Skip to main content

Urządzenia elektroniczne narażone są na różnego rodzaju uszkodzenia. Użytkownicy sprzętu z nadgryzionym jabłkiem, aby zachować jego oryginalne elementy w razie usterki, zwykle musieli oddawać go do autoryzowanego serwisu. Teraz ma być dostępna samoobsługowa naprawa Apple, dzięki czemu usunięcie wszelkich uszkodzeń będzie prostsze. Co już wiadomo o tym programie?

Prawo do naprawy a możliwość usuwania usterek z iPhone’ów


W sprzęt zawsze inwestuje się z myślą, że będzie on służył użytkownikom jak najdłużej. Niestety, wielu producentów tworząc określone urządzenia, najpierw patrzy na własny interes. Przez to naprawa części rzeczy jest niemożliwa. Dotyczy to nie tylko telefonów komórkowych, lecz także sprzętu RTV oraz AGD.

Zasada jest prosta — dzięki temu, że dane urządzenie się psuje, producent może ponownie na nim zarobić. Oczywiście pod warunkiem, że osoba, która go kupiła, pójdzie do autoryzowanego serwisu, w którym zapłaci za oryginalne części, nierzadko potrzebne do prawidłowego działania sprzętu. Niektóre osoby wymieniają też uszkodzone urządzenia od razu na nowe.

Brak swobodnego dostępu do części od producenta oraz instrukcji, jak poprawnie pozbyć się określonych usterek, jest często uznawany za celowe utrudnianie naprawy. W związku z tym w USA żywy temat to „Right To Repair”, czyli prawo do naprawy. Tego rodzaju ustaleń można również szukać w Unii Europejskiej. Tutaj od 1 marca 2021 roku obowiązuje prawo, które wymaga, aby możliwa była naprawa określony sprzętów elektronicznych przez 10 lat od ich zakupu.

Samoobsługowa naprawa Apple — o co w tym chodzi?


Firma z logo z nadgryzionym jabłkiem nie pozostała w tyle i zdecydowała, że pozwoli użytkownikom jej sprzętu na samodzielną wymianę jego elementów. Program samoobsługowych napraw Apple ma wejść w życie na początku 2022 roku w USA, a później także w innych krajach. Na czym będzie on polegać? Powstanie sklep internetowy, w którym użytkownicy będą mieli dostęp do oryginalnych części, narzędzi i szkoleń, umożliwiających naprawę uszkodzonych telefonów, a w kolejnym kroku także MacBooków z procesorem M1.

Warto jednak zaznaczyć, że na ten moment firma Apple mówi o możliwości naprawy dwóch najnowszych telefonów, czyli iPhone’a 12 oraz 13. Użytkownicy starszych modeli mogą nie być więc już tak zadowoleni. Ponadto pomimo tego, że użytkownicy dostaną szansę zapoznania się z instrukcją naprawy poszczególnych części telefonów, Apple zaznacza, że samodzielne usuwanie usterek to zadanie raczej dla osób, mających doświadczenie lub umiejętności związane z tego rodzaju zadaniami. W związku z tym inni użytkownicy, którzy chcą dokonać naprawy, zgodnie z zaleceniami, jakie daje firma Apple, wciąż powinni udawać się do autoryzowanych serwisów.

Apple Self Service Repair Online Store — co będzie można w nim znaleźć?


Samoobsługowa naprawa Apple nie byłaby możliwa, gdyby nie otwarcie sklepu, w którym użytkownicy mają dostęp do elementów telefonów, narzędzi i szkoleń. Najpierw mają się tam znaleźć oryginalne elementy najczęściej ulegające uszkodzeniom. W związku z tym nowy sklep internetowy Apple będzie oferować na początku aparaty, ekrany oraz baterie. Wraz z upływem czasu asortyment ma być poszerzany także o części do wcześniej wspomnianych MacBooków. Warto również zaznaczyć, że do tej pory nie podano, ile będą musiały za części zapłacić osoby, które chcą samodzielnie wykonać naprawy swoich sprzętów.

Program Self Service Repair Apple zakłada jednak, że osoby, które odeślą zużyte części do recyklingu, będą mogły liczyć na karty podarunkowe. Dzięki nim zakup nowych elementów do telefonów, a później również laptopów będzie tańszy. To także może zachęcić niezdecydowanych do dania szansy samodzielnej naprawie urządzeń elektronicznych.

Naprawa telefonu w domu a w serwisie — na co postawić?


Apple ogłasza program samoobsługowej naprawy telefonów, a jednocześnie cały czas zwiększa liczbę punktów serwisowych. Co jest bardziej opłacalne — oddanie telefonu fachowcom czy próba samodzielnej wymiany części? Każdy przypadek należy rozważać osobno, warto jednak pamiętać o głównych plusach tych rozwiązań.

W przypadku powierzenia swojego sprzętu specjalistom zyskuje się gwarancję, że odzyska on sprawność. Jednak ta opcja wymaga przewiezienia telefonu do serwisu, na co trzeba poświęcić swój czas. Po zakończeniu naprawy klienci tego rodzaju punktów muszą jeszcze odebrać sprzęt, z czym nie wiąże się samodzielna naprawa w zaciszu domowym. Co więcej, w wielu przypadkach serwis ma tyle zleceń, że dany telefon musi oczekiwać 1, 2, a nawet 3 dni aż technik się nim zajmie. Jeżeli natomiast chce się uzyskać sprawny sprzęt od razu, zazwyczaj trzeba dodatkowo zapłacić za „naprawę od ręki”.

Samodzielnie wykonywanie napraw telefonów nie musi być trudne. Wystarczy odpowiedni sprzęt oraz instrukcja. Co więcej, aby naprawić swojego iPhone’a nie trzeba czekać na otwarcie sklepu Apple. W ofercie NaprawToSam znajdziesz starannie dobrane części, które pomogą Ci w prosty sposób usunąć wszelkie usterki ze swojego sprzętu przy mniejszych nakładach finansowych.

Tworzymy także szczegółowe instrukcje, które pomagają w skutecznej naprawie urządzeń. Ponadto w razie gdyby samodzielne działania nie przyniosły oczekiwanych skutków, gwarantujemy, że nasi specjaliści wykonają naprawę za Ciebie. Wystarczy, że dostarczysz nam swój sprzęt. Dzięki temu możesz mieć pewność, że Twój iPhone, niezależnie od modelu, znów będzie sprawny.

FAQ:


1. Kiedy firma Apple wprowadzi w życie program samoobsługowych napraw?

Program samoobsługowych napraw ma być dostępny na początku 2022 roku w USA, a później także w innych krajach.

2. Czy warto zdecydować się na samodzielną naprawę iPhone’a?

Samodzielna naprawa iPhone’a może okazać się tańszym rozwiązaniem niż oddanie telefonu do serwisu. Odpowiednie części i narzędzia pozwolą w prosty sposób przywrócić sprawność iPhone’owi.

3. Jakie części będą dostępne w Self Service Repair Online Store?

W sklepie związanym z programem samoobsługowej naprawy Apple najpierw będą dostępne: bateria, aparat oraz ekran, czyli elementy, które najczęściej zostają uszkodzone. Później oferta ma zostać poszerzona o części do MacBooków.

Leave a Reply

manage cookies
Hit enter to search or ESC to close