się niezależnie od płci posiadacza, np. przez noszenie telefonu w kieszeni, w podróży czy po prostu za sprawą intensywnej eksploatacji, czyli praktycznie zawsze. Możesz spróbować go samodzielnie wyczyścić przy zachowaniu odpowiedniej ostrożności. Jak to zrobić i czego użyć?

 • Pędzel z miękkim włosiem – niewielkich rozmiarów pędzel może usunąć cząstki brudu i kurzu z głośnika, który znajduje się w pobliżu górnej krawędzi iPhone. Należy przetrzeć powierzchnię głośnika czystym i suchym pędzlem z miękkim włosiem, od góry do dołu (a nie wzdłuż poziomej osi głośnika);
 • Wykałaczka – większe zabrudzenia mogły utknąć w otworach głośnika, dlatego warto spróbować podważyć je cienką wykałaczką, kierując siłę na boki i w górę (nie w dół);
 • Taśma – najlepiej użyć taśmy malarskiej, ponieważ mocno przywiera i nie zostawia śladów kleju na telefonie. Użyj do tego małych kawałków taśmy, lepką stroną do dołu;
 • Glinka – specjalna glinka do czyszczenia karoserii może być użyta także do pielęgnacji głośnika w telefonie – formujesz z niej niewielką kulkę i wciskasz w otwory siateczki.

Czyszczenie warto wykonywać także profilaktycznie, żeby uniknąć sytuacji, w której nie słyszysz naszego rozmówcy. Obowiązkowo należy robić to po podróży. Pamiętaj, że czyszczenie głośnika w iPhone zawsze należy przeprowadzać ze zdjętą obudową.

Wymiana głośnika w iPhone


Czyszczenie siateczki może nie wystarczyć, by przywrócić telefon do optymalnego stanu, jeśli powodem usterki jest uszkodzony głośnik. Wówczas niezbędna będzie wymiana głośnika – iPhone 6, 6s, iPhone 7, 7 Plus i iPhone 8 to modele, dla których możesz zamówić nowy głośnik w standardzie dorównującym oryginalnym komponentom Apple w sklepie NaprawToSam.

Głośnik rozmów, bo właśnie takiego potrzebujemy, można naprawić samodzielnie. Będziesz potrzebować do tego zestawu naprawczego do iPhone oraz profesjonalnych narzędzi przeznaczonych do marki Apple, żeby nie ryzykować uszkodzeniem smartfona:

 • śrubokrętu pentalobe (gwiazdki),
 • śrubokrętu krzyżak Phillips,
 • śrubokrętu serwisowego tri-wing,
 • pęsety,
 • otwieraka typu spudger,
 • przyssawki,
 • otwieraka ESC typu Chips,
 • podłużnego metalowego narzędzia do podważenia ekranu,
 • żyletki

Oto co należy zrobić:

 1. Wyłącz telefon.
 2. Wykręć dwie śrubki pentalobe obok portu ładowania.
 3. Zamontuj przyssawkę na ekranie jak najbliżej portu ładowania.
 4. Trzymając przyssawkę palcem za metalowe kółeczko, włóż narzędzie do podważania pod ekran na wysokości przycisku Home.
 5. Włóż w powstałą szparę otwierak Chips i powoli zjeżdżaj nim wzdłuż wszystkich krawędzi telefonu.
 6. Otwórz telefon jak książkę, uważając, żeby nie zerwać połączeń.
 7. Teraz musisz zdjąć podłużne zabezpieczenie znajdujące się obok baterii, które jest przykręcone sześcioma śrubami tri-wing. Użyj śrubokrętu tri-wing. Śrubki mają różne rozmiary, więc ułóż je na stole tak, żeby nie pomylić ich lokalizacji w telefonie.
 8. Zdejmij zabezpieczenie pęsetą.
 9. Otwierakiem spudger odinstaluj zabezpieczenie łączące dwie strony telefonu (przypominające tasiemkę), które znajduje się bliżej dolnej krawędzi iPhone, a następne zabezpieczenie pomiędzy dwoma częściami w środkowej części telefonu.
 10. Teraz dwie części telefonu są oddzielone. Pora na wykręcenie śrub głośnika przy górnej krawędzi telefonu. Użyj do tego śrubokrętu tri-wing.
 11. Oddziel wszystkie elementy głośnika od telefonu otwierakiem Spudger.
 12. Delikatnie zamontuj nowy głośnik i wszystkie inne elementy, które rozkręciłeś podczas tej naprawy.

Cała naprawa nie powinna zająć Ci dłużej niż kilkadziesiąt minut. Oprócz naszej instrukcji polecamy wsparcie się jednym z wielu filmików dostępnych w Internecie.

FAQ:


1. Co zrobić, gdy nie słyszę rozmówcy w iPhone?

Na początek warto sprawdzić ustawienia – podłączenie do bezprzewodowych słuchawek lub głośnika, regulację głośności przyciskami, tryb słuchawkowy. Jeśli są prawidłowe, możesz wyczyścić siateczkę głośnika rozmów. Ostatnią opcją jest wymiana głośnika.

2. Jak sprawdzić, czy głośnik jest powodem, dla którego nie słychać drugiej osoby podczas rozmowy?

Wystarczy włączyć inne dźwięki, np. filmik. Jeśli go słychać (adekwatnie do ustawionego poziomu głośności i bez zniekształceń dźwięków), z głośnikiem jest wszystko w porządku.

3. Jak wygląda wymiana głośnika w iPhone?

Głośnik do modeli iPhone 6 i 6s, iPhone 7 i 7 Plus oraz iPhone 8 można zamówić z naszego sklepu wraz z wszystkimi potrzebnymi narzędziami. Korzystając z przedstawionej wyżej instrukcji, możesz wymienić komponent samodzielnie.

Leave a Reply