Czas pracy baterii na jednym ładowaniu to podstawa wygody użytkowania smartfonów. Korzystamy z nich przez cały dzień – w pracy, w domu, dla rozrywki. Śmiało można powiedzieć, że stały się one stałą częścią naszego życia. W przypadku iPhone bateria jest bardzo wydajna, jednak z czasem pojawia się problem z ubywaniem mocy. Co robić, gdy bateria iPhone szybko się rozładowuje? Dziś podpowiadamy, co możesz zrobić, żeby sobie z tym poradzić.
Bateria iPhone szybko się rozładowuje. Znajdź źródło problemu!
Tak, wymiana baterii nie zawsze jest od razu konieczna.
Chcąc zoptymalizować czas pracy na baterii, najpierw musisz dotrzeć do sedna problemu. System iOS umożliwia precyzyjną analizę dzięki specjalnej funkcji, którą znajdziesz w panelu ustawień.
Po prostu przejdź do sekcji Bateria.
Na ekranie pojawi się poziom naładowania w czasie ostatnich 24 godzin. Możesz wybrać także dłuższy okres. Dowiesz się z niej także o zużyciu energii związanym z aktywnością na smartfonie. Zobaczysz, jaki procentowy udział w obciążeniu baterii iPhone mają używane aplikacje – także te, które działają w tle.
Wiedząc to, może możesz od razu wyłączyć funkcje, które nie są Ci na co dzień potrzebne. Być może są to aplikacje, których prawie w ogóle nie używasz, a jednocześnie powodują, że bateria iPhone szybko się rozładowuje. Rozważ także wyłączenie automatycznego odświeżania w tle.
To pierwszy, podstawowy krok, a efekty będą odczuwalne niemal od razu. Wydajność Twojej baterii iPhone znacząco się poprawi.
Co jeszcze możesz zrobić, by była ona jeszcze lepsza?
Co mówi Apple?
Chcąc maksymalnie zwiększyć wydajność swojego smartfona sięgnij do źródła. Sprawdź, co Apple mówi w swoich oficjalnych wytycznych.
Stosuj się do nich, a wydłużysz czas pracy iPhone na jednym ładowaniu i poprawisz kondycję baterii.
Tryb niskiego zużycia energii
To oczywiście podstawa w optymalizacji zużycia baterii.
Jeżeli twój iPhone szybko się rozładowuje, pierwsze, co musisz zrobić, to uruchomienie trybu niskiego zużycia energii.
Dzięki niej iPhone dostosuje swoje ustawienia do nowy, oszczędnych wymagań.
Znajdziesz tę funkcję bez problemu.
Głównym efektem działania trybu niskiego zużycia energii jest przyciemnienie ekranu oraz ograniczenie pojawiających się efektów i animacji. Oprócz tego następuje ograniczenie lub całkowite wyłączenie niektórych funkcji. Wśród nich są automatyczne aktualizacje, odświeżanie aplikacji w tle, aktualizacja wiadomości e-mail.
Regularne aktualizacje systemu
Producent zaleca, aby regularnie sprawdzać oraz instalować aktualizacje dotyczące systemu iOS. Zawierają one liczne usprawnienia, a niektóre z nich dedykowane są właśnie poprawianiu wydajności pracy baterii.
Jak często to robisz?
Odpowiednia temperatura pracy
Na żywotność baterii duży wpływ ma temperatura codziennego użytkowania.
Nie należy oczywiście przesadzać i sprawdzać co chwilę temperaturę, czy na pewno jest optymalna. Chodzi o to, by unikać skrajności – silnego nagrzewania się urządzenia (powyżej 35 °C) i korzystania z niego w naprawdę niskich temperaturach (zwłaszcza poniżej 0°C).
Ważne jest także odpowiednie ładowanie baterii iPhone.
Oczywiście, siłą rzeczy prowadzi ono do nagrzania się baterii i całego urządzenia. Jest to jednak zupełnie naturalne.
Pamiętaj, żeby smartfon nie był wtedy niczym przykryty. Tylko tak zapewnisz mu odpowiednią cyrkulację i uwalnianie ciepła.
Zwróć też uwagę na rodzaj wykorzystywanego etui.
W niektórych sytuacjach konieczne może okazać się jego ściąganie na czas ładowania, ponieważ uniemożliwia prawidłowe chłodzenie.
Automatyczna regulacja jasności obrazu
Zastosowanie tej funkcji przyniesie Ci wiele korzyści.
Z jednej strony poprawi komfort korzystania ze smartfona – któż z nas nie denerwował się tym, że nic nie widzi na ekranie w słoneczny dzień?
Z drugiej strony, to potężna oszczędność – zwłaszcza, gdy bateria iPhone szybko się rozładowuje.
Automatyczna regulacja dopasowuje jasność ekranu do obecnie panujących warunków w danym miejscu. Ręczne ustawianie to nie tylko strata czasu. Może ono prowadzić do nieoptymalnego działania urządzenia. Włącz tę funkcję, a z pewnością dobrze to wpłynie na baterię.
Bateria iPhone szybko się rozładowuje – co jeszcze możesz zrobić, by poprawić jej wydajność?
Przygotowaliśmy dla Ciebie jeszcze kilka dodatkowych tipów. Mogą na pierwszy rzut oka wydawać się banalnie proste, czasem niewiele znaczące, jednak nasze doświadczenie pokazuje, że korzystanie z nich rzeczywiście wpływa na zwiększenie wydajności pracy. A o to przecież nam chodzi, prawda?
- Wyłączenie stałej usługi lokalizacji. Jednym z ważnych czynników, który często stanowi odpowiedź na pytanie, dlaczego bateria w iPhone szybko się rozładowuje, jest automatyczna lokalizacja.
Jej wyłączenie to jedna z pierwszych rzeczy, które warto zrobić, gdy chcesz ograniczyć zużycie baterii. Zazwyczaj potrzebujesz jej tylko w określonych sytuacjach – podczas używania konkretnych, map oraz systemu GPS.
Lokalizacja włączona przez cały czas potrafi “zjeść” ogromną część energii nagromadzonej w baterii.
- Odświeżanie aplikacji w tle. Czasem może być tak, że nie jest możliwe włączenie trybu niskiego zużycia baterii. Wystarczy, że potrzebować będziesz aplikacji czy niektórych funkcji, które są wtedy automatycznie wyłączane. W takim przypadku sprawdzi się ręczna dezaktywacja konkretnych opcji.
Jedną z nich jest odświeżanie aplikacji w tle. Przecież nie musisz dostawać wszystkich powiadomień z Twittera czy Facebooka od razu w czasie rzeczywistym, prawda? Przemyśl to i wyłącz tę funkcję dla konkretnych aplikacji.
- Automatyczne pobieranie e-mail. Zamiast opcji Push, możesz wybrać Fetch. Czym się różnią? Push śledzi zmiany na bieżąco, co bardziej zużywa baterię. Fetch pobiera wiadomości co kilkanaście lub kilkadziesiąt minut (w zależności od ustawień) Sprawdź swoją konfigurację: Ustawienia → Konta i hasła → Pobierz nowe dane.
- Facedown. W iPhone’ach od generacji 5s obecna jest funkcja, która blokuje wybudzanie się telefonu, gdy przychodzą powiadomienia. Spełniony musi być jednak jeden warunek – smartfon powinien być odłożony ekranem w dół. Zazwyczaj jest ona domyślnie włączona. Jeśli tak nie jest, wystarczy, że przejdziesz następującą sekwencję: Ustawienia → Prywatność → Ruch i sprawność i zaznaczysz opcję Śledzenie sprawności.
- Usuwanie niektórych widżetów. Zastanów się, co tak naprawdę jest Ci potrzebne do codziennego użytkowania. Regularne, automatyczne odświeżanie widżetów nie pozostaje bez wpływu na baterię. Może warto niektóre usunąć?
Wyjątkowe problemy z baterią iPhone
Nowe wersje systemu iOS często posiadają funkcje (czasem domyślne), które negatywnie wpływają na kondycję baterii.
Tak było chociażby z iOS 11, gdy powszechne były opinie, że aktualizacja prowadzi do wyraźnego spadku wydajności urządzenia.
Kolejna wersja wcale nie była lepsza.
Wielu użytkowników iOS 12 skarżyło się na problemy z nadmiernym zużyciem baterii. Tylko w jedną noc jej poziom spadał nawet kilkadziesiąt procent!
Jak to możliwe?
Z dużą dozą prawdopodobieństwa odpowiada za to funkcja Czas przed ekranem.
Dedykowana jest ona dzieciom, a w zasadzie ich rodzicom. Śledzi ona bowiem aktywność na smartfonie i wysyła raporty w czasie rzeczywistym. Można dzięki niej ustawić limity użycia danych w konkretnych aplikacjach. Pomocne, prawda? Niestety, sprawia ona, że nawet nowa bateria iPhone szybko się rozładowuje.
Podobnie sprawa miała się także po wprowadzeniu iOS 13 – aktualizacje pojawiają się na bieżąco.
Bateria iPhone szybko się rozładowuje – a jeśli to nie jest wina ustawień?
Może się okazać, że nieprawidłowe działanie baterii w iPhone nie jest spowodowane ustawieniami smartfona. Wtedy ani tryb niskiego zużycia energii, ani optymalizacja ustawień, nie pomogą rozwiązać tego problemu.
Wyłącz i włącz telefon
Uśmiechasz się teraz pod nosem? Nie rób tego! To wcale nie żart!
Choć ten tip brzmi jak żywcem wzięty z żartów o specjalistach z działu IT, to trzeba przyznać, że reset pomaga zażegnać niektóre problemy.
Zanim podejmiesz bardziej radykalne kroki, po prostu wyłącz i włącz swój iPhone.
Przywróć do ustawień początkowych
Jednym z nich jest właśnie przywracanie telefonu do ustawień fabrycznych.
Ścieżka do uruchomienia przywracania jest następująca: Ustawienia → Ogólne → Wyzeruj.
Być może kalibracja i ponowne ustawienie telefonu sprawi, że wróci do swojego prawidłowego stanu.
Jeżeli tak się nie stanie, a problem będzie się pogłębiać, zostaje tylko jedno…
Wymiana baterii iPhone to krok ostateczny. Często jednak nie ma innego wyjścia.
Pierwszym odruchem jest skorzystanie z usług autoryzowanego serwisu. W zależności od modelu smartfona i jego wieku, koszty mogą okazać się zbyt wysokie i będzie to po prostu nieopłacalne.
Znacznie korzystniejsza (nie tylko cenowo) będzie samodzielna wymiana baterii iPhone. Ile kosztuje taka wymiana baterii? Różnica może być nawet dwu-, a nawet czterokrotna w stosunku do AASP.
Musisz tylko zadbać, by zamówić podzespoły ze sprawdzonych źródeł. Najlepiej sprawdzą się zestawy naprawcze do iPhone, które posiadają dedykowane narzędzia. Upewnij się jeszcze, że bateria w takim zestawie pochodzi z wiarygodnego źródła i została przetestowana przed wysyłką.
Mając taki arsenał, możesz śmiało działać!
Naprawa układu Tristar
Przyczyną szybkiego rozładowywania baterii w iPhone może być także usterka w układzie Tristar, który znajduje się w płycie głównej urządzenia. Jest on odpowiedzialny m.in za ładowanie smartfona.
Jeżeli coś jest z nim nie tak, jednym z objawów jest właśnie krótki czas pracy na jednym ładowaniu baterii.
Jak temu zaradzić?
Jeśli nie jesteś złotą rączką i specjalistą od fachowych napraw, oddaj smartfona do zaufanego serwisu – takiego jak QuickFix.
Jak dbać o baterię w iPhone? Podsumujmy
Jak widać, przyczyn znacznego osłabienia wydajności baterii może być bardzo wiele i warto skorzystać z powyższych porad, aby poprawić działanie swojego urządzenia lub ewentualnie wykluczyć możliwe przyczyny problemu. Kluczowe będzie znalezienie sedna tego problemu. Jeśli dowiesz się, dlaczego bateria iPhone szybko się rozładowuje, będziesz wiedzieć, jak temu przeciwdziałać.
Po pierwsze, warto stosować dobre praktyki w zakresie ładowania iPhone. Podczas ładowania najlepiej ograniczyć użytkowanie urządzenia, ponieważ może to wpływać negatywnie na kondycję baterii. Jeżeli, tak jak większa część użytkowników smartfonów, masz w nawyku podłączenie telefonu na noc do ładowarki, spróbuj to zmienić. Ładowanie trwa tak naprawdę mniej niż połowę tego czasu, a przez resztę nocy Twój telefon podłączony jest przy 100% naładowaniu baterii, co również wpływa na jakość jej działania. Warto również co pewien czas przeprowadzić pełny cykl od 100% do pełnego rozładowania, co umożliwia kalibrację baterii.
Jeżeli po zastosowaniu proponowanych przez nas wskazówek, problem dalej nie zniknął, pozostaje wymiana baterii – samodzielna lub w autoryzowanym serwisie.
Nasze zestawy zestawy naprawcze z baterią o powiększonej pojemności i kompletem narzędzi pomogą Ci zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy. Jeśli nie czujesz się na siłach, by zrobić to samemu, skorzystaj z oferty QuickFix. Naprawimy Twój iPhone na odległość, wszystko sprawdzimy (dostaniesz na to dowody) i wyślemy to wprost pod Twoje drzwi.